Deividu Kameronu Lielbritānijas valdošās Konservatīvo partijas līdera un premjera amatā nomainīs ilggadējā iekšlietu ministre Terēza Meja, kuras vadībā tiks risinātas sarunas par Lielbritānijas izstāšanos no ES.
Tas kļuvis skaidrs pēc tam, kad savu kandidatūru partijas vadītāja amatam vakar atsauca viņas vienīgā atlikusī sāncense - enerģētikas ministre Andrea Ledsama. Domājams, ka T. Mejas apstiprināšana abos amatos notiks jau drīzumā. Taču tas vēl nenozīmē, ka piepildīsies daudzu ES politiķu cerības uz to, ka Lielbritānija ātri uzsāks izstāšanās procesu, jo T. Meja izteikusies, ka Lisabonas līguma 50. panta aktivizēšanai ir jāsagatavojas un oficiāli Londona par nodomu izstāties Briseli varētu informēt vien gada beigās.
Reuters atgādina, ka D. Kamerons par savu gaidāmo demisiju paziņoja 24. jūnijā - dienu pēc tam, kad vairākums vēlētāju pretēji viņa aicinājumam nobalsoja par Lielbritānijas izstāšanos no ES. Sākotnēji bija paredzēts, ka jauns valdošās partijas līderis, kurš automātiski pārņems premjera pilnvaras, tiks ievēlēts oktobrī, pēc tam vēlēšanu procesu pasteidzināja, lai tas noslēgtos 9. septembrī, bet, balsojot parlamenta apakšnamā pārstāvētajiem konservatīvo deputātiem, no 5. līdz 12. jūlijam tika atsijāti trīs pretendenti uz partijas līdera posteni.
Saskaņā ar partijas nolikumu par atlikušajiem diviem kandidātiem septembra sākumā bija jāsāk balsot aptuveni 150 000 Konservatīvo partijas biedru, taču priekšvēlēšanu cīņa, kurai starts oficiāli tika dots vakar, beigusies, būtībā nesākoties. Uzstājoties Londonā, A. Ledsama paziņojusi par savas kandidatūras atsaukšanu. Svarīgākais šāda lēmuma iemesls esot tas, ka līdz šim viņu atbalstījuši tikai aptuveni 25% partijas parlamentāriešu, kamēr T. Meja bauda vismaz 60% deputātu atbalstu. Pat uzvarot visu partijas biedru balsojumā, A. Ledsama, kas atšķirībā no T. Mejas pirms referenduma atbalstīja izstāšanos no ES, nevarētu būt pārliecināta, ka viņas pusē būs vairākums partiju pārstāvošo deputātu. Otrs arguments: «Apvienotajai Karalistei tik kritiskā laikā deviņas nedēļas ilga kampaņa pirms jauna partijas vadītāja noskaidrošanas būtu ļoti nevēlama.» Pēc A. Ledsamas domām, T. Meja tiks galā ar pašu svarīgāko uzdevumu - spēcīgas un stabilas valdības izveidošanu. BBC uzsver, ka abas kandidātes bija kategoriski noraidījušas opozīcijas partiju ierosinājumu rīkot ārkārtas parlamenta vēlēšanas, lai apstiprinātu (vai neapstiprinātu) jaunās konservatīvo valdības leģitimitāti.
Situācija, kad par Lielbritānijas izstāšanos no ES sarunas būs jāvada politiķei, kura atbalstījusi palikšanu Eiropas Savienības sastāvā (tiesa, ne īpaši aktīvi iesaistoties kampaņā), ir kārtējais absurdais pavērsiens visā beidzamo nedēļu notikumu ķēdē. T. Mejas nostāja pēc notikušā referenduma gan bijusi ļoti pragmatiska. Vakarrīt Birmingemā uzsākot savu kampaņu (tas notika vēl pirms A. Ledsamas paziņojuma), viņa atkārtoti uzsvērusi, ka referenduma dalībnieku viedoklis netiks ignorēts: «Brexit nozīmē Brexit, un mēs darīsim visu, ko spēsim, lai tas būtu veiksmīgs [Apvienotajai Karalistei]. Mēs nemēģināsim palikt ES, nemēģināsim iekļūt tajā pa sētas durvīm, nebūs nekāda otra referenduma,» viņas teikto citē BBC. Viņa nav steigusies populistiski apsolīt kādas garantijas valstī dzīvojošajiem ES pilsoņiem un britiem, kuri uzturas citās ES valstīs, norādot, ka šis jautājums, tāpat kā daudzi citi, tiks risināti sarunās starp Apvienotās Karalistes valdību un Eiropas Komisiju. Lai šīs sarunas būtu elastīgākas, T. Meja nav novilkusi nekādas sarkanās līnijas, taču tajā pašā laikā skaidri norādījusi uz prioritātēm - britu iedzīvotāju vairākuma nevēlēšanos uzņemt pabalstu tūristus no trūcīgākajām ES dalībvalstīm, uzņēmēju interesēm saglabāt pieeju vienotajam tirgum, iebildumus pret ES pieņemto pārāk plašo cilvēktiesību traktējumu, kas ļauj no soda izbēgt terorisma musinātājiem.