Vienošanās: Ziemeļkoreja un Dienvidkoreja atjaunos militāro tiešo sakaru līniju

© EPA/ SCANPIX

Ziemeļkoreja un Dienvidkoreja otrdien vienojās atjaunot militāro tiešo sakaru līniju, un šāds solis sperts mazāk nekā nedēļu pēc civilās tiešās telefonlīnijas atjaunošanas.

Ziemeļkoreja otrdien pirmajās oficiālajās sarunās ar Dienvidkoreju kopš 2015.gada paziņoja, ka atjaunota sakaru līnija robežas rietumu daļā, reportieriem Seulā pavēstīja Dienvidkorejas apvienošanās ministra vietnieks Čuns Hēsuns.

"Attiecīgi mūsu puse nolēma sākt izmantot militāro telefonlīniju no rītdienas plkst.8," sacīja Čuns.

Ziemeļkoreja pirms tam sarunās paziņoja, ka uz ziemas olimpiskajām spēlēm Phjončhanā Dienvidkorejā sūtīs augsta ranga amatpersonu delegāciju, kā arī mākslinieku delegāciju un tekvondo paraugdemonstrējumu komandu.

Sarunas abu valstu starpā notiek Panmundžomas ciemā, kas atrodas nocietinātajā Demilitarizētajā zonā starp abām valstīm. Lai arī sarunu darba kārtībā ir galvenokārt sporta jautājumi, tikšanos uzmanīgi vēro pasaules līderi, cerot ieraudzīt pazīmes par spriedzes mazināšanos Korejas pussalā.

"Mēs šodien ieradāmies uz tikšanos ar domu dot mūsu brāļiem, kuriem ir lielas cerības par šo dialogu, nenovērtējamus rezultātus kā pirmo gada dāvanu," paziņoja Ziemeļkorejas delegācijas vadītājs Ļi Songvons.

Ziemeļkoreja uz sarunām ir ieradusies ar "nopietnu un patiesu attieksmi", uzsvēra Ļi, kurš ir Apvienošanās komitejas priekšsēdētājs.

Optimismu pauda arī Dienvidkorejas delegācijas vadītājs apvienošanās ministrs Čo Mjungjons.

"Mūsu sarunas sākas pēc tam, kad Ziemeļkoreja un Dienvidkoreja tika nošķirta uz ilgu laiku, bet es ticu, ka pirmais solis ir puse no ceļa," uzsvēra Čo.

Abām pusēm paredzēts apspriest Ziemeļkorejas sportistu dalību olimpiskajās spēlēs Phjončhanā, kā arī abu valstu attiecību uzlabošanu.

Čo arī pavēstīja, ka viņa vadītā delegācija plāno runāt par iespēju atsākt Korejas kara nošķirto ģimeņu apvienošanu.

Saspīlējums starp abām valstīm bija pastiprinājies pēdējo mēnešu laikā pēc Ziemeļkorejas ballistisko raķešu izmēģinājumiem un tās sestā un spēcīgākā kodolizmēģinājuma, kurā esot izmēģināta ūdeņraža bumba.

Piesardzīga tuvināšanās savukārt notiek pēc Ziemeļkorejas vadītāja Kima Čenuna Jaungada uzrunas, kurā viņš aicināja uzlabot attiecības un mazināt militāro spriedzi attiecībās ar Dienvidkoreju un sacīja, ka Ziemeļkoreja ir gatava piedalīties Ziemas olimpiskajās spēlēs, kas no 9. līdz 25.februārim notiks Phjončhanā.

Ziemeļkorejas pārstāvis Starptautiskajā Olimpiskajā komitejā (SOK) Čans Uns tikmēr sestdien pavēstīja, ka Ziemeļkoreja, iespējams, piedalīsies februārī gaidāmajās Ziemas olimpiskajās spēlēs Phjončhanā.

Pasaulē

Katru piektdienu Krievijas Tieslietu ministrija papildina savu tā saucamo ārvalstu aģentu sarakstu. Sarakstā iekļautie cilvēki automātiski tiek ieskaitīti valsts ienaidnieku kārtā – viņiem draud naudas sodi un pēc tam arī kriminālatbildība par to, ka viņi sociālajos tīklos nav norādījuši savu statusu vai arī nav iesnieguši, piemēram, valsts pieprasītos nepieciešamos ziņojumus par saiknēm ar ārzemēm. Par to, kā izpaužas šīs represijas un karš pret saviem pilsoņiem, informāciju apkopojuši ziņu platformas “www.currenttime.tv” žurnālisti.

Svarīgākais