Pēc mazliet vairāk nekā diviem mēnešiem Baltajā namā būs jauni saimnieki – nule kā ievēlētais 45. ASV prezidents Donalds Tramps ar savu ģimeni. Lai gan viņa kampaņas pasākumos piedalījās un būtisku lomu spēlēja daudzi klana pārstāvji, domājams, ka uz dzīvi prezidenta rezidencē D. Tramps pārcelsies tikai kopā ar trešo sievu Melāniju un jaunāko dēlu – desmit gadus veco Beronu. Savukārt trim vecākajiem bērniem no viņa pirmās laulības tiks atvēlēta vēl lielāka loma ģimenes biznesa vadīšanā.
Daudzu amerikāņu skatieni, protams, ir pievērsti topošajai pirmajai lēdijai - 46 gadus vecajai Slovēnijā dzimušajai Melānijai. Medijos plaši apspriež gan bijušās modeles gaumi, gan vājības uz dažādiem dārgiem nieciņiem, gan lomu, ko viņa varētu spēlēt Baltajā namā. Vairākums ekspertu sliecas domāt, ka M. Trampa sevi pozicionēs kā gādīga un stilīga namamāte. Gluži tāpat kā Žaklīna Kenedija vai Beta Forda, viņa daudz neaizrausies ar iniciatīvām, kuras varētu uzskatīt par politiskām. Tomēr beidzamo 18 mēnešu pieredze liecina, ka D. Tramps un viņa klans allaž ir gatavi kādiem pārsteigumiem.
Noniecinātā pirmā lēdija
Priekšvēlēšanu kampaņas laikā, kad D. Trampa un viņa sāncenses Hilarijas Klintones piekritēji īpaši sevi neapgrūtināja ar izteicienu izvēlēšanos, krietnu samazgu devu saņēma arī Melānija. Par hrestomātisku viņas neveiksmi kļuva runa šovasar notikušajā Republikāņu partijas konventā, kurā D. Trampu nominēja par prezidenta amata kandidātu. Kritiķi pamanīja, ka viņa kundzes runa ir aizdomīgi līdzīga pašreizējās pirmās lēdijas Mišelas Obamas teiktajai runai 2008. gada demokrātu konventā, un M. Trampa tika nodēvēta par plaģiatori, izpelnoties lielas demokrātu partijas piekritēju nievas. Politiskās virtuves pazinēji gan uzsver, ka tā bijusi nevis M. Trampas, bet gan viņas vīra priekšvēlēšanu štāba kļūda, jo šādu publisku uzstāšanos teksti tomēr ir jāpārbauda. Faktiski nekas neliedza topošajai pirmajai lēdijai novelt vainu uz tā sauktajiem spīčraiteriem, taču viņa uzņēmās uguni uz sevi, kādā intervijā atzīstot, ka runu rakstījusi pati un, tā kā šādas pieredzes iepriekš nav bijis, reizēm ielūkojusies špikeros. Taču, kā norāda The Guardian, šis incidents (gluži tāpat kā netaktiskā ņirgāšanās par M. Trampas akcentu) varētu būt laupījis viņai vēlmi būt publiskai personai.
Lai panāktu, ka no D. Trampa novēršas puritāniski noskaņotie republikāņu vēlētāji, atkal un atkal atkārtots, ka modele Melānija Knausa (vai Knavsa- tāds ir viņas meitas uzvārds) 1995. un 2000. gadā kaila fotografējusies žu rnāliem Max un GQ. Savukārt tiem, kuri par galveno problēmu uzskata nelegālo imigrāciju, aģentūra AP atgādināja, ka pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu otrajā pusē ASV ieceļojusī modele M. Knausa virkni darba līgumu noslēgusi pat septiņas nedēļas pirms darba vīzas saņemšanas. Citi izdevumi ar prieku pievērsās M. Trampas tērpu, aksesuāru un, pats svarīgākais, to cenas apspriešanai, bet vēl citi viņu raksturoja kā prezidenta amata kandidāta kārtējo rotaļlietu - glīti sapucētu bezsmadzeņu lellīti.
Vairākās intervijās topošā pirmā lēdija skaidri atklājusi savas prioritātes - pirmkārt, audzināt dēlu, otrkārt, rūpēties par savu biznesu, bet, treškārt, būt D. Trampa sievai. Kad CNN pēc ilgas tincināšanas beidzot izspieda no viņas atziņu - kā Baltā nama saimniece M. Trampa varētu cīnīties pret kibervardarbību pret bērniem, tas atkal izraisīja taisnīgo sašutumu demokrātu nometnē - bijušajai modelei pārmeta liekulību, jo viņas pašas vīrs, lūk, esot pats lielākais kibervarmāka... To, ka tajā pašā intervijā Melānija bija sacījusi - viņa ne reizi vien mudinājusi Donaldu pārtraukt muļķīgu un aizskarošu tvītošanu, neviens pat negribēja pamanīt, bet National Post ar gandarījumu rakstīja, ka viņa ir viena no nepopulārākajām prezidenta amata kandidāta otrajām pusītēm visā valsts vēsturē.
Par zemu vērtēta
Tagad, kad D. Tramps ir ievēlēts par prezidentu, mediju tonis, protams, mainījies, tomēr vairākums ekspertu joprojām ir pārliecināti, ka Melānijas loma Baltajā namā nebūs liela. Skrentonas universitātes pētniece Džīna Vola Herisa sarunā ar USA Today paudusi pārliecību, ka no Melānijas nav jāgaida aktīva iesaistīšanās valsts sabiedriskajā un politiskajā dzīvē, jo viņa daudz ērtāk jutīsies «pasākumu namamātes lomā». Citiem vārdiem sakot - pirmā lēdija nebūs tik pamanāma kā, piemēram, Eleanora Rūzvelta, Hilarija Klintone vai M. Obama. «Tāpat kā Džekija Kenedija viņa negribēs atrasties starmešu gaismā,» prognozējusi pētniece, atgādinot, ka iespēju izbaudīt savus slavas mirkļus jaunajai pirmajai lēdijai devusi ļoti veiksmīgā modeles karjera, un pašlaik viņas galvenais acuraugs ir dēls. Līdzīgi domā arī Raisa universitātes pētnieks Daglass Brinklijs, kurš uzskata, ka M. Trampa ar savu izskatību un izsmalcināto (lai arī dārgi izmaksājošo) gaumi būs lieliska prezidenta pavadone ārzemju vizīšu laikā, bet amerikāņi par viņas eksistenci atcerēsies vien pēc tradicionālajām pieņemšanām vai, piemēram, D. Trampa solītās Baltā nama deju zāles ierīkošanas.
Tomēr ir vērts atgādināt, ka šos viedokļus pavisam noteikti ietekmējis pašas Melānijas sacītais. 1999. gadā, kad viņas romāns ar nekustamo īpašumu magnātu vēl tikai bija sācies un D. Tramps apsvēra iespēju kandidēt nākamā gada vēlēšanās kā tā dēvētais trešās partijas kandidāts, viņa kādā no intervijām uz tiešu jautājumu par Baltā nama saimnieces lomu tikpat tieši atbildēja, kā piemērus minot Kenedija un Forda kundzes. Kopš tā laika aiztecējis daudz ūdens, un nebūtu nekāds pārsteigums, ja izrādītos, ka viņas domas ir mainījušās. Amerikāņu politologs Stīvens Fišers sarunā ar Daily Mirror paudis pārliecību, ka nedz amerikāņi, nedz pārējie pasaules iedzīvotāji vēl nav spējuši pa īstam novērtēt un saprast, cik lieliska pirmā lēdija viņa būs. «Viņa ir izsmalcināta, labi izglītota, allaž izturas cieņpilni un ir apveltīta ar patiešām īstu skaistumu. Pretēji vīram viņa ir teju vai ņujorkieša ideāls, starp citu, itin liberāla,» uzskata eksperts. Lai gan tas, protams, nav noteicošais rādītājs, vērts atgādināt, ka bez dzimtās slovēņu valodas M.Trampa lieliski prot arī serbu/horvātu, vācu, franču un angļu valodu, un ir vietā jautājums - cik daudzi no viņas noniecinātājiem un prāta spēju apšaubītājiem zina kaut vienu svešvalodu?
Ir ļoti grūti pateikt, cik lielā mērā ir ietekmējams šķietami pašpārliecinātais un stūrgalvīgais D. Tramps, kurš šajā ziņā atgādina bijušo Krievijas prezidentu Borisu Jeļcinu. Un vēl grūtāk pateikt, kuram no tuviniekiem uz viņu ir lielākā ietekme, - ļoti iespējams, ka tā patiešām ir jaunievēlētā prezidenta vecākā meita Ivanka, kura kampaņas laikā bija labi pamanāma.
D. Brinklijs gan uzskata, ka Melānija ar savu mierīgo un rāmo izturēšanos spēs līdzsvarot jaunā prezidenta vētraino un emocionālo raksturu. Pats D. Tramps priekšvēlēšanu kampaņas laikā reiz nosaucis sievu par «uzticamāko socioloģisko aptauju organizētāju», liekot saprast, ka viņas viedoklī mēdz ieklausīties. Savukārt Melānija kādā intervijā sacījusi, ka, protams, runā ar vīru par dažādiem jautājumiem, reizēm abu starpā mēdz uzliesmot domstarpības, taču ir skaidrs - gan viens, gan otrs ir jau pieauguši cilvēki, kurus vairs mainīt īsti nav iespējams.
Slovēņi līksmo par savējo
Ja atskaita ASV vēstniecību ēkas un amerikāņu diasporas ierastās pulcēšanās vietas, diez vai kur citur Eiropā trešdien jau ap septiņiem rītā ļaudis sanāca pilsētas pazīstamākajā kafejnīcā, lai kopīgi vērotu ASV prezidenta vēlēšanu rezultātu apkopošanu. Izņēmums bija nelielā Sevnicas pilsēta Slovēnijā, kur 1970. gada 26. aprīlī pasaulē nāca nākamā ASV pirmā lēdija - Melānija Knavsa. Viņa būs tikai otrā Baltā nama saimniece, kura dzimusi ārzemēs, - pirmā bija ASV 6. prezidenta Džona Kvinsija kundze, Anglijā dzimusī Luīza, tomēr jāatceras, ka viņas dzimšanas gadā aizokeāna kolonijas bija Apvienotās Karalistes sastāvdaļa. M. Trampa nav arī pirmā modele, kas nonākusi Baltajā namā, - līdzīga pamatprofesija bija Elizabetei Fordai un Patrīcijai Niksonei.
Sevnicas mērs Srečko Ocvirks sarunā ar Reuters atzinis, ka beidzamo mēnešu laikā apdzīvoto vietu, kurā mitinās tikai 5000 iedzīvotāju, apmeklējuši desmitiem ārvalstu žurnālistu, bet, ņemot vērā ASV prezidenta vēlēšanu iznākumu, jau drīz tā varētu kļūt arī par tūristu, pirmkārt, amerikāņu, iecienītu apmeklējuma vietu. Melāniju šajā pilsētiņā joprojām atminas, lai gan pagājuši jau vairāki gadu desmiti, kopš viņa pametusi dzimto vietu. Vietējie iedzīvotāji stāstījuši, ka septiņdesmito gadu sākumā Knavsu ģimene mitinājusies necilā pirmā stāva dzīvoklī vienā no sociālisma laikmetam raksturīgajiem daudzdzīvokļu namiem, bet vēlāk pārcēlusies uz savrupmāju gleznainajos Savas upes krastos. Par relatīvo turību ģimenei noteikti jāpateicas tēvam, kurš bijis gan komunistiskās partijas biedrs un kāda augsta ranga partijnieka privātais šoferis, gan izmantojis toreizējās Dienvidslāvijas diezgan liberālo ekonomisko sistēmu, oficiālo darbu vienā no automašīnu detaļu ražošanas rūpnīcām apvienojot ar privāto biznesu - detaļu tirdzniecību. Ģimene trūkumu nav cietusi un, kā atzinusi M. Trampa, bieži vien devusies izbraukumos uz kapitālistiskajām ārzemēm - Itāliju vai Franciju, kas daudziem citiem sociālisma valstīs dzīvojošajiem vienaudžiem līdz pat deviņdesmito gadu sākumam bija nepiepildāms sapnis.
«Jau bērnībā Melānija bija ļoti radoša un inovatīva, un bija skaidrs, ka Sevnica viņai ir par mazu,» sarunā ar Reuters sacījusi nākamās ASV pirmās lēdijas klasesbiedrene un draudzene Mirjana Jelančiča, kura pašlaik ir Sevnicas pamatskolas direktore. Būtisku nozīmi Melānijas karjeras izvēlē spēlējusi viņas mātes profesija - Amālija bija tērpu piegriezēja vienā no toreizējās Dienvidslāvijas vadošajiem tekstilrūpniecības uzņēmumiem, un, kā uzsver meita, visa viņas bērnība aizritējusi starp šujmašīnām, piegrieztnēm un auduma gabaliem.
«Mamma bija modes industrijas pārstāve, un es pirmo reizi uz mēles viņas veidotā tērpā izgāju jau piecu gadu vecumā, bet jau 16 gadu vecumā sāku pelnīt naudu kā modele,» stāstījusi M. Trampa. Šis posms bija saistīts ar jaunietes pārcelšanos no mazpilsētiņas Sevnicas uz Slovēnijas galvaspilsētu Ļubļanu, kur Melānija sāka mācīties vidusskolā ar mākslas un dizaina specializāciju. 17 gadu vecumā jauno modeli ievēroja pazīstamais fotogrāfs Stane Jerko, un jau drīz vien viņai kabatā bija pirmais kontrakts ar Itālijas modes aģentūru ID. Kādu laiku Melānija vēl centās saglabāt atkāpšanās ceļu, nokārtojot iestājeksāmenus Ļubļanas universitātē, taču jau pēc pirmā kursa pameta arhitektūras studijas, jo kļuva skaidrs, ka modeles karjera var piedāvāt lielākas perspektīvas.
Pamazām Melānija kļuva par pieprasītu modeli Eiropā, līdz 1996. gadā debitēja arī ASV. Ar D. Trampu viņa iepazinās vēl pēc diviem gadiem, Ņujorkas modes nedēļas laikā. Magnāts tobrīd jau bija pašķīries no savas otrās sievas Mārlas Meiplas un uz ballīti ieradies kopā ar norvēģu bagātnieci Selīnu Midelfartu, bet tas, protams, nav atturējis viņu no došanās pie Melānijas un flirtēšanas, kuras likumsakarīgs iznākums bija 28 gadus vecās modeles (pašam D. Trampam tolaik bija 52) tālruņa numura lūgums. Melānija apgalvo, ka bijusi «stingra kā klints» un pēc īsa brīža saņēmusi veselu sarakstu ar magnāta tālruņa numuriem. Pēc nedēļu ilgām pārdomām viņa nolēmusi piezvanīt, un - c’est la vie - jau pēc kāda laiciņa abi bija pāris, kuru privātās dzīves peripetijas uzskatīja par nepieciešamu apspriest visa dzeltenā prese. Uz abu kāzām 2005. gada 22. janvārī D. Trampam piederošajā īpašumā MaraLago bija saaicināta liela daļa ASV sabiedrības krējuma, tajā skaitā arī Bils un Hilarija Klintoni, bet amerikāņu avīzes vēl tagad nespēj tikt skaidrībā, vai Melānijas kāzu kleita maksājusi 100 000 vai tomēr 200 000 dolārus.