Vakardienas Eiropas Savienības dalībvalstu finanšu ministru tikšanās noritējusi jaunu taupības pasākumu apspriešanas zīmē. ES ekonomikas komisārs Olli Rēns uzsvēris, ka nepieciešams atjaunot investoru uzticību eiro valūtai. Savukārt Žans Klods Junkers, kas uzskatāms par eirozonas finanšu ministru, atbalstījis ideju visu 27 ES dalībvalstu budžetus sākumā izskatīt Briselē.
Aģentūra AP ziņo, ka O. Rēna sacītajam par nepieciešamību visām valstīm samazināt budžeta deficītu, piekritis Vācijas finanšu ministrs Volfgangs Šoible, kas to nodēvējis par prioritāru uzdevumu. Viņš piebildis, ka šāda ātra un izlēmīga rīcība samazinātu risku, ka vēl kādai ES valstij steidzami nepieciešama finansiālā palīdzība. Zviedrijas finanšu ministrs Anderss Borgs savukārt ierosinājis noteikt jaunus budžeta deficīta un valsts parāda pieļaujamos apmērus, norādot, ka mērķis līdz 2013. gadam panākt, ka nevienā no valstīm budžeta deficīts nepārsniedz 3% no IKP, "nav pietiekami ambiciozs".
Jāpiebilst, ka šīs nedēļas sākumā par plānoto budžeta tēriņu samazinājumu (27,6 miljardi eiro divu gadu laikā) paziņoja Itālijas ekonomikas ministrs Džūlio Tremonti. Ietaupīt Itālija cer, samazinot valsts sektorā strādājošo (galvenokārt ierēdņu) algas un samazinot pašu pārvaldes aparātu. Pērn Itālijā budžeta deficīts sasniedza 5,3% o IKP, bet parāds – 115% no IKP.
Luksemburgas premjers Ž. K. Junkers savukārt atbalstījis Eiropas Komisijas priekšlikumu bloka dalībvalstu budžetus pirms izskatīšanas nacionālajos parlamentos, pārbaudīt Briselē, ziņo AFP. Viņš uzsvēris, ka neviens negrasās atņemt ievēlētajiem politiķiem tiesības sastādīt budžetu, bet vienlaikus Brisele varētu pārliecināties, ka valstu valdības nenodarbojas ar statistikas viltošanu (kā Grieķijas gadījumā), turklāt dažādu valstu finanšu ministriem būtu lieliska iespēja salīdzināt dažādus budžetus. Tiesa, lai izveidotu šādu sistēmu, tai jāgūst visu 27 ES dalībvalstu atbalsts, un līdz šim diezgan negatīvi par šo ideju jau izteikusies Zviedrija. Savukārt Lielbritānijā saskaņā ar koalīcijas vienošanos visos jautājumos par papildu pilnvaru deleģēšanu ES turpmāk būs jārīko referendumi.