Japānas premjers: Putina vārdos ir jāsaskata signāli
 
©Sputnik/Scanpix

Japānas premjerministrs Sindzo Abe piektdien paziņojis, ka šogad vēlreiz tiksies ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, lai runātu par Kremļa saimnieka priekšlikumu noslēgt miera līgumu un diskutēt par Kuriļu salu grupu, uz kuru pretenzijas ir kā Tokijai, tā Maskavai.

Japāna vēlas strīdu par četru Kuriļu salu piederību atrisināt vēl pirms miera līguma noslēgšanas, Abe sacīja savas partijas politikas debašu gaitā, atkārtojot Japānas tradicionālo nostāju šajā jautājumā.

Abe ceturtdien atgriezās no Krievijas, kur viņš ekonomikas forumā tikās ar Putinu. Abe pavēstīja, ka abi līderi par līgumu runās arī tad, kad šogad satiksies vēlreiz.

Putns trešdien paziņoja, ka Japānai un Krievijai būtu jānoslēdz miera līgums un tad jādiskutē par salām.

"Mums Putina vārdos ir jāsaskata signāli," sacīja Abe. "Šaubu nav, ka [Putins] pauda vēlmi parakstīt miera līgumu."

AP/Scanpix

Abe centies panākt progresu strīdā pa salām, un abi līderi tikušies biežāk, nekā tas noticis iepriekš. Abas puses pirmo reizi strādā pie kopīgiem ekonomiskajiem projektiem strīdus salās cerībās uzlabot abpusējās attiecības.

1945.gadā padomju armijas okupēto Kuriļu salu dienviddaļu Japāna joprojām uzskata par savām Ziemeļu teritorijām. Tokija pretendē uz Iturupas, Kunaširas, Šikotanas un Habomai salām, atsaucoties uz divpusējo 1855.gada Traktātu par tirdzniecību un robežām.

Maskava savukārt uzskata, ka Krievijas suverenitāte pār Dienvidkuriļu salām nav apšaubāma.

Šīs domstarpības joprojām kavē robežas noteikšanu un miera līguma noslēgšanu pēc Otrā pasaules kara.