Ukraiņu režisors Sencovs, kam Krievijā piespriesti 20 gadi cietumā, pieteicis badastreiku
 
©AP/Scanpix

Ukraiņu režisors Oļehs Sencovs, kurš Krievijā izcieš 20 gadu cietumsodu, šonedēļ sācis badastreiku, pieprasot Krievijai atbrīvot visus ukraiņu politieslodzītos, ziņu aģentūrai AFP trešdien atklāja režisora advokāts.

Es, Oļehs Sencovs, Krievijas tiesas pretlikumīgi notiesātais Ukrainas pilsonis (..) pasludinu badastreiku, sākot ar 2018.gada 14.maiju.

"Viņš ir pieteicis badastreiku politisku iemeslu dēļ, un tas sakritīs ar Pasaules kausu futbolā," norādīja Sencova advokāts Dmitrijs Dinze. Pasaules kausa finālturnīrs Krievijā notiks no 14.jūnija līdz 15.jūlijam.

Sencovs tika aizturēts 2014.gada 11.maijā Krievijas okupētajā Krimā aizdomās par "teroraktu plānošanu", un 2015.gada augustā Krievijas tiesa viņam piesprieda 20 gadu cietumsodu, kas viņam jāizcieš stingra režīma kolonijā.

Tiesa atzina, ka Sencovs esot vainīgs mēģinājumos sarīkot teroraktus Krievijas okupētajā Krimas pussalā. Pats Sencovs jebkādu savu vainu noliedzis.

Otram šajā lietā notiesātajam ukraiņu aktīvistam Oleksandram Koļčenko tiesa piesprieda desmit gadu cietumsodu.

Kaut arī nedz Sencovs, nedz Koļčenko nav lūguši piešķirti viņiem Krievijas pilsonību, viņi tika tiesāti kā Krievijas pilsoņi.

Krievijas neatkarīgais tīmekļa izdevums "Mediazona" publicēja Sencova ar roku rakstītu vēstuli, kurā viņš piesaka badastreiku.

"Es, Oļehs Sencovs, Krievijas tiesas pretlikumīgi notiesātais Ukrainas pilsonis (..) pasludinu badastreiku, sākot ar 2018.gada 14.maiju," teikts vēstulē no kolonijas Labitnangi.

"Mans vienīgais nosacījums ir visu ukraiņu politieslodzīto atbrīvošana Krievijas teritorijā," paziņojis režisors, noslēdzot savu vēstuli ukraiņu valodā ar vārdiem "Kopā līdz beigām. Slava Ukrainai!".

Viņa advokāts AFP norādīja, ka, pēc Sencova domām, Krievijā bez viņa ir vēl 64 ukraiņu politieslodzītie.

"Es aicinu starptautisko sabiedrību turpināt izdarīt spiedienu uz Kremli, lai ukraiņu politieslodzītie var doties mājās pie savām ģimenēm," tviterī aicināja Ukrainas prezidents Petro Porošenko, komentējot Sencova pieteikto badastreiku.

Sencovs sākotnēji tika turēts kolonijā Sibīrijā, bet 2017.gada oktobrī tika pārvests uz Arktikas koloniju Jamalas Ņencu autonomajā apvidū.