Pēc Austrijas un Itālijas iekšlietu ministru tikšanās atrasts risinājums problēmai, kas beidzamajās nedēļās draudēja nopietni sarežģīt abu valstu attiecības. Tā kā Itālija sākusi stingrāk kontrolēt nelegālo imigrantu plūsmu, Austrija atteikusies no plāna, kas paredzēja vairākus simtus metru gara žoga izveidošanu ap robežpunktu Brennera kalnu pārejā Alpos un rūpīgāku dokumentu pārbaudi uz robežas.
Brennera pāreja ir svarīgs tranzīta punkts transporta sistēmā, kas savieno Eiropas dienvidus un ziemeļus, un Itālija bija nobažījusies, ka Austrijas solis varētu izraisīt transporta haosu.
«Pēdējo nedēļu laikā nelegālo imigrantu skaits [kas mēģinājuši šķērsot robežu] pietuvojies gandrīz nullei. Tādēļ mums pašlaik nav nepieciešams ieviest stingrāku kontroli Brennera pārejas robežkontroles punktā,» Austrijas iekšlietu ministra Volfganga Sobotkas sacīto citē vācu raidkorporācijas Deutsche Welle interneta mājaslapa. Gandarījumu par šādu kolēģa paziņojumu paudis Itālijas iekšlietu ministrs Andželīno Alfāno, pavēstot, ka esot laimīgs par to, ka Austrija ir spējusi novērtēt Itālijas ieguldījumu migrantu plūsmas mazināšanā.
AFP atgādina, ka vēl aprīļa pirmajā pusē robežkontroles punktu ik dienas centās šķērsot desmitiem nelegālo imigrantu - daļa no viņiem pauda vēlmi caur Austriju doties uz Vāciju vai Skandināvijas valstīm, bet citus pilnībā apmierināja palikšana Austrijā. Amatpersonas Vīnē bija nobažījušās, ka, sākoties vasarai šī plūsma nopietni pieaugs, jo pēc tā dēvētā Balkānu migrācijas maršruta slēgšanas un Turcijas un Eiropas Savienības vienošanās panākšanas cilvēku kontrabandisti un migranti meklēs citas iespējas, lai nokļūtu turīgākajās Eiropas valstīs. Pagājušomēnes V. Sobotka prognozēja, ka šā gada laikā Itālijā no Lībijas varētu ierasties no 200 000 līdz pat miljonam nelegālo imigrantu, no kuriem daļa pavisam noteikti nevēlēsies uzkavēties Itālijā. Starp citu, pagājušonedēļ apkopotie statistikas dati liecina, ka šā gada pirmajos četros mēnešos, šķērsojot Vidusjūru, Itālijā nokļuvuši mazliet vairāk par 32 000 migrantu, bet ANO Bēgļu lietu aģentūra vēstījusi, ka Lībijā varētu atrasties aptuveni 100 000 cilvēku, kuru mērķis ir nokļūt Eiropā.
Atceroties pagājušās vasaras migrācijas krīzi, kad notikumi attīstījās tik strauji, ka varasiestādes uz tiem nepaspēja reaģēt, šogad Austrijas valdība pie lēmumu pieņemšanas ķērās laikus. Aprīļa vidū tā paziņoja, ka «nepieciešamības gadījumā» (ja no Itālijas plūstošo nelegālo migrantu skaits strauji palielināsies) varētu pie Brennera pārejas uzstādīt aptuveni 370 metrus garu žogu, lai novērstu robežas nelegālu šķērsošanu, kā arī norīkot vairāk policistu un armijas karavīru dokumentu pārbaudei uz robežas. Romā un Briselē šī ideja izraisīja ļoti asu reakciju. Itālijas pemjers Mateo Renci kaimiņvalsts plānus nodēvēja par Šengenas zonas un vienotās Eiropas noteikumu «bezkaunīgu pārkāpšanu», savukārt Eiropas Komisijas vadītājs Žans Klods Junkers pavēstīja, ka plāna realizēšana nozīmētu «politisku katastrofu» visai Eiropai. Abu amatpersonu izteikumu iemesli gan bija atšķirīgi - Ž. K. Junkeram vairāk rūp ES «solidaritātes» un «humānisma» demonstrēšana, bet M. Renci rīkojās, balstoties uz pragmatiskiem apsvērumiem. Proti, Brennera pāreja, ko diennaktī vidēji šķērso aptuveni 5000 kravas automašīnu, ir stratēģiski nozīmīga vieta, stingrāka kontrole nozīmētu ilgāku aizkavēšanos uz robežas, kas varētu novest pie milzīgiem satiksmes sastrēgumiem un apgrūtinātu Itālijas eksportu un importu - tieši šo robežkontroles punktu šķērso lielākā daļa kravas automašīnu, kas pārvadā preces no Itālijas uz Vāciju un atpakaļ.
Interneta ziņu vietne The Local vēsta, ka satraukumu par Austrijas plāniem, kas varētu apgrūtināt Vācijas un Itālijas savstarpējo tirdzniecību, paudis arī Vācijas iekšlietu ministrs Tomass de Mezjērs. Taču vienlaikus vācu amatpersonas aicināja Itāliju sakārtot migrantu reģistrācijas un kontroles sistēmu, un kā izrādījies - tas nemaz nav tik grūti izdarāms. «Migranti, kuri šeit ierodas, lai nokļūtu Austrijā, tagad tiek nogādāti patvēruma meklētāju patversmēs citur Itālijā,» piektdien, apmeklējot Brennera robežkontroles punktu, paziņoja A. Alfāno. Šī mērķa sasniegšanai Itālijai nācies papildus atvēlēt vien 110 apsargus un pastiprināt reidus maršrutos, kas ved uz Itālijas un Austrijas pierobežu. Interesanti, ka pērn šī pati shēma tika veiksmīgi realizēta Itālijas rietumos - Ventimiljā, caur kuru nelegāļi mēģināja nokļūt Francijā.