Politiskās krīzes sekas: Demisionē Katalonijas uzņēmējdarbības ministrs

© Scanpix

Katalonijas uzņēmējdarbības ministrs Santi Vila ceturtdienas vakarā atkāpās no amata, kļūstot par pirmo demisionējušo šī reģiona valdības ministru politiskajā krīzē starp Kataloniju un Spāniju centrālo valdību.

Vila atkāpās laikā, kad Katalonijas valdības vadītājs (prezidents) Karless Pudždemons atsakās izsludināt Katalonijas parlamenta pirmstermiņa vēlēšanas un nenoliedz iespēju, ka Katalonijas parlaments varētu pasludināt reģiona neatkarību no Spānijas.

"Es atkāpjos. Mani dialoga mēģinājumi atkal bijuši neveiksmīgi. Es ceru, ka līdz pēdējai minūtei biju noderīgs prezidentam Karlesam Pudždemonam un katalāņiem," Vila paziņoja tviterī.

44 gadus vecais Vila bija pret Katalonijas neatkarības pasludināšanu un tās vietā atbalstīja jauna reģionālā parlamenta vēlēšanu izsludināšanu, ziņoja katalāņu dienas laikraksts "La Vanguardia".

Spānijas veselības ministre Dolorsa Monserata, kas ir katalāniete, otrdien paziņoja, ka Vila "un, iespējams, daži citi reģiona ministri" var atkāpties, ja Katalonijas valdība virzīsies uz vienpusēju neatkarības pasludināšanu.

Vila šomēnes kritzēja separātistu grupējumu kampaņu, kurā katalāņi tiek aicināti izņemt naudu no bankām, kuras pēdējās nedēļās ir pārcēlušas savus juridiskos birojus no Katalonijas, ņemot vērā neatkarības centienu radīto nedrošību.

"Ekonomikas pakļaušana briesmām vienmēr ir pašmērķis," teica Vila.

Vila bija uzņēmējdarbības ministrs kopš jūlija, kad viņš pārņēma šo amatu no Žordi Baižeta, kurš bija spiests aiziet no reģiona valdības pēc viņa paustām šaubām par to, vai būtu jārīko neatkarības referendums.

Vila, kurš bijis Katalonijas parlamenta deputāts kopš 2006.gada, bija reģiona kultūras ministrs no 2016.gada janvāra līdz iecelšanai par uzņēmējdarbības ministru.

Katalonjias valdība 1.oktobrī rīkoja referendumu par reģiona neatkarību, lai gan tiesa bija atzinusi to par nekonstitucionālu un Spānijas varas iestādes centās nepieļaut tā norisi.

Spānijas parlamenta augšpalāta piektdien gatavojas lemt par premjerministra Marjano Rahoja valdības ierosinātu Katalonijas autonomijas apturēšanu, pamatojoties uz līdz šim vēl ne reizi nepiemēroto Spānijas konstitūcijas 155.pantu.

Piektdien paredzēta arī Katalonijas reģiona parlamenta sēde, kurā Pudždemona koalīcija var ierosināt tiešu neatkarības pasludināšanu, reaģējot uz Spānijas plāniem atjaunot savu tiešo pārvaldi Katalonijā.

Pasaulē

“Radio brīvā Eiropa” un “Radio brīvība” (RFE/RL) Krievijas biroja līdzstrādnieki Marks Krutovs* un Sergejs Dobriņins* izanalizējuši slepenu militāro pētījumu centru, kas ir bēdīgi slavens ar savu lomu Padomju Savienības bioloģisko ieroču programmā un kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā ir ievērojami paplašinājies.

Svarīgākais