Izraēla: Krievijas lidmašīnas notriekšanā "pilnā mērā vainīgs" Asada režīms un Irāna

© SCANPIX

Izraēla otrdien pauda nožēlu par to, ka Krievijas armijas lidmašīnas apkalpes locekļi zaudējuši dzīvību, kad viņu lidaparātu kļūdas pēc Izraēlas uzlidojuma laikā notrieca Sīrija, un notikušajā vainoja Sīrijas prezidentu Bašaru al Asadu un Irānu.

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu telefonsarunā ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu izteica nožēlu par Krievijas karavīru nāvi.

"Premjerministrs Netanjahu pauda nožēlu par Krievijas karavīru nāvi un sacīja, ka Sīrija ir atbildīga par lidmašīnas notriekšanu," teikts Netanjahu biroja paziņojumā.

Netanjahu uzsvēris, ka ir svarīgi turpināt Izraēlas un Krievijas koordināciju drošības jautājumos Sīrijā. "Pateicoties tam, pēdējo trīs gadu laikā ir novērsta daudzu dzīvību zaudēšana abās pusēs".

Premjerministrs arī piedāvājis nosūtīt uz Maskavu Izraēlas Gaisa spēku komandieri, lai viņš izklāstītu incidenta izmeklēšanas rezultātus.

Netanjahu no jauna uzsvēra Izraēlas nostāju pret Irānas militāro klātbūtni Sīrijā un apņemšanos apturēt bruņojuma piegādes Libānas šiītu kaujinieku grupējumam "Hizbollah".

Izraēlas armija jau iepriekš bija paudusi nožēlu par Krievijas karavīru nāvi incidentā.

"Izraēla pauž nožēlu par Krievijas lidmašīnas, kas tika notriekta Sīrijas pretgaisa aizsardzības ugunī, apkalpes locekļu nāvi," teikts Izraēlas armijas paziņojumā.

"Izraēla uzskata, ka Asada režīms, kura armija notrieca Krievijas lidmašīnu, ir pilnā mērā vainīgs par šo incidentu. Izraēla arī uzskata, ka Irāna un terora organizācija "Hizbollah" ir atbildīgas par šo bēdīgo atgadījumu."

Izraēlas pirmdien vakarā īstenotās operācijas mērķis bijis Sīrijas militārais objekts, no kura bruņojuma ražošanas sistēmas "Irānas vārdā drīz būtu nosūtītas" Libānas šiītu grupējumam "Hizbollah".

Izraēla uzskata Irānu par savu galveno ienaidnieku. 2006.gadā Izraēlas un "Hizbollah" starpā notika karš.

Izraēlas armija arī apstrīdējusi Krievijas versiju par notikumu secību.

"Laikā, kad notika uzbrukums mērķim Latākijā, Krievijas lidmašīna, kurai tika trāpīts, neatradās operācijas apvidū," teikts armijas paziņojumā. "Kad Sīrijas armija raidīja raķetes, kas trāpīja Krievijas lidmašīnai, [izraēliešu] iznīcinātāji jau atradās Izraēlas gaisa telpā".

AP/Scanpix

"Krievijas lidmašīnai tika trāpīts un tā tika notriekta plašās un neprecīzās Sīrijas pretgaisa aizsardzības ("zeme-gaiss" raķešu) uguns dēļ," teikts paziņojumā.

Putins otrdien pavēstīja, ka lidmašīna notriekta traģiskas apstākļu sakritības rezultātā.

Krievijas Aizsardzības ministrija paziņojusi, ka tās izlūklidmašīnu, kurā atradās 15 cilvēki, virs Vidusjūras notriekusi Sīrijas zenītraķete.

Ministrija norādīja, ka tās lidmašīnai nejauši trāpījusi viena no Sīrijas raķetēm, kas tika izšautas uz četriem Izraēlas iznīcinātājiem, kuri pirmdienas vakarā veica uzlidojumu objektiem Latākijas provinces piekrastē.

Maskava apsūdzēja izraēliešu lidmašīnas par krievu lidaparāta "iespiešanu" ugunslīnijā.

Krievijas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka tā esot bijusi "apzināta provokācija", norādot, ka Izraēla informējusi Krieviju par savu gaisa operāciju šajā rajonā tikai minūti iepriekš.

Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu telefonsarunā ar savu izraēliešu kolēģi Avigdoru Lībermanu izteicies, ka Izraēlas gaisa spēki ir "pilnībā atbildīgi" par krievu lidmašīnas un tās apkalpes bojāeju, un brīdinājis, ka Maskava sev rezervē tiesības uz attiecīgu atbildi.

Savukārt Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs paziņojis, ka lidmašīnas notriekšana neietekmēšot pirmdien panākto Krievijas prezidenta Vladimira Putina un viņa Turcijas kolēģa Redžepa Tajipa Erdoana vienošanos par demilitarizētās zonas izveidošanu ap Sīrijas nemiernieku kontrolēto Idlibas provinci.

Pasaulē

Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka brīdinājusi spīdzināšanā iesaistītos gāztā Sīrijas prezidenta Bašara al Asada atbalstītājus nemeklēt patvērumu Vācijā, sakot, ka pret viņiem tiks vērsta visa likuma bardzība.

Svarīgākais