Ziemeļkorejas krīzes atrisināšana mierīgā ceļā ir iespējama

© AP/ SCANPIX

Ziemeļkorejas krīzes atrisināšana mierīgā ceļā ir iespējama, ceturtdien atzina ASV Apvienotās štābu komitejas priekšnieks ģenerālis Džo Danfords, vienlaikus uzsverot, ka ASV rīcībā ir "nopietni militāri risinājumi", lai tiktu galā ar Phenjanas režīmu.

Runājot ar žurnālistiem vizītes laikā Pekinā, Danfords norādīja, ka ASV plāno samazināt kopīgi ar Dienvidkoreju rīkoto manevru intensitāti, kas aizdevuši dusmas kā Ķīnai, tā Ziemeļkorejai.

"Man militārs risinājums nav neiedomājams," atzina ģenerālis. "Neiedomājami ir pieļaut, ka [Ziemeļkorejas diktators Kims Čenuns] attīsta ballistiskās raķetes ar kodolgalviņām, kas var apdraudēt Savienotās Valstis un turpina apdraudēt šo reģionu."

Tiesa gan, viņš arī atzina, ka militārs risinājums būtu "šaušalīgs".

AP/ SCANPIX

Tomēr viņš uzsvēra, ka tas tiks īstenots vienīgi tad, ja diplomātiskā un ekonomiskā spiediena rezultātā neizdosies radīt apstākļus politiskam dialogam.

"Es uzskatu, ka šobrīd vēl ir garš ceļš ejams, bet mēs esam uz ceļa, lai sasniegtu iespēju, un es ceru - pastāv varbūtība, ka mēs to varam atrisināt mierīgā ceļā," sacīja Danfords.

Dienvidkorejas prezidents Muns Džēins ceturtdien paziņoja, ka, neskatoties uz lielo spriedzi reģionā, ko izraisījuši Phenjanas kodoldraudi, kara Korejas pussalā nebūs.

Spriedzi reģionā saasinājuši Ziemeļkorejas draudi raidīt raķetes ASV valdījumā esošās Guamas virzienā, lai gan šķiet, ka Phenjana pagaidām no šīs ieceres atteikusies.

Pasaulē

2024. gada 31. decembrī beigsies piecgades līgums starp Krievijas “Gazprom” un Ukrainas “Naftogaz” par gāzes transportēšanu caur Ukrainu. Pagājušā gada vasaras beigās Ukrainas valsts prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka Ukraina neturpinās Krievijas gāzes tranzītu caur savu teritoriju. Maskava neslēpj interesi par tranzīta turpināšanu, taču Kijiva plāno atteikties no ne tikai gāzes, bet arī naftas transportēšanas no Krievijas un aicina ES nepirkt Krievijas energoresursus, par kuru līdzekļiem Vladimirs Putins turpina finansēt karu pret Ukrainu. Kādu vietu ieņems Ukraina globālajā gāzes un naftas tranzītā, “Radio Brīvība” studijā savus viedokļus pauda žurnālists Vitālijs Portņikovs, bijusī Ukrainas ārlietu ministra vietniece eirointegrācijas jautājumos Lana Zerkala un naftas un gāzes nozares analītiķis, austrumvalstu pētnieks Mihails Krutihins.

Svarīgākais