Kalifornijas slepkavas rīkojušies patstāvīgi

Pirms nepilna pusotra gada Sijeds Farūks uz ASV atveda savu līgavu Tašfīnu Farūku © Scanpix

ASV Federālajam izmeklēšanas birojam (FIB) nav iemesla uzskatīt, ka 2. decembrī notikusī masu slepkavība Kalifornijas štata Sanbernardīno, kurā tika nogalināti 14 un ievainots 21 cilvēks, bijusi daļa no plašākas sazvērestības. Pašlaik tiek uzskatīts, ka musulmaņu laulātais pāris, kas sarīkoja uzbrukumu (abi gāja bojā apšaudē ar policiju), to izplānojuši paši un viņu radikalizēšanās notikusi pakāpeniski.

Sanbernardīno sociālajā centrā notikusī apšaude, ko sarīkoja 28 gadus vecais Sijeds Farūks (viņš ir dzimis ASV, pakistāniešu imigrantu ģimenē) un viņa 29 gadus vecā sieva Tašfīna Malika (dzimusi Pakistānā, bērnībā dzīvojusi Saūda Arābijā, bet uz ASV pārcēlusies pērn), tiek izmeklēta kā terora akts. Tā kā ir liecības, ka tieši šajā dienā T. Malika interneta sociālajos tīklos zvērējusi uzticību teroristu grupējumam Islāma valsts, bet šis grupējums abus uzbrucējus atzinis par saviem kareivjiem, tas uzskatāms par radikālo islāmistu asiņaināko uzbrukumu, kas ASV teritorijā sarīkots kopš 2001. gada 11. septembra notikumiem.

Izmeklēšana vēl turpinās, un pagaidām FIB izdevies noskaidrot vien to, ka abu sākotnēji mēreni noskaņoto musulmaņu uzskati laika gaitā kļuvuši aizvien radikālāki. Taču pierādījumu tam, ka viņi darbojušies kādas teroristiskas organizācijas uzdevumā, neesot. «Vēlos būt pilnīgi atklāts. Mums pagaidām nav pierādījumu, ka šis uzbrukums būtu saistīts ar kādu sazvērestību, kas perināta ārpus ASV. Varbūt kādreiz mēs tādus atradīsim, bet varbūt arī ne. Mēs nezinām,» AP citē FIB Losandželosas nodaļas direktora vietnieka Deivida Boudiča sacīto. Viņš diezgan izvairīgi atbildējis uz jautājumu, vai pāris kādreiz nonācis ASV īpašo dienestu uzmanības lokā, vien sakot, ka nedz pret S. Farūku, nedz pret viņa sievu izmeklēšana nav uzsākta.

Pašlaik nav skaidrs, kādēļ pāris uzbrucis tieši sociālajam centram, kurā strādāja S. Farūks un kur tobrīd notika ballīte. Reuters raksta, ka, pēc vienu avotu ziņām, tās sākumā noticis S. Farūka strīds ar kolēģiem, pēc kā viņš devies prom, bet, atgriežoties kopā ar sievu, atklājis uguni, bet, pēc citu avotu ziņām, darbabiedri jau sen izsmējuši S. Farūku par viņa bārdu, un tas viņu aizvainojis. Taču neesot lielu šaubu, ka pāris plānojis ne vienu vien uzbrukumu – kratīšanā viņu mājā atrasti vēl trīs šaujamieroči (visi iegādāti legāli), tūkstošiem patronu, kā arī sastāvdaļas vismaz 19 cauruļbumbu izgatavošanai, ziņo AP.

«Pašlaik galvenais jautājums, ir, kā viņi radikalizējās, kur tas notika, kas to sekmēja. Lai gan konkrētus vainīgos, iespējams, nevar nosaukt, jo reizēm pietiek ar internetu,» sacījis D. Boudičs. Daļa mediju uzskata, ka atbildes uz šo jautājumu iespējams atrast pavisam vienkārši. Pakistānā dzīvojusī T. Malika (domājams, ka ar savu topošo vīru viņa sāka sarakstīties interneta iepazīšanās vietnē, bet pirmo reizi tikās 2013. gada hadžā Mekā) lielu daļu bērnības pavadījusi Saūda Arābijā, kur tiek praktizēts vahābisms. Pēc atgriešanās Pakistānā viņa studējusi vienā no augstskolām, vēloties kļūt par farmaceiti, taču pamazām studijām sākusi pievērst aizvien mazāk uzmanības – tas sakritis ar laiku, kad T. Malika sākusi apmeklēt vienu no Pakistānas slavenākajām islāma mācību iestādēm jeb medresi

Al-Huda. Vienlaikus okeāna otrā pusē aizvien reliģiozāks sāka kļūt arī S. Farūks, kura divus gadus vecākais brālis, starp citu, brīvprātīgi bija iestājies dienestā ASV jūras kara flotē. S. Farūks sācis aizvien vairāk brīvā laika veltīt Korāna studēšanai, bijis neapmierināts ar ASV politiku Tuvajos Austrumos, naidīgi izteicies par Izraēlu. «Malika uzauga Saūda Arābijā, kur kļuva par salafīti, iestājās Al-Huda, bet pēc tam apprecēja ASV dzīvojošu musulmani, kuru ļoti bija iespaidojis notiekošais Tuvajos Austrumos, – tā arī mūsdienu pasaulē rodas starptautiskie teroristi,» sarunā ar AFP sacījis Pakistānas žurnāla Herald redaktors Badars Alams.



Svarīgākais