Krievija pieļauj, ka caurums kosmosa kuģī "Sojuz" varētu būt "tīša iejaukšanās"

© Reuters/Scanpix

Krievijas kosmosa aģentūra "Roskosmos" izmeklē, kā radies nelielais caurums kosmosa kuģī "Sojuz", kas pieslēdzies Starptautiskajai kosmosa stacijai (SKS), un cer tuvākajās nedēļās nākt klajā ar secinājumiem.

Jau vēstīts, ka SKS komanda atklāja caurumu pagājušajā nedēļā un to aiztaisīja. Lai gan radās neliela gaisa noplūde, situācija nebija cilvēku dzīvībai bīstama, skaidroja "Roskosmos".

Krievijas amatpersonas iepriekš šonedēļ pieļāva domu, ka kāds varbūt tīšām izurbis caurumu, lai sabotētu kosmosa kuģi.

"Roskosmos" vadītājs Dmitrijs Rogozins pirmdien sacīja, ka urbts vairākas reizes un urbi, acīmredzot, turējusi nestabila roka.

EPA/Scanpix

Rogozins apšaubīja teoriju, ka caurums varētu būt bijis ražošanas brāķis, un sacīja, ka tiek pārbaudīta versija, ka caurums radies uz zemes.

"Bet ir vēl viena versija, kuru mēs neizslēdzam: tīša iejaukšanās kosmosā," viņš piebilda.

Taču bijušais kosmosa nozares inženieris Aleksandrs Železnjakovs ziņu aģentūrai TASS sacīja, ka, viņaprāt, caurums radies uz zemes.

"Caurums atrodas vietā, kurai ir ļoti grūti piekļūt. Urbt tu būtu grūti. Visticamāk, kāds strādnieks izurba nepareizu caurumu un tad to aizlāpīja un pēc tam izvairījās kādam par to stāstīt vai arī tie, kuriem viņš pastāstīja, izvēlējās klusēt," sacīja Železnjakovs, apšaubot teoriju, ka caurums ticis izurbts kosmosā.

Pasaulē

Nobela prēmija ekonomikā 2024. gadā tika piešķirta Daronam Acemoglu, Džeimsam Robinsonam un Saimonam Džonsonam, kuri izskaidroja pasaulei, kāpēc dažas valstis kļūst bagātas un attīstās, kamēr citas ir iestrēgušas pagātnē, un kāpēc progress un tehnoloģijas noved pie valsts labklājības tikai dažās vietās, kamēr citās ne, raksta BBC.