Stambulā sāk tiesāt puča atbalstītājus

DROŠA TIESA. Tiesas prāva pret policistiem, kurus apsūdz puča atbalstīšanā, sākusies pastiprinātas drošības apstākļos © Reuters

Vakar Stambulā sākusies pirmā lielā tiesas prāva pret šovasar notikušā neveiksmīgā valsts apvērsuma atbalstītājiem. Tiesas priekšā stājušies 28 policisti (vēl viens tiek tiesāts aizmuguriski), kuri 15. jūlijā atteikušies pildīt pavēli apsargāt prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana rezidenci Stambulā un mudinājuši dienesta biedrus atbalstīt pučistus.

AFP atgādina, ka kopš 15. jūlija puča mēģinājuma, kura organizēšanā Turcijas varasiestādes apsūdz trimdā ASV dzīvojošo garīdznieku (un bijušo R. T. Erdogana domubiedru) Fetullu Gilenu un viņa izveidoto tīklojumu jeb paralēlo struktūru, arestēti vai aizturēti jau vairāk nekā 41 000 cilvēku, no kuriem tikai aptuveni 1200 jau izvirzītas kādas apsūdzības. Vēl vairāk nekā 60 000 cilvēku ir atstādināti no darba valsts iestādēs, tajā skaitā policijā un bruņotajos spēkos, jo esot aizdomas par viņu sadarbību ar gilenistiem.

Līdz šim tikai atsevišķos Turcijas reģionos uzsāktas tiesas prāvas pret puča vietējiem atbalstītājiem, tādēļ vakar uzsāktais process, kas ilgs līdz nedēļas nogalei, uzskatāms par īpašu, raksta Reuters. «Ir laiks saukt nodevējus pie atbildības,» vakar vēstīja skaļš virsraksts valdību atbalstošā laikraksta Sabah pirmajā lappusē. Tiesas prāva notiek zālē, kas ierīkota Silivri cietuma kompleksā, uz rietumiem no Stambulas. Interesanti, ka šīs zāles celtniecību pabeidza pirms trim gadiem, lai tajā varētu tiesāt tā dēvētās Ergenekon sazvērestības dalībniekus - 275 policijas virsniekus, žurnālistus, juristus un zinātniekus, kuri it kā bija iejaukti armijas mēģinājumā gāzt R. T. Erdoganu. Toreiz lielai daļai sazvērnieku tika piespriesti bargi sodi, taču šogad, kad prezidenta un F. Gilena attiecības jau bija pilnībā sabojājušās, lielākā daļa notiesāto tika atbrīvoti, un Turcijas varasiestādes paziņoja - lietu pret viņiem esot safabricējuši F. Gilena paralēlās struktūras biedri - izmeklētāji, tiesneši un policisti.

Starptautiskās ziņu aģentūras vēsta, ka vakar pieeju tiesas zālei apsargājuši bruņoti Turcijas policijas un armijas īpašo uzdevumu vienību kaujinieki, bet žurnālistiem tiesas zālē aizliegts ienest kameras, fotoaparātus un citas elektroniskās ierīces. Ziņu aģentūra Anadolu vēstījusi, ka tiesas priekšā stājusies grupa policistu, kuri apsūdzēti pučistu atbalstīšanā. Prokuratūra 21 apsūdzētajam pieprasījusi piespriest mūža ieslodzījumu, bet pārējiem - no 7,5 līdz 15 gadu ilgus cietumsodus. Nedz Reuters, nedz AFP nav izdevies sazināties ar policistu advokātiem, lai noskaidrotu aizstāvības pozīciju, taču cilvēktiesību aizsardzības organizācijām ir lielas bažas, ka tā nevienu mūsdienu Turcijā neinteresē - spriedums šā vai tā būs atbilstošs valdības interesēm. Šie policisti, iespējams, vienkārši bijuši nepareizā laikā nepareizā vietā, gluži tāpat kā desmitiem vai pat simtiem apcietinātu karavīru, kuri tikai pildījuši savu tiešo komandieru pavēles. Domājams, ka tiesas prāva pret augstāka ranga militāristiem, kuri organizēja puču, sāksies nākamajā gadā. Ankarā šim mērķim jau tiek būvēta jauna tiesas zāle, turklāt pastāv iespēja, ka līdz prāvas sākumam Turcijā tiks atjaunots nāvessods un šim likumam būs atpakaļejošs spēks.



Pasaulē

Kurš gan no mums nav sapņojis kaut reizi dzīvē laimēt loterijā? Sieviete, kurai tikai dažu nedēļu laikā izdevās pat divas reizes laimēt loterijas galveno balvu, ir atklājusi savas veiksmes taktiku, raksta “limon.postimees.ee”.

Svarīgākais