Dzīvi Beļģijas un visas Eiropas Savienības galvaspilsētā Briselē vakar paralizēja sprādzienu sērija, kas prasīja vismaz 30 cilvēku dzīvības, ievainojot vēl ap 200 cilvēku. Divas eksplozijas nogranda Briseles starptautiskajā lidostā, bet viena – metro stacijā, kas atrodas pavisam netālu no Eiropas institūciju ēkām. Vairākums drošības ekspertu uzskata, ka šie uzbrukumi ir saistīti ar pagājušonedēļ notikušo Parīzes terora aktu dalībnieka Salaha Abdeslama arestu, turklāt vērš uzmanību uz to, ka tos nav spējuši novērst pat neskaitāmie policijas reidi, kas beidzamo mēnešu laikā rīkoti pret radikālajiem islāmistiem.
Īsi pirms pulksten astoņiem rītā pēc vietējā laika divi sprādzieni ar nelielu laika intervālu notika Briseles lidostas izlidošanas zālē. Sky News korespondents Alekss Rosi, kurš tobrīd atradies lidostā, stāstījis, ka tie bijuši «ļoti, ļoti skaļi», visa ēka nodrebējusi, pēc brīža no izlidošanas zāles puses pacēlies putekļu un dūmu mākonis, bet tad iebrukuši griesti. Raidsabiedrības VRT rīcībā esošā informācija liecina, ka sprādzienos lidostā gājuši bojā desmit un ievainoti vairāk nekā 80 cilvēku. Beļģijas Ģenerālprokuratūra apstiprinājusi, ka vienu no eksplozijām sarīkojis teroristspašnāvnieks, bet otrs sprādziens, visticamāk, noticis, eksplodējot somā paslēptam spridzeklim. Par to liecinot arī fakts, ka daudzi cilvēki, kuri atradušies tuvu šīs eksplozijas vietai, ievainoti kājās. Pēc notikušā lidostā atrasta gan neizmantota teroristapašnāvnieka josta, gan Kalašņikova automāts. Kāds no aculieciniekiem Beļģijas televīzijai stāstījis, ka īsi pirms sprādzieniem dzirdējis klaigāšanu arābu valodā un vairākus šāvienus.
Reuters atgādina, ka Briseles lidostas izlidošanas zonā, kur notiek reģistrēšanās lidojumiem, jebkuram iespējams ieiet bez jebkādas kontroles. Tūdaļ pēc sprādzieniem izsludināta lidostas ēkas evakuācija, atcelti visi reisi, bet lidmašīnas, kas bija ceļā uz Briseli, tika novirzītas uz citām lidostām. BBC vēstīja, ka vakar vakarā lidostā joprojām strādāja izmeklētāji, meklējot kaut niecīgākos pierādījumus, kas ļautu nākt uz pēdām spridzinātājiem. Pateicoties videonovērošanas kameru ierakstiem, izdevies iegūt viena iespējamā terorista fotoattēlu, un speciālisti mēģināja identificēt šo cilvēku, kā arī noskaidrot, vai viņš nav kontaktējies ar vēl kādu personu. Briseles lidosta darbu atsāks ne agrāk kā ceturtdien.
Uz sprādzieniem lidostā Beļģijas varasiestādes reaģēja, nosakot augstāko terorisma draudu līmeni, taču pulksten 9.11 pilsētu satricināja vēl viens terora akts. Spridzeklis eksplodēja metro vilcienā, kas nule kā bija atgājis no Mālbēkas stacijas, kas atrodas pavisam netālu no Eiropas institūciju ēkām. Briseles transporta kompānija STIB paziņojusi, ka bumba bijusi ievietota trīs vagonu vilciena otrajā vagonā un eksplodējusi, līdzko vilciens sācis kustēties. Mašīnists nekavējoties apstādinājis sastāvu un palīdzējis evakuēt cilvēkus no pirmā un trešā vagona. Šajā uzbrukumā dzīvību zaudējuši 20 cilvēku, bet vēl 106 ir ievainoti, vēsta VRT.
Pēc otrā uzbrukuma tika pieņemts lēmums nekavējoties apstādināt visu sabiedriskā transporta kustību Briselē, tika slēgtas visas metro stacijas un arī trīs dzelzceļa stacijas. Dienas gaitā beļģu mediju interneta vietnēs izplatījās ziņas par to, ka policijas darbinieki pārmeklē kādu augstceltni un slimnīcu, bažījoties, ka arī tur varētu būt novietoti spridzekļi, bet lidostas un Mālbēkas apkaimē esošos cilvēkus sabiedēja vairākas eksplozijas, kuru laikā drošības dienesti bija likvidējuši aizdomīgus priekšmetus. Beļģijas Krīzes centrs lūdza iedzīvotājus nepārslogot mobilo sakaru tīklus un sazināties ar īsziņām, tāpat ļaudis tika mudināti bez īpašas vajadzības neatstāt mājas. Pēcpusdienā gan tika pavēstīts, ka tiešu draudu vairs neesot, un tika atsākta satiksme divās metro līnijās, bet skolēnu vecākiem atļāva izņemt savus bērnus no skolām, kur drošības apsvērumu dēļ viņi bija uzturējušies augu dienu. Savukārt valdība pieņēma lēmumu izsludināt valstī trīs dienu sēras.
BBC vēstīja par policijas operācijām, kas notiekot vairākās Briseles priekšpilsētās, taču līdz pievakarei nebija zināms, vai tās devušas kādus rezultātus. Interneta vietnēs, kuras parasti izmanto islāmistu radikāļi, parādījās ziņas, ka atbildību par uzbrukumiem Briselē uzņēmusies Islāma valsts. Virkne mediju saistījuši uzbrukumus ar S. Abdeslama arestu, atgādinot, ka pirmdien Beļģijas iekšlietu ministrs Žans Žambons paziņoja, ka valstij jābūt gatavai teroristu atriebībai. BBC, atsaucoties uz drošības ekspertiem, gan norāda, ka drīzāk jārunā nevis par atriebību, bet gan to, ka S. Abdeslama arests varētu būt pamudinājis islāmistu radikāļus veikt kādu jau iepriekš plānotu uzbrukumu sēriju, jo viņiem būtu jābažījas, ka apcietinātais biedrs varētu izpaust kādu informāciju, kas pārvilktu svītru nodomiem. Tikpat labi iespējams arī tas, ka pēc S. Abdeslama šūniņas faktiskās likvidēšanas aktivizēta kāda cita, ar šo teroristu grupu nesaistīta, šūniņa.