NATO sekos līdzi militārajām mācībām pie Baltijas valstu robežām

© Scanpix

NATO uzmanīgi sekos līdzi citu valstu militārajām mācībām, kas tiek rīkotas Baltijas valstu robežu tuvumā, tostarp gaidāmajām Krievijas kopīgajām militārajām mācībām ar Baltkrieviju un Ķīnu, otrdien vizītes laikā Lietuvā paziņoja NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

Viņš aicināja nodrošināt caurskatāmību, kad jūnija beigās tiks rīkotas Krievijas un Ķīnas karakuģu kopīgās mācības Baltijas jūrā, un septembrī - Krievijas un Baltkrievijas militārās mācības "Zapad".

Stoltenbergs kopīgā preses konferencē ar Lietuvas prezidenti Daļu Grībauskaiti Jonavas rajonā teica, ka alianse uzmanīgi seko līdzi visai militārajai darbībai NATO valstu teritoriālo ūdeņu tuvumā. Krievijas un Ķīnas kopīgās jūras spēku mācības "Joint Sea" notiek kopš 2012.gada, taču šoreiz tās norisināsies Baltijas jūrā, turklāt neilgi pirms jūlija sākumā paredzētās ASV prezidenta Donalda Trampa vizītes Polijā.

"Mēs plānojam ļoti uzmanīgi sekot līdzi militāro mācību "Zapad" rīkošanai. (..) Mēs aicinām Krieviju un Baltkrieviju atbilstoši Vīnes dokumentam nodrošināt caurskatāmību un prognozējamību. Mēs strādājam NATO un Krievijas padomes formātā, lai mums būtu vairāk caurskatāmības gan attiecībā uz militārajiem spēkiem,. gan attiecībā uz mācībām. Tas vienmēr ir svarīgi, taču īpaši pašlaik, kad mēs redzam lielu militāro kontingentu mūsu robežu tuvumā," norādīja NATO ģenerālsekretārs, kurš pirmdien bija ieradies vizītē Latvijā.

Scanpix

Savukārt Grībauskaite teica, ka NATO, kas ir pastiprinājusi savus militāros spēkus Austrumeiroipā, ir demonstrējusi izlēmību nodrošināt atvairīšanu un aizsardzību, taču Lietuva centīsies panākt, lai lēmumi tiktu pieņemti vēl ātrāk, un reģionā tiktu pastiprināta pretgaisa aizsardzība.

Baltkrievijas aizsardzības ministrs Andrejs Ravkovs iepriekš paziņoja, ka 14.-20.septembrī Baltkrievijā plānotajās Krievijas un Baltkrievijas militārajās mācībās "Zapad 2017" piedalīsies 13 tūkstoši karavīru. Viņš uzsvēra, ka tās būšot aizsardzības mācības. Lietuvas izlūkošanas dienesti norāda, ka "ir ļoti iespējams, ka reālais mācību dalībnieku skaits būs lielāks, un mācību scenārijs ietver bruņotu konfliktu ar NATO". Daļa mācību notiks Lietuvas robežas tuvumā, Baltkrievijas teritorijā izvietojot lielu skaitu Krievijas karavīru un kaujas tehnikas.

Pasaulē

Krievija sevi ir ilgstoši pasniegusi kā globālu lielvaru, kas uzvar karos un atbalsta savus sabiedrotos, līdz ar to Bašara al Asada režīma krišana Sīrijā šo Krievijas imidžu Tuvajos Austrumos ir pamatīgi iedragājusi, intervijā aģentūrai LETA izteicās Izraēlas pulkvežleitnants, Krievijas informācijas operāciju un Krievijas Tuvo Austrumu politikas eksperts Daniels Rakovs.

Svarīgākais