Savaldīs ANO miera spēku seksuālos varmākas

STINGRĀKA KĀRTĪBA. ANO ģenerālsekretāram Banam Ki Mūnam (pa labi) izdevies panākt, ka no šīs misijas tiek atsaukti aptuveni 800 karavīru no Kongo Demokrātiskās Republikas © UN Photo/Evan Schneider/SIPA

Beidzamo gadu laikā nelāgu slavu vairākās Āfrikas valstīs iemantojuši ANO miera uzturētāji jeb tā dēvētās zilās ķiveres, turklāt šiem karavīriem nereti pārmestas ne tikai zādzības, laupīšanas un vietējo iedzīvotāju pazemošana, bet arī seksuālas dabas noziegumi. Pagājušās nedēļas nogalē šai problēmai uzmanību nācies pievērst ANO Drošības padomei, kur pieņemta īpaša rezolūcija, kas ļaus no miera uzturēšanas misijām atstādināt to valstu kontingentus, kuros seksuālās vardarbības apkarošana netiek organizēta pietiekami augstā līmenī.

Šā mēneša sākumā atklātībai tika nodots ANO sagatavots dokuments, kurā minēts, ka pagājušā gada laikā saņemtas 69 sūdzības par miera spēku karavīru pastrādātajiem seksuālajiem noziegumiem, bet šā gada pirmajos mēnešos reģistrēti jau 25 šādi gadījumi, vēsta vācu raidkorporācijas Deutsche Welle interneta mājaslapa. Cilvēktiesību aktīvisti uzskata, ka tā ir tikai aisberga redzamā daļa, jo miera uzturētāji (pašlaik ANO iesaistīta 16 šādās misijās dažādās pasaules malās, kur kopumā dienē aptuveni 120 000 karavīru un policistu) taču dislocēti vietās ar nestabilām un neefektīvām valdībām, un ir bažas, ka lielākajai daļai seksuālo noziegumu upuru nākas klusēt, jo viņiem vienkārši nav, kam sūdzēties. Piemēram, Centrālāfrikas Republikā (CĀR) vietējo iedzīvotāju (ne tikai sieviešu, bet arī bērnu) seksuāla izmantošana tikusi pārvērsta teju vai par sistēmu. Pagājušā gada augustā, pēc tam, kad tika saņemti vairāki desmiti sūdzību par zilo ķiveru pastrādātajiem dzimumnoziegumiem, no amata atkāpās ANO misijas vadītājs CĀR Babakars Geije. Savukārt februārī ANO ģenerālsekretāram Banam Ki Mūnam izdevās panākt, ka no šīs misijas tiek atsaukti aptuveni 800 karavīru no Kongo Demokrātiskās Republikas (KDR), jo tieši šā kontingenta pārstāvji visbiežāk tikuši apsūdzēti izvarošanās, bet viņu komandieri faktiski nav likušies ne zinis un vilcinājušies ar vainīgo saukšanu pie atbildības.

ANO vadītājam neesot bijis vienkārši panākt KDR karavīru nomaiņu ar miera uzturētājiem no citām valstīm, un tieši šāds mehānisms tagad noteikts ANO Drošības padomes rezolūcijā, kuras projektu pēc Bana Ki Mūna iniciatīvas sagatavojušas ASV. «ANO vadītājam tagad būs iespēja liegt valstij piedalīties miera uzturēšanas operācijās, ja tā pienācīgi neizmeklē apsūdzības par seksuālu vardarbību,» uzsver Deutsche Welle. Daudzām attīstības valstīm miera uzturēšanas misijas ir samērā labs ienākumu avots, jo ANO uzņemas visus izdevumus, kas saistīti ar misijās iesaistīto karavīru uzturēšanu, arī algas viņi saņem no Apvienoto Nāciju Organizācijas.

Reuters norāda, ka rezolūcija pieņemta, par to balsojot 14 Drošības padomes dalībvalstīm, bet Ēģipte balsojumā atturējusies. Šīs valsts vēstnieks ANO Amrs Abulata pēc vienošanās ar vēl vairāku Āfrikas valstu pārstāvjiem bija sagatavojis rezolūcijas labojumus, kas paredzēja sarežģīt konkrētas valsts kontingenta atsaukšanas procedūru. Proti, rezolūcijā noteikts, ka kontingentu iespējams atsaukt, ja kāda valsts neizmeklē apsūdzības seksuālos noziegumos, nesoda vainīgos vai laikus neinformē ANO par savu rīcību pēc sūdzību saņemšanas, turklāt atsaukšana iespējama, ja fiksēts kaut viens no šiem pārkāpumiem. Ēģipte vēlējās panākt, lai kontingentu būtu iespējams atsaukt vien situācijās, kad fiksēti visi trīs pārkāpumi, taču šo labojumu atbalstīja tikai četras Drošības padomes dalībvalstis – arī Ķīna un Krievija, kuras vēlāk gan nobalsoja par rezolūciju.

«Mēs varam apsolīt seksuālās izmantošanas un vardarbības upuriem, ka situācija uzlabosies. Mēs darīsim visu, lai zilās ķiveres, kas sūtītas jūsu aizsardzībai, nekļūtu par varmākām,» patētiski sacījusi ASV sūtne ANO Samanta Pauere. Šā mēneša sākumā ANO pirmo reizi nodeva atklātībai datus par to, kuru valstu karavīri tikuši vainoti seksuāla rakstura noziegumos. Reuters norāda, ka visbiežāk šādos noziegumos pieķerti Kongo Demokrātiskās Republikas kontingenta militārpersonas, sarakstā dominē Āfrikas valstis, sākot ar Ganu un beidzot ar Maroku, taču dzimumnoziegumus pastrādājuši arī karavīri no Moldovas, Slovākijas un Vācijas. ANO kuluāros apspriesta arī iespēja mainīt pašlaik noteikto kārtību, saskaņā ar kuru šāda veida apsūdzības izmeklē tā valsts, kas deleģējusi savus karavīrus miera spēkiem, tomēr nolemts, ka pašlaik tik radikālas izmaiņas būtu pāragras.



Svarīgākais