Vācijas sabiedrības vairākums nevēlas, lai kancleres Angelas Merkeles valdība pakļautos Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana spiedienam un dotu rīkojumu uzsākt kriminālprocesu pret komiķi Janu Bēmermanu. Viņu iespējams apsūdzēt pēc ļoti reti piemērota, taču spēkā esoša likuma, kas aizliedz apvainot ārvalstu līderus un oficiālas personas. Kamēr kanclere laipo, vienlaikus aizstāvot runas brīvību un nosodot J. Bēmermana uzstāšanos, diezgan negaidīti komiķa pusē nostājies Eiropas Komisijas vadītājs Žans Klods Junkers, kurš vakar Eiropas Parlamentā kritizējis Turcijas reakciju.
Skandāla epicentrā nonācis 35 gadus vecais J. Bēmermans, kurš vada televīzijas kanāla ZDF satīrisko šovu Neo Magazin Royale. Lai gan, iespējams, precīzāk būtu sacīt, ka «vadīja», jo šonedēļ televīzijas kompānija paziņoja, ka ceturtdienas vakarā ieplānotā pārraide ir atcelta, bet no ZDF interneta mājaslapas arhīviem un YouTube jau labu laiku izņemts skandālu izraisījušais 31. marta raidījums.
Tajā komiķis pauda savu sašutumu par Turcijas aso reakciju uz Vācijas televīzijas kanālā NDR demonstrēto, citu satīriķu sagatavoto rokgrupas Nena 1984. gada dziesmas Irgendwie Irgendwo Irgendwann humoristisko versiju Erdowie, Erdowo, Erdogan, kurā tika izsmieta Turcijas prezidenta politika. Pēc šī videoklipa demonstrēšanas uz Turcijas ārlietu ministriju tika izsaukts Vācijas vēstnieks Ankarā, kuram ieteica parūpēties, lai nekas tāds Vācijas televīzijas kanālos vairs netiktu rādīts. J. Bēmermans uz to reaģēja, nolasot paša sacerētu dzejoli, kurā Turcijas prezidents bija attēlots kā cilvēks, kurš seksuāli izmanto kazas un citus mājlopus, bet laikā, kad viņa armija slepkavo kurdus, apmierina sevi, skatoties bērnu pornogrāfiju. Savas rīcības sekas komiķis gan labi apzinājies, pirms uzstāšanās norādot – dziesma, par kuru tik lielu skandālu sacēla Turcijas valdība, ir tikai joks, un, ja kāds patiešām vēlētos apvainot Turcijas prezidentu, kas, protams, neesot likumīgi, tad varētu izskatīties aptuveni šādi...
Turcijas reakcija nebija ilgi jāgaida. R. T. Erdogans ar sava advokāta Vācijā Mihaēla Hūberta fon Šprengera starpniecību jau paspējis ierosināt divas lietas – vienu kā privātpersona par neslavas celšanu, bet otru kā valsts vadītājs, atsaucoties uz Vācijā spēkā esošo likumu, kas aizliedz ņirgāties un apmelot ārvalstu līderus. Sakarā ar pirmo no apsūdzībām, kas J. Bēmermanam draud ar gadu ilgu ieslodzījumu vai naudas sodu, izmeklēšanu jau uzsākusi Maincas prokuratūra, jo tieši šajā pilsētā atrodas ZDF galvenais birojs, savukārt otrā apsūdzība, par kuru maksimālais sods jau ir daudz bargāks (līdz pieciem gadiem cietumā), jāapstiprina vai jānoraida federālajai valdībai.
Tieši tas pašlaik sagādā lielākās galvassāpes A. Merkelei un viņas valdībai, norāda Reuters. Kanclere, kura pagājušajā nedēļā telefona sarunā ar Turcijas premjerministru Ahmetu Davutoglu jau bija paguvusi nosaukt J. Bēmermana uzstāšanos par «apzināti aizskarošu», otrdien nāca klajā ar samērā miglainu paziņojumu, kurā apņemšanās ievērot runas brīvību un šķēršļu nelikšana mākslinieciskām izpausmēm bija apvienota ar kvēlu apliecinājumu, ka nekas nespēs izjaukt starp Turciju un Eiropas Savienību noslēgto vienošanos par nelegālo migrantu atpakaļuzņemšanu. YouGov veiktā aptauja liecina, ka 54% aptaujāto kategoriski iebilst pret J. Bēmermana saukšanu pie kriminālatbildības, un to atbalsta vien 6% iedzīvotāju. Jau uzsākta parakstu vākšana zem petīcijas, kurā aicināts nevajāt komiķi (līdz trešdienai bija parakstījušies vairāk nekā 100 000 cilvēku), un pat Vācijas valdošajā koalīcijā esošās sociāldemokrātu partijas Bundestāga deputāts Tomass Opermans publiski aicinājis atcelt arhaisko likumu par ārvalstu līderu apvainošanu, kuram neesot analoga lielākajā daļā Eiropas valstu. Lai gan šādam priekšlikumam ir gana piekritēju, konkrētajā gadījumā tas neko nedos, jo likumiem nav atpakaļejoša spēka, uzsvērusi interneta ziņu vietne The Local.de.
Kancleres rīcību daudzi, to skaitā satīriskā raidījuma Heute Show vadītājs Olivers Velke, nosaukuši par ļoti kļūdainu. Pēc daudzu politologu domām, Vācijas iedzīvotājus kaitina A. Merkeles uzsvērtā izdabāšana Turcijas prezidentam, neraugoties uz to, ka šajā valstī ir milzīgas problēmas ar cilvēktiesību ievērošanu. Opozīcija nekautrējas norādīt, ka kanclere pati lielā mērā vainojama migrantu krīzes izraisīšanā, kuras dēļ tagad nācies slēgt darījumu ar absolūti nedemokrātisku režīmu. Reuters atgādina, ka R. T. Erdogans ir ļoti neiecietīgs pret kritiku un beidzamo gadu laikā Turcijā tiesas priekšā nācies stāties gandrīz 2000 cilvēkiem – no skolēniem līdz akadēmiķiem –, kuri apsūdzēti neslavas celšanā prezidentam. Liela daļa no šīm lietām ir acīmredzami safabricētas.
Lai gan J. Bēmermana gadījumā, kā atzīst Vācijas juristu asociācijas prezidents Ulrihs Šellenbergs, ir iespējams runāt par pazīmēm, kas norāda uz likuma pārkāpšanu, nepieciešams ņemt vērā dažādas nianses. «Ir saprotams, ka neviens nevēlētos tādas lietas par sevi dzirdēt televīzijā, un man šķiet, ka runas brīvības robežas šajā gadījumā ir pārkāptas. Taču iespējams, ka to var definēt kā mākslu, kurā var atļauties daudz vairāk,» viņš sacījis intervijā Euronews.