Jau rīt Brazīlijas pilsētā Riodežaneiro svinīgi tiks atklātas XXXI vasaras olimpiskās spēles, un kā jau visu lielu mūsdienu pasākumu priekšvakarā pastāv bažas par to, vai izdosies garantēt spēļu dalībnieku un viesu drošību.
Par to rūpēsies aptuveni 85 000 policistu, karavīru un dažādu drošības dienestu aģentu, kas ir uz pusi vairāk nekā Londonas olimpiādē pirms četriem gadiem. Terora aktu draudi Rio nav lieli, tomēr kriminogēnā situācija joprojām ir nepatīkama, par ko jau bijuši spiesti pārliecināti vairāki sportisti un tūristi, kuri pilsētā ieradušies laikus.
Pēc terora aktiem Parīzē, Briselē, Nicā un citur vislielākais satraukums, protams, ir par iespējamu teroristu uzbrukumu olimpiādes laikā. CBS News vēsta, ka teroristu grupējums Islāma valsts mudinājis savus piekritējus uz uzbrukumiem spēļu laikā, un Brazīlijas varasiestādes šos draudus uztvērušas nopietni - pat neraugoties uz to, ka līdz šim lielas radikālo islāmistu aktivitātes Dienvidamerikā nav novērotas un šis reģions terora draudu ziņā pavisam noteikti nav starp pasaulē bīstamākajiem. Taču beidzamo gadu notikumi apliecinājuši, ka, lai sarīkotu uzbrukumu, nav noteikti nepieciešama vietējā Islāma valsts šūniņa, kas koriģē terora aktu, - pietiek ar dažiem vai pat vienu vienīgu īpatni, kuram galvu sagrozījusi internetā viegli atrodamā radikāļu kareivīgā propaganda.
Jau kopš jūlija vidus Brazīlijas policijas un armijas īpašo uzdevumu vienības piedalās mācībās, lai iemācītos pareizi reaģēt, piemēram, uz bumbas sprādzienu vai ķīlnieku sagrābšanas mēģinājumu kādā no olimpiskajiem objektiem, tūristu iecienītās vietās vai pilsētas metro sistēmā, raksta vācu raidstacijas Deutsche Welle interneta mājaslapa. Ir informācija, ka brazīliešus konsultē drošības speciālisti no ārzemēm, arī ASV. Gluži tāpat kā citās pasaules valstīs, varasiestādes izvairās runāt par to, vai, pateicoties izlūkdienestu darbam, izdevies identificēt kādus konkrētus draudus, jo tas faktiski nozīmētu potenciālo teroristu brīdināšanu. Jūlijā gan tika ziņots, ka aizturēti 12 cilvēki, kuri turēti aizdomās par saistību ar Islāma valsti un, iespējams, gatavojuši kādu uzbrukumu. Brazīlijas laikrakstu rīcībā gan nonākušas ziņas, ka šī grupa rīkojusies samērā amatieriski. Piemēram, automātus tā mēģinājusi iegādāties no kāda puslegāla interneta veikala Paragvajā, lai pēc tam tos pārvestu pāri valsts robežai, lai gan ieroču netrūkst arī Brazīlijas melnajā tirgū. Tomēr šis incidents licis Brazīlijas drošības struktūrām pievērst lielāku uzmanību reģionam netālu no slavenā Igvasu ūdenskrituma, kur sastopas triju valstu - Brazīlijas, Argentīnas un Paragvajas - robežas. Šis reģions jau sen pazīstams kā kontrabandistu paradīze, turklāt tieši Brazīlijas dienvidos dzīvo lielākā daļa no valsts musulmaņu kopienas, kurā kopā ir aptuveni miljons cilvēku. Reuters novērojumi liecina, ka beidzamo nedēļu laikā robežkontrole kļuvusi ievērojami stingrāka.
Gluži tāpat kā Brazīlijas tieslietu ministrs Aleksandre de Moraess, arī vairākums drošības ekspertu uzskata, ka terora draudu līmenis valstī kopumā un konkrēti Rio nav augsts, taču to pašu diemžēl nevar sacīt par sabiedrisko drošību, raksta Reuters. Olimpisko spēļu rīkošanas komitejas pārstāvis Mario Andrada jau atvainojies vairākiem sportistiem, kuri Rio kļuvuši par blēžu upuriem - garnadži, piemēram, izmantojuši ugunsdrošības trauksmi olimpiskajā ciematā, lai apzagtu Austrālijas sportistu istabiņas, viesnīcā apzagts kāds ķīniešu sportists, bet vairāku valstu tūristi sūdzējušies, ka ir apzagti vai aplaupīti uz ielas. M. Andrada ieteicis ievērot elementārus drošības pasākumus. «Nepārskaitiet naudu uz ielas. Dārgu fotokameru turiet somā un izņemiet tikai tad, kad esat nolēmis fotografēt. Un galvenais, nezaudējiet modrību, raugieties, kas notiek apkārt, jo sliktie puiši parasti pievēršas tiem, kuri ir aizsapņojušies,» viņš rekomendējis Rio viesiem. Olimpiādes laikā no 5. līdz 21. augustam Rio gaida ierodamies aptuveni pusmiljonu ārzemnieku, kuru naudas maciņi, rokas pulksteņi un juvelierizstrādājumi var būt liels kārdinājums Rio noziedzīgajai pasaulei. Tomēr krievu laikraksta Sport - Express žurnālisti uzskata, ka iemesla pārāk lielām bažām nav. Kad pirms diviem gadiem Brazīlijā notika pasaules futbola čempionāta finālturnīrs, tā viesus arī aizgūtnēm brīdināja par augsto noziedzības līmeni, taču čempionāts aizritēja bez lieliem incidentiem. Radies iespaids, ka starp policiju un noziedzīgo pasauli šādu pasākumu laikā tiek noslēgta nerakstīta vienošanās - noziedznieki netraucē pasākuma norisei, bet policija tajā laikā piever acis uz graustu rajonos jeb favelās notiekošo. Visticamāk, tāpat būs arī olimpiādes dienās, un nepatikšanas draud lielākoties tiem, kuri teju vai tīšām uz tām uzprasīsies, klīstot tur, kur nevajag klīst.
Reuters vēsta, ka informācija par dažādiem draudiem drošībai tiks apkopota šonedēļ atklātajā starptautiskajā policijas sadarbības centrā, kur pašlaik jau strādā speciālisti no dažādu valstu 55 tiesībsargāšanas struktūrām. Tāpat šonedēļ pieņemts lēmums izvietot papildus bruņotu karavīru patruļas tūristu iecienītākajās vietās (Cukurgalvas kalnā, pie Kristus Glābēja statujas) un stratēģiski svarīgās vietās - enerģētikas un ūdensapgādes objektos, lidostās, metro stacijās. Tajā pašā laikā olimpisko objektu apsardze pašlaik vēl ir tālu no vēlamās, raksta Reuters. Pagājušās nedēļas nogalē negaidīti tika lauzts līgums ar samērā mazpazīstamo apsardzes kompāniju Artel (pastāv aizdomas, ka tā kontraktu ieguvusi, pateicoties kukuļdošanai, un nav spējusi pildīt savas saistības), un tagad arī olimpisko objektu apsardze uzticēta militārās policijas rezervistiem. Reuters korespondents, kurš apmeklējis stadionu Engenhao (tajā notiks pāris futbola spēles, bet no 12. augusta - vieglatlētikas sacensības), konstatējis, ka pie ieejas stadionā uzstādītais metāla detektors nav ieslēgts, jo armijnieki nezina, kā ar to rīkoties, un arī akreditācijas kartes kodu elektroniski pārbaudīt viņi neprot. Tieslietu ministrs savā preses konferencē gan uzsvēris, ka vēl ir pāris dienas laika, lai uz olimpiskajiem objektiem nosūtītu speciāli apmācītu personālu, un tas arī tikšot izdarīts.