Ēģiptē atrasta Amenhotepa III galva

Arheoloģisko izrakumu laikā Ēģiptes pilsētā Luksorā izdevies atrast vairāk nekā 2,5 metrus augstu no sarkanā granīta izcirstu faraona Amenhotepa III galvu – domājams, ka tā darināta viņa valdīšanas laikā pirms aptuveni 3400 gadiem. Pagājušogad arheologi atraduši vairākus milzīgās Amenhotepa III statujas fragmentus un tagad plāno paplašināt meklējumus, lai varētu restaurēt visu statuju.

Ēģiptes Senlietu pārvaldes vadītājs Zahi Havāss sarunā ar Reuters sacījis, ka atradums esot vislabāk saglabājies Amenhotepa III atveids, vienīgā nelaime, ka nolūzusi tradicionālā faraonu bārdiņa, taču to arheologi cer atrast tālāko izrakumu laikā. Statujas galvu izdevies atrast, restaurējot grandiozu tempļu kompleksu, ko, pēc arheologu domām, pirms vairāk nekā 2000 gadiem izpostījuši spēcīgi plūdi. Arheologu komandas vadītājs Hurigs Suruzjans stāstījis, ka pavisam izdevies atrast vairākus desmitus interesantu artefaktu, to skaitā divas nelielas Amenhotepa III skulptūras, kas darinātas no melnā granīta.

Ēģiptologi uzskata, ka Amenhoteps III (ķecerīgā faraona Ehnatona tēvs un Tutanhamona vectēvs) valdījis no 1387. līdz 1348. gadam pirms mūsu ēras, kad Ēģipte bija plaša impērija, kas sniedzās no Nūbijas dienvidos līdz Sīrijas dienvidu daļai ziemeļos. Vēsturnieki sliecas domāt, ka Amenhotepa III valdīšanas laikā valstī bijusi pārticība un miers – par to liecina grandiozie tempļu celtniecības projekti, kas realizēti tieši šajā laikmetā.

Pasaulē

“Radio brīvā Eiropa” un “Radio brīvība” (RFE/RL) Krievijas biroja līdzstrādnieki Marks Krutovs* un Sergejs Dobriņins* izanalizējuši slepenu militāro pētījumu centru, kas ir bēdīgi slavens ar savu lomu Padomju Savienības bioloģisko ieroču programmā un kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā ir ievērojami paplašinājies.

Svarīgākais