Nav nekādas runas par Turcijas attiecību saraušanu ar Eiropas Savienību (ES), un Ankara negrasās atteikties no sarunām par iestāšanos blokā, trešdien paziņojis Turcijas ES lietu ministrs Emers Čeliks.
ES un Ankaras attiecības kļuvušas īpaši saspīlētas pēc pagājušā gada neveiksmīgā apvērsuma mēģinājuma Turcijā, kuru arvien autoritārākais prezidenta Redžepa Tajipa Erdoana režīms izmantojis, lai izvērstu vēl plašākas opozīcijas un neatkarīgo mediju vajāšanas.
Attiecības kļuvušas vēl saspringtākas pēc aprīlī notikušā referenduma, kurā turki atbalstīja prezidenta pilnvaru paplašināšanu.
Taču Čeliks uzstāja, ka tas nedrīkstot stāties ceļā abpusējo attiecību uzlabošanai, kas galu galā novestu pie Turcijas pilntiesīgas dalības ES.
"Mēs vēlamies virzīties tālāk mūsu pilntiesīgās dalības kontekstā. Nav runas par attiecību saraušanu ar ES," pēc tikšanās Briselē ar ES augstāko pārstāvi ārlietu jautājumos Federiku Mogerīni uzsvēra Čeliks.
Viņš norādīja, ka situācija pēc referenduma Turcijā liecinot par "demokrātijas varu" un ka tas esot jāņem vērā.
Ministrs aicināja Briseli atvērt jaunas iestāšanās sarunu sadaļas un piebilda, ka nepieciešams veidot ciešākas abpusējās attiecības.
Savukārt Mogerīni pārstāve pavēstīja, ka starp abām amatpersonām bijušas "atklātas, pozitīvas un konstruktīvas diskusijas", kurās pārrunāta ES un Turcijas attiecību "nākotne un perspektīva".
Sīkākus paskaidrojumus Mogerīni preses sekretāre nesniedza.
Mogerīni iepriekš ir izteikusies, ka, par spīti vairāku dalībvalstu aicinājumiem, iestāšanās sarunas ar Turciju nevajagot apturēt, taču vienlaikus uzsvēra, ka progress šajās sarunās esot atkarīgs no Ankaras gatavības ievērot cilvēktiesības un demokrātijas normas, kas tiek sagaidīts no katras ES kandidātvalsts.