Polijas Senāts noraida prezidenta ieceri rīkot referendumu par konstitūciju

© Sputnik/Scanpix

Polijas parlamenta augšpalāta Senāts trešdien noraidījis prezidenta Andžeja Dudas ieceri vēlāk šogad rīkot referendumu par iespējamām izmaiņām valsts konstitūcijā, vēsta Polijas Radio.

100 vietu Senātā par referendumu nobalsoja desmit senatori, 30 balsoja pret, bet 52 atturējās. Senātā dominē valdošā partija "Likums un taisnīgums" (PiS).

Līdz ar to noraidīta Dudas iecere rīkot referendumu novembrī, kad Polijas svinēs neatkarības atgūšanas simtgadi.

Duda maijā paziņoja, ka Polijas pilsoņi ir pelnījuši debates par esošo Polijas konstitūciju, kas tika pieņemta 1997.gadā. Viņš uzsvēra, ka poļi ir pelnījuši paust savu viedokli par to, vai izdarīt labojumus esošajā dokumentā, vai izstrādāt jaunu konstitūciju.

Prezidenta ierosināto jautājumu vidū bija, vai Polijas pilsoņi vēlas iekļaut konstitūcijā garantijas Polijas dalībai Eiropas Savienībā (ES) un NATO.

Duda ierosināja referendumā arī noskaidrot, vai konstitūcijā būtu iekļaujams nosacījums, ka Polijas likumi ir pārāki pār ES normām, kā arī - vai noteikt konstitūcijā konkrētu pensionēšanās vecumu sievietēm un vīriešiem.

Viens no Dudas iecerētajiem jautājumiem bija arī par konstitūcijas preambulu, proti, vai tajā minēt Polijas "tūkstoš gadu ilgo kristīgo mantojumu".

Pasaulē

Krievija gatavojas sākt pilna mēroga karu ar NATO – par šādu iespējamību nesen paziņoja Vācijas federālais izlūkdienests. Šo iespējamību pastiprināja arī ziņa, ka Krievijas diktators Putins gatavojas no 1. aprīļa līdz 15. jūlijam armijā iesaukt 160 000 pilsoņu vecumā no 18 līdz 30 gadiem. Vai drīz varam sagaidīt okupantu pūļus pie Latvijas robežas? Jautājums ir skarbs, taču pamatots. Tomēr jāatgādina, ka militārā kontingenta papildinājums Krievijā notiek divas reizes gadā, tā ka šis ir vienkārši kārtējais iesaukums.

Svarīgākais