Augusta vidū Čurjumova-Gerasimenko komēta (saukta arī par 67P) pietuvojās maksimāli tuvu Saulei, sarūkot cerībām, ka jebkad izdosies atjaunot sakarus ar moduli «Philae», kas uz komētas virsmas nogādāts misijas «Rosetta» ietvaros. Tikmēr žurnāls «Science» publicējis veselu rakstu sēriju par to, ko izdevies atklāt uz komētas.
Lai gan «Philae» tā arī nespēja iegūt un izanalizēt komētas grunts paraugus, citu zinātnisko instrumentu savāktā informācija ļauj izdarīt secinājumus par komētas sastāvu. Kā jau bija gaidāms, komēta ir ļoti poraina, līdz pat 85% tās iekšienes ir tukšas nišas. Taču komētas virsmas sastāvs pētniekiem sagādājis ne mazums pārsteigumu – izrādās, ka tajā dominē nevis ledus, bet gan salipušu, teju vai sacementējušos putekļu masa. Planētu pētnieks Žans Pjērs Bebrēns, kurš atbild par vienu no zondes zinātniskajiem instrumentiem, uzsvēris, ka šo putekļu sastāvā ir ļoti sarežģīti organiskie savienojumi.
Maksa Planka Saules sistēmas pētījumu institūta zinātnieku grupa, ko vada Freds Gozmans, uzsvērusi, ka uz šīs komētas atrasti vismaz 16 organiskie savienojumi, turklāt četri no tiem iepriekš nav konstatēti uz komētu virsmas. Pētnieki ir pārliecināti, ka iegūts pietiekams apstiprinājums teorijai, kas postulē – komētas var pildīt savdabīgu kosmisko laboratoriju lomu, uz tām var veidoties molekulas, kas nepieciešamas, lai rastos bioloģiska dzīvība. Tas, iespējams, notiekot Saules ultravioletā starojuma vai kosmiskā starojuma iespaidā, vai arī kādas spēcīgas eksplozijas rezultātā – piemēram, komētai ietriecoties pirmatnējā Zemē.
(philae)Foto: REMY GABALDA, AFP