Irāna cenšas izbēgt no sankcijām

Vakarrīt Teherānā panākta vienošanās, saskaņā ar kuru 1200 kilogrami zemi bagātināta urāna no Irānas tiks nosūtīti uz Turciju un Irāna apmaiņā saņems bagātinātu urānu, ko varēs izmantot kā kodolspēkstacijas degvielu.

Irānas prezidents Mahmūds Ahmadinedžāds cer, ka ar to pietiks, lai kliedētu rietumvalstu bažas par Irānas nodomu izstrādāt kodolieročus un atturētu ANO Drošības padomi no jaunu sankciju noteikšanas pret šo valsti.

Attiecīga vienošanās panākta pēc vairāk nekā 18 stundas ilgušām sarunām, kurās piedalījās Irānas, Turcijas un Brazīlijas līderi, vēsta BBC. Paredzēts jau šīs nedēļas laikā par panākto vienošanos informēt Starptautisko Atomenerģētikas aģentūru (IAEA), kuras inspektori uzraudzīs zemi bagātinātā urāna drošību. Vienošanās paredz, ka šis zemi bagātinātais urāns (3,5%), arī atrodoties Turcijā, tiks uzskatīts par Irānas īpašumu, bet gada laikā Irāna apmaiņā pret to saņems 120 kilogramus augsti bagātināta urāna (20%) jeb savai atomspēkstacijai nepieciešamo degvielu.

"Domāju, ka šī vienošanās demonstrē Teherānas vēlmi iet konstruktīvu ceļu un nav nekāda pamata jaunām sankcijām un spiedienam," sacījis Turcijas ārlietu ministrs Ahmets Davutoglu. Savukārt M. Ahmadinedžāds aicinājis pasaules lielvaras uz jaunām sarunām par Irānas kodolproblēmām.

BBC gan norāda, ka panāktā vienošanās, lai arī vērtējama kā solis uz priekšu, neatrisina galvenās problēmas – Irāna joprojām nav gatava atteikties no tiesībām arī pati bagātināt urānu, kā arī neizrāda vēlmi sniegt starptautiskajiem inspektoriem pietiekamu informāciju par jau gūtajiem panākumiem savas kodolprogrammas attīstībā. Šā iemesla dēļ vienošanās tiek vērtēta tikai ar piesardzīgu optimismu, un, piemēram, Francijas ārlietu ministrs Bernārs Kušnē vakar paziņojis, ka ANO Drošības padomes sarunās par jaunām sankcijām pret Irānu novērojams zināms progress.

Arī Vācijas valdība vakar uzsvērusi, ka Teherānā panāktā vienošanās nevar aizstāt visaptverošu līgumu starp Irānu un IAEA, savukārt ES augstā pārstāve ārlietu jautājumos Ketrīna Eštone pavēstījusi, ka ir gatava tikties ar Irānas līderiem, lai panāktu "pilnīgu un galīgu" vienošanos par konflkta atrisinājumu. Daudziem politikas novērotājiem radies iespaids, ka Irānas piekāpšanās izskaidrojama tikai ar vēlmi nobremzēt ANO Drošības padomes diskusijas par jaunām sankcijām. Turklāt jāatgādina, ka pati Turcija urānu nebagātina un, lai pildītu ar Teherānu noslēgto vienošanos, tai šis urāns jāsaņem no ASV, Francijas vai Krievijas.

Pasaulē

Krievija sevi ir ilgstoši pasniegusi kā globālu lielvaru, kas uzvar karos un atbalsta savus sabiedrotos, līdz ar to Bašara al Asada režīma krišana Sīrijā šo Krievijas imidžu Tuvajos Austrumos ir pamatīgi iedragājusi, intervijā aģentūrai LETA izteicās Izraēlas pulkvežleitnants, Krievijas informācijas operāciju un Krievijas Tuvo Austrumu politikas eksperts Daniels Rakovs.

Svarīgākais