Klintone pneimonijas dēļ spiesta atcelt priekšvēlēšanu pasākumus

ATGUVUSIES. Dažu stundu atpūta meitas dzīvoklī ļāva Hilarijai Klintonei demonstrēt, ka viņa pilnīgi atguvusies © Scanpix

Nepilnus divus mēnešus pirms ASV prezidenta vēlēšanām Demokrātiskās partijas kandidātei Hilarijai Klintonei veselības problēmu dēļ nācies atcelt Kalifornijā iecerētos priekšvēlēšanu pasākumus.

Svētdien piedaloties 2011. gada 11. septembra terora aktu piemiņas ceremonijā Ņujorkā, kandidāte esot saļimusi, pēc kā štāba pārstāvji paziņoja, ka viņai esot pneimonija, taču neesot šaubu, ka

H. Klintone ātri atgūsies. Visticamāk, šīs problēmas nekavēsies izmantot republikāņu kandidāta Donalda Trampa piekritēji, kuri jau mēnešiem ilgi izplata dažādas baumas par H. Klintones slikto veselību, bet virkne politologu norādījuši, ka abiem kandidātiem nu ir pēdējais laiks publiskot vairāk informācijas par savu veselības stāvokli.

Svētdien internetā tika izplatīts video, kurā redzams, kā 68 gadus vecā H. Klintone steigšus pamet piemiņas ceremoniju, kādā brīdī zaudējot līdzsvaru un krītot - tālāk līdz mikroautobusam viņu faktiski nogādāja palīgi. Tikai vēl pēc vairākām stundām kandidātes ārste Liza Berdeka nākusi klajā ar situācijas oficiālo izklāstu, ziņo BBC. Viņa pavēstījusi, ka H. Klintonei jau pirms pāris nedēļām konstatētas alerģijas izraisītas klepus lēkmes, bet piektdien veiktā izmeklēšana liecinājusi, ka viņai ir pneimonija ne īpaši smagā formā - tā ārstējama ar antibiotiku palīdzību un izvairoties no pārāk lielas piepūles. Taču svētdienas rītā Ņujorkā bijis ļoti sutīgs laiks, gaisa temperatūrai pārsniedzot 26,5 grādus pēc Celsija, kas kopā ar lielo mitrumu novedis pie H. Klintones organisma atūdeņošanās. Sākotnēji kandidāte tikusi nogādāta netālu esošajā meitas Čelsijas dzīvoklī, bet ap pusdienlaiku jau spēja doties uz savām mājām Ņujorkas štata Čapakā, un neesot šaubu, ka ārstu rekomendāciju ievērošana palīdzēs strauji atveseļoties.

Reuters norāda, ka pašlaik ir viens no pašiem nepiemērotākajiem brīžiem kandidātes savārgšanai. Prezidenta vēlēšanas notiks 8. novembrī, bet jau 26. septembrī iecerētas pirmās H. Klintones un D. Trampa debates televīzijā. Reuters/IPSOS aptaujas dati liecina, ka D. Trampa kampaņa ieguvusi jaunu impulsu, un beidzamo nedēļu laikā demokrātu kandidātes pārsvars, kas augustā sasniedza 8 procentpunktus, kļuvis simbolisks, turklāt tas attiecas arī uz pavalstīm, kurās, visticamāk, izšķirsies vēlēšanu liktenis. Starptautisko ziņu aģentūru aptaujātie mediķi visi kā viens piekrīt L. Berdekas sacītajam, ka H. Klintonei, lai pēc iespējas ātrāk atveseļotos, nepieciešams miers un atpūta, taču politikā valda citi noteikumi, sarunā ar AFP uzsvērusi Vašingtonas Amerikāņu universitātes profesore Dženifera Loulesa. «Klintones kampaņai tuvākajās dienās par katru cenu nepieciešams demonstrēt viņas dzīvīgumu. Viņai jāpiedalās maksimāli daudzos pasākumos un jādemonstrē sava enerģija,» viņa sacījusi. Acīmredzot tieši šādu taktiku kampaņas vadītāji arī izvēlējušies. «Pēc pneimonijas diagnosticēšanas Hilarija Klintone piedalījās divas stundas ilgā apspriedē par nacionālās drošības jautājumiem, uzstājās nogurdinošā preses konferencē un pusotru stundu stāvēja lielajā tveicē. Viņa nodemonstrēja savu fizisko izturību un spēku, lai kliedētu beidzamajā laikā cirkulējošās baumas par slikto veselību,» uzskata sabiedrisko attiecību speciālists Pīters Dao. Tomēr netrūkst arī kritiķu, kuri norāda, ka H. Klintone un viņas štābs rīkojas bezatbildīgi, ignorējot ārstu ieteikumus - ja reiz kandidātei rekomendēts miers un zāļu lietošana, šāds režīms arī jāievēro. Turklāt demokrātu stratēģiem noteikti vajadzējis par diagnosticēto pneimoniju (kas, pareizi ārstējot, nav īpaši bīstama kaite) paziņot laikus un aiztaupīt kārtējo baumu plūsmu, kas svētdien izplatījusies internetā.

Interesanti, ka D. Tramps atteicies komentēt savas sāncenses veselības stāvokli, taču ar tādu pašu taktiskumu nav izcēlušies viņa daudzie piekritēji, lai gan savas kampaņas oficiālajiem pārstāvjiem D. Tramps aizliedzis sniegt kādus komentārus. BBC atgādina, ka visdažādākās teorijas par kandidātes vājo veselību cirkulē jau pāris mēnešus - to autori izteikuši aizdomas, ka H. Klintonei varētu būt Pārkinsona slimība, viņa varētu ciest no vecuma plānprātības iestāšanās, viņa esot epileptiķe, 2012. gadā veiktā operācija, lai atbrīvotos no asins trombiem, nav bijusi veiksmīga, un slimība ietekmējusi kandidātes smadzeņu darbību un tā tālāk, un tā joprojām. Šo teoriju piekritēji izplata ziņas par H. Klintones ģībšanām, uzskaita gadījumus, kad viņai klepus lēkmju dēļ nācies pārtraukt savas runas, apspriež to, kādus medikamentus viņa lieto un vai publisku pasākumu laikā kandidāti patiešām visu laika pavada ārsts, kas jebkurā brīdī gatavs veikt injekciju. D. Tramps vienā no savām runām paziņojis, ka H. Klintone «nav garīgi un fiziski izturīga, lai stātos pretim Islāma valstij un citiem Amerikas ienaidniekiem».

Vairāki ASV mediji (The Washington Post, The New York Times, NBC News) vakar uzsvēruši, ka ne tikai H. Klintonei, bet arī 70 gadus vecajam D. Trampam vajadzētu publiskot maksimāli daudz informācijas par savu veselības stāvokli, lai novērstu dažādu baumu izplatīšanos. Pirms 2008. gada vēlēšanām republikāņu kandidāts Džons Makkeins, piemēram, nodeva atklātībā visu savas medicīniskās kartes saturu. «Incidents ar Klintoni ir sapurinājis priekšvēlēšanu cīņu - fiziskā nespēka demonstrēšana kameru priekšā padarījuši sazvērestības teorijas, kas attiecas uz Klintones veselību, par likumīgu kampaņas tēmu,» norāda Politico.

Pasaulē

Katru piektdienu Krievijas Tieslietu ministrija papildina savu tā saucamo ārvalstu aģentu sarakstu. Sarakstā iekļautie cilvēki automātiski tiek ieskaitīti valsts ienaidnieku kārtā – viņiem draud naudas sodi un pēc tam arī kriminālatbildība par to, ka viņi sociālajos tīklos nav norādījuši savu statusu vai arī nav iesnieguši, piemēram, valsts pieprasītos nepieciešamos ziņojumus par saiknēm ar ārzemēm. Par to, kā izpaužas šīs represijas un karš pret saviem pilsoņiem, informāciju apkopojuši ziņu platformas “www.currenttime.tv” žurnālisti.

Svarīgākais