EP apstiprina direktīvu par orgānu pārstādīšanu

Šodien Eiropas Parlamenta apstiprināja direktīvu par donoru ziedoto orgānu kvalitāti un drošību. Direktīva nosaka minimālās prasības visā ES visos transplantācijas posmos - no nodošanas līdz pārstādīšanai, informē Iveta Ķelpe, Eiropas Parlamenta Informācijas biroja Preses nodaļas vadītāja.

Visā Eiropas Savienībā ap 60 000 pacientu gaida uz orgānu pārstādīšanu, un vidēji dienā nomirst 12 cilvēki, kas atrodas gaidīšanas sarakstā. Lai atvieglotu orgānu ziedošanu, pārstādīšanu un apmaiņu, ir nepieciešami vienādi kvalitātes un drošības standarti Eiropā. Ar dalībvalstu pārstāvjiem (ES Padomi) panākto vienošanos par direktīvu EP deputāti apstiprināja ar 643 balsīm par, 16 pret un 8 atturoties.

Kvalitāte un drošība

Pirmais solis katrā valstī būs noteikt atbildīgo iestādi, kas izvirza noteikumus par katru posmu - no nodošanas līdz pārstādīšanai, pamatojoties uz direktīvas drošības un kvalitātes standartiem. Dalībvalstis vienlaikus varēs saglabāt vai ieviest stingrākus noteikumus.

Dalībvalstu atbildīgās iestādes apstiprinās pārstādīšanas centrus un orgānu nodrošināšanas struktūras. Tās izveidos mehānismus, kas atļaus informācijas pārvaldi, ziņošanu, tostarp par pārstādīšanas rezultātiem un blaknēm, kā arī pārraudzīs orgānu nodošanu citām dalībvalstīm vai to saņemšanu. Direktīva arī nosaka minimālās prasība par datiem, ko nepieciešams reģistrēt katrā pārstādīšanā.

Donoru aizsardzība un cīņa pret orgānu tirdzniecību

Direktīva arī paredz, ka dalībvalstīm būs jānodrošina donoru aizsardzība visaugstākajā līmenī. Būs atļauta tikai brīvprātīga un neapmaksāta ziedošana. Vienlaikus deputāti norāda, ka šīs princips nedrīkst aizliegt donoram saņemt kompensāciju par izmaksām un ienākumu zaudējumiem, kas saistīti ar ziedošanu. Dalībvalstīm arī jāizliedz jebkuras reklāmas par cilvēka orgānu pieejamību finansiālos nolūkos.

Direktīva dalībvalstīm jāievieš savā likumdošanā divu gadu laikā kopš tās spēkā stāšanās.

Rīcības plāns orgānu ziedošanas un transplantācijas jomā (2009-2015)

Atsevišķā rezolūcijas projektā deputāti atzinīgi novērtē Eiropas Komisijas Rīcības plānu 2009.-2015.gadam un norāda, ka valstīs, kur pārstādāmo orgānu pieejamība ir zema, koordinatora norīkošana katrā slimnīcā, kā arī informācijas un labākās prakses apmaiņa palīdzēs to paaugstināt. Deputāti arī aicina dalībvalstis dot iedzīvotājiem iespēju reģistrēties orgānu donoru sarakstā, piemēram, iesniedzot pieteikumu par pases vai vadītāja apliecības saņemšanu.

Svarīgākais