ZINĀTNE: Vai "PHI­LA­E" gulbja dziesma?

© AFP

Augus­ta vi­dū Čur­ju­mo­va-Ge­ra­si­men­ko ko­mē­ta (sau­kta arī par 67P) pie­tu­vo­jās mak­si­mā­li tu­vu Sau­lei, sa­rū­kot ce­rī­bām, ka jeb­kad iz­do­sies at­jau­not sa­ka­rus ar mo­du­li «Phi­la­e», kas uz ko­mē­tas virs­mas no­gā­dāts mi­si­jas «Ro­set­ta» ie­tva­ros. Tik­mēr žur­nāls «Scien­ce» pub­li­cē­jis ve­se­lu rak­stu sē­ri­ju par to, ko iz­de­vies at­klāt uz ko­mē­tas.

Lai gan «Phi­la­e» tā arī ne­spē­ja ie­gūt un iz­ana­li­zēt ko­mē­tas grunts pa­rau­gus, ci­tu zi­nāt­nis­ko in­stru­men­tu sa­vāk­tā in­for­mā­ci­ja ļauj iz­da­rīt se­ci­nā­ju­mus par ko­mē­tas sa­stā­vu. Kā jau bi­ja gai­dāms, ko­mē­ta ir ļo­ti po­rai­na, līdz pat 85% tās iek­šie­nes ir tuk­šas ni­šas. Ta­ču ko­mē­tas virs­mas sa­stāvs pēt­nie­kiem sa­gā­dā­jis ne ma­zums pār­stei­gu­mu – iz­rā­dās, ka ta­jā do­mi­nē ne­vis le­dus, bet gan sa­li­pu­šu, te­ju vai sa­ce­men­tē­ju­šos pu­tek­ļu ma­sa. Pla­nē­tu pēt­nieks Žans Pjērs Beb­rēns, kurš at­bild par vie­nu no zon­des zi­nāt­nis­ka­jiem in­stru­men­tiem, uz­svē­ris, ka šo pu­tek­ļu sa­stā­vā ir ļo­ti sa­rež­ģī­ti or­ga­nis­kie sa­vie­no­ju­mi.

Mak­sa Plan­ka Sau­les sis­tē­mas pē­tī­ju­mu in­sti­tū­ta zi­nāt­nie­ku gru­pa, ko va­da Freds Goz­mans, uz­svē­ru­si, ka uz šīs ko­mē­tas at­ras­ti vis­maz 16 or­ga­nis­kie sa­vie­no­ju­mi, tur­klāt čet­ri no tiem ie­priekš nav kon­sta­tē­ti uz ko­mē­tu virs­mas. Pēt­nie­ki ir pār­lie­ci­nā­ti, ka ie­gūts pie­tie­kams ap­stip­ri­nā­jums te­ori­jai, kas pos­tu­lē – ko­mē­tas var pil­dīt sav­da­bī­gu kos­mis­ko la­bo­ra­to­ri­ju lo­mu, uz tām var vei­do­ties mo­le­ku­las, kas ne­pie­cie­ša­mas, lai ras­tos bi­olo­ģis­ka dzī­vī­ba. Tas, ie­spē­jams, no­tie­kot Sau­les ul­tra­vi­ole­tā sta­ro­ju­ma vai kos­mis­kā sta­ro­ju­ma ie­spai­dā, vai arī kā­das spē­cī­gas eks­plo­zi­jas re­zul­tā­tā – pie­mē­ram, ko­mē­tai ie­trie­co­ties pir­mat­nē­jā Zem­ē.

(phi­la­e)Fo­to: REMY GA­BAL­DA,  AFP

Pasaulē

Politiskā krīze Vācijā mūs var ieinteresēt galvenokārt ar to, ka turienes politiskais izkārtojums ir ļoti līdzīgs situācijai Latvijā. Vācijā, tāpat kā Latvijā, koalīcijā ir trīs partijas. Divas vienas politiskas orientācijas, bet viena – citas. Divas “kreisas”, viena – “labēja”.