Lietuvā atsauc likuma grozījumus par piena cenu regulējumu

© F64

Lietuvas Seims piektdien atsaucis pirms nedēļas pieņemtos pretrunīgi vērtētos likuma grozījumus, kas noteica piena cenu regulējumu.

Tādu lēmumu parlaments pieņēma ārkārtas sēdē, balstoties uz Ētikas un procedūru komisijas atzinumu, ka pagājušās nedēļas balsojumā par šiem grozījumiem pārkāpta procedurālā kārtība. Grozījumu atsaukšanu atbalstīja 62 deputāti, 19 balsoja pret, bet astoņi atturējās.

Tas nozīmē, ka grozījumu projekts atgriežas apspriešanas stadijā un, domājams, tiks izskatīti nākamajā ceturtdienā, kad savus atzinumus būs sniegušas Seima Lauku lietu un Ekonomikas komitejas, kuru sēdes paredzētas trešdien.

Premjerministrs Aļģirds Butkevičs pēc sēdes vēlreiz norādījis, ka iepirkuma cenas nevar regulēt ne ar kādiem likumiem. "Mana nostāja nemainās (..), neesmu plānveida ekonomikas piekritējs," viņš sacījis žurnālistiem.

Tikmēr grozījumu autors, Darba partijas deputāts Jons Kondrots pastāstījis, ka saskaņā ar viņa rīcībā esošajiem datiem piena pārstrādātāji mazajiem zemniekiem, kuru Lietuvā ir aptuveni 30 000, maksā astoņus eiro centus par kilogramu svaigpiena. Pēc viņa teiktā, deputāti pirms nedēļas pārliecinoši atbalstījuši grozījumus, bet tagad "kā zaķi iesprukuši krūmos".

Savukārt Liberāļu kustības deputāts Euģēnijs Ģentvils grozījumus dēvējis par "visrupjāko iejaukšanos tirgus attiecībās", kam "nav nekādu perspektīvu", un paudis viedokli, ka situācija piena tirgū jārisina ar citiem līdzekļiem.

"Tāds regulējums, kāds tagad iekļauts šajā likumprojektā, novedīs līdz tam, ka piena pārstrādāji pirks pienu Latvijā, Polijā vai pat vēl tālākās zemēs, bet mūsu mazās piena lopkopības saimniecības pilnībā iznīks," viņš paziņojis, piebilstot, ka Lietuva nav pietiekami sagatavojusies Eiropas Savienības (ES) piena kvotu atcelšanai.

Seima Budžeta un finanšu komitejas deputāts no Liberāļu kustības Ķēstutis Glavecks uzskata, ka tirdzniecības tīkli nosaka pārāk lielas peļņas normas. Viņaprāt, būtu vērts tās ierobežot nevis ar likumu, bet ar virspeļņas regulējumu, jo virspeļņu varētu aplikt ar papildu nodokļiem, tā iegrožojot iespējas nepārdomāti palielināt cenas.

Lauku lietu komitejas priekšsēdētājs Sauļus Bucevičs norādījis, ka Lietuvai būtu jāņem vērā ES prakse. "Ja mēs lūdzam ES atbalstu piena nozarei, tad ar šo likumu pārkāptu Eiropas tiesības," viņš spriedis, piebilzdams, ka pats gan atbalsta ideju par piena iepirkuma cenu regulējumu, bet šim solim jābūt pārdomātam un "pareizi juridiski ietērptam".

Divi šīs komitejas deputāti no Sociāldemokrātu partijas - Broņus Pauža un Edmunds Jonīla - jau iesnieguši jaunus grozījumus, iesakot noteikt minimālo piena iepirkuma cenu, kam pagaidām būtu jāsasniedz vismaz 90% no vidējās iepirkuma cenas, kāda tiek maksāta ES valstīs.

Piektdien atsauktie grozījumi, ko Seims pirms nedēļas pieņēma īpašas steidzamības kārtā, piena uzpircējiem un pārstrādātājiem noteica pienākumu par tonnu piena maksāt vismaz 165 eiro, bet starpniekiem - vismaz 130 eiro.

Šo Seima lēmumu negatīvi vērtē lielākā daļa piena pārstrādātāju un vairāki piensaimnieki, tas saņēmis arī ekonomikas ekspertu kritiku. Ētikas un procedūru komisijai to pārsūdzēja Juridiskās komitejas priekšsēdētājs sociāldemokrāts Juļus Sabatausks.

Jau ziņots, ka Lietuvas piena ražotāju asociācija trešdien Viļņā rīkoja protesta akciju, paužot satraukumu par kritisko situāciju piena nozarē un nepietiekamiem valdības centieniem uzlabot situāciju.

 

Svarīgākais