Trampa rīkojums draud ar tīrīšanām ASV valsts iestādēs

PROTESTI TURPINĀS. Arī šonedēļ daudzās ASV pilsētās turpinās protesta akcijas pret Donalda Trampa rīkojumu imigrācijas jautājumā un viņa prezidentūru vispār © Reuters

ASV prezidenta Donalda Trampa rīkojums par bēgļu izmitināšanas programmas pārtraukšanu un liegumu iebraukt ASV septiņu – galvenokārt musulmaņu apdzīvotu – valstu pilsoņiem turpina izraisīt viļņošanos amerikāņu politiskajā vidē.

Naktī uz otrdienu savu amatu zaudējusi ģenerālprokurora un tieslietu ministra pienākumu pildītāja Sallija Jeitsa, kura publiski apšaubījusi rīkojuma likumību, līdzīgs liktenis var piemeklēt arī simtiem Valsts departamenta darbinieku. Tikmēr kļūst aizvien skaidrāks, ka prezidents rīkojuma saturu laikus nav apspriedis nedz ar tām institūcijām, kas atbildīgas par tā realizēšanu, nedz pat daudziem tuvākajiem līdzgaitniekiem.

Amerikāņu medijos S. Jeitsas atstādināšana jau nodēvēta par Pirmdienas vakara slaktiņu, kas, kā norāda Reuters, ir atsauce uz 1973. gada notikumiem, kas tika nosaukti par Sestdienas vakara slaktiņu. Toreiz prezidents Ričards Niksons pieprasīja ģenerālprokuroram (ASV šī amatpersona vienlaikus pilda arī tieslietu ministra pienākumus) Eliotam Ričardsonam no amata atcelt Votergeitas skandāla izmeklēšanas īpašo prokuroru, bet E. Ričardsons un viņa vietnieks atteicās pildīt šo rīkojumu, paziņojot par demisiju. Tiesa, šobrīd situācija ir krietni atšķirīga. E. Ričardsons, saglabājot lojalitāti prezidentam, būtu palicis amatā, bet demokrātu administrācijas ieceltās S. Jeitsas dienas ģenerālprokurores krēslā šā vai tā bija skaitītas - sagaidāms, ka šonedēļ Senāts šajā amatā beidzot apstiprinās D. Trampa virzīto senatoru Džefu Sešnu.

«Tomēr dramatiskie notikumi Tieslietu ministrijā ir vēl viens apliecinājums tam, kādā steigā tapis Trampa rīkojums par imigrācijas ierobežošanu un cik maz par to zinājušas iestādes, kuru uzdevums ir šo rīkojumu realizēt,» norāda Reuters. Tieslietu ministrija neapšaubāmi ir šo iestāžu skaitā, turklāt tieši tās uzdevums būtu pārstāvēt valsts (prezidenta) pozīciju tiesās. AP atgādina, ka vairākas organizācijas jau iesniegušas prasības, apstrīdot D. Trampa rīkojuma likumību, un sagaidāms, ka tuvākās nedēļas laikā līdzīgu prasību skaits pieaugs. Taču S. Jeitsa pirmdien paziņoja, ka viņas pakļautībā esošie darbinieki negrasās tiesā aizstāvēt D. Trampa pozīciju, jo viņa «nav pārliecināta», ka prezidenta rīkojums bijis likumīgs. Šī nostāja tika pausta ne tikai dienesta ziņojumā, bet arī publiski, un pēc pāris stundām ar ļoti asu paziņojumu klajā jau nāca Baltais nams. Pavēstot par S. Jeitsas atstādināšanu, prezidenta administrācija uzsvēra, ka viņa ir «nodevusi» Tieslietu ministriju un vispār esot ļoti vāja speciāliste gan robežkontroles, gan nelegālās imigrācijas jautājumos. Jau pievakarē S. Jeitsas vietā tika iecelts federālais prokurors Dana Boente, kurš esot apsolījies atbalstīt rīkojuma realizēšanu, taču arī viņš ir tikai pagaidu figūra - līdz Dž. Sešna apstiprināšanai. Bija plānots, ka naktī uz trešdienu senatora kandidatūru skatīs Senāta juridiskā komiteja, un, ja tās lēmums būs pozitīvs, jauno ģenerālprokuroru amatā varētu apstiprināt līdz šīs nedēļas nogalei.

Taču nav lielu šaubu, ka Tieslietu ministrijā pašlaik strādā liels skaits S. Jeitsas domubiedru, daļa no kuriem varētu mēģināt sabotēt D. Trampa rīkojuma izpildi. Visticamāk, tas novedīs pie plaša mēroga kadru tīrīšanām, turklāt kas līdzīgs gaidāms arī citviet, piemēram, Valsts departamentā. Naktī uz trešdienu Senātā bija ieplānots balsojums par Reksa Tillersona apstiprināšanu valsts sekretāra amatā, un ir skaidrs, ka arī jaunajam ārlietu resora vadītājam nāksies saskarties ar lielu pretestību prezidenta nodomu īstenošanā. Reuters vēsta, ka vairāki simti diplomātu un ārzemēs strādājošo Valsts departamenta darbinieku dienesta vēstulē kritizējuši D. Trampa rīkojumu, norādot, ka tas neatbilst ASV nacionālajām interesēm. «Tā rezultātā nevis mazināsies ASV notiekošo terora aktu skaits, bet uz slikto pusi mainīsies attieksme pret amerikāņiem visā pasaulē un tiks apdraudēta mūsu ekonomika,» sacīts dienesta vēstules projektā. Nedēļas nogalē Valsts departaments saņēmis satrauktus diplomātu ziņojumus ne tikai no Irākas, Indonēzijas, Sudānas un citām, galvenokārt musulmaņu apdzīvotām, valstīm, bet arī Eiropas, kuras amatpersonas D. Trampa rīkojumu vērtējušas ļoti kritiski. Baltā nama pārstāvis Šons Spicers, reaģējot uz šo dienesta vēstuli, nosaucis karjeras diplomātus par «karjeras birokrātiem» un paziņojis, ka tie, kuri nevēlas pildīt prezidenta rīkojumus, var droši sev meklēt citu darbu.

AP norāda, ka arī R. Tillersons bijis starp tām augsta ranga amatpersonām (esošajām vai topošajām), kuras ar D. Trampa rīkojuma saturu iepazinušās vien pēc tā publiskošanas. Tas pats attiecināms arī uz Iekšējās drošības ministrijas vadītāju Džonu Kelliju, aizsardzības ministru Džimu Matisu un vairāku izlūkdienestu vadītājiem, kā arī virkni republikāņu kongresmeņu - piemēram, Senāta ārlietu komitejas loceklis Bobs Korkers par rīkojumu uzzinājis tikai no medijiem. Ar to arī izskaidrojams haoss, kas kopš sestdienas rīta valdījis daudzās ASV lidostās, un pretrunīgie paziņojumi, ar kuriem nākušas klajā amatpersonas - atbildīgie dienesti vienkārši nav zinājuši, kā interpretēt rīkojumu, pietrūkusi sadarbība starp atsevišķiem resoriem, turklāt iestāžu vadītāji metušies aizstāvēt savas intereses. Piemēram, Pentagons cenšas panākt, lai rīkojumu neattiecinātu uz vairākiem tūkstošiem irākiešu, kuri sadarbojušies ar amerikāņu bruņotajiem spēkiem.



Pasaulē

No Igaunijas bezpeļņas organizācijas "Slava Ukraini" varētu būt piesavināti 411 000 eiro, un galvenais aizdomās turamais par piesavināšanos ir Igaunijas organizācijas sadarbības partneris Ukrainā Henadijs Vaskivs, liecina Ukrainas tiesībsargājošo institūciju rīcībā esošā informācija.

Svarīgākais