Katoļi laulību šķirs amerikāniskāk

Romas pāvests Francisks neseko dogmai – «ko Dievs savienojis, to cilvēkam nebūs šķirt». Viņa piedāvātās reformas pieļauj šķirt baznīcā noslēgtu laulību ātrāk, vienkāršāk un lētāk © Scanpix

Pāvests Francisks ir paziņojis, ka ir gatavs vienkāršot katoļu laulību anulēšanas procedūru. Proti, laulības tiks atzītas par spēkā neesošām pēc tam, kad par to būs pieņemts viens baznīcas tribunāla lēmums. Tādējādi procedūra varētu kļūt ātrāka un lētāka un ļaus katoļiem apprecēties otrreiz, nepārkāpjot baznīcas mācības.

Gaidītās reformas ir izsludinātas pirms oktobra sinodes – pasaules bīskapu samita –, kurā paredzēts apspriest Vatikāna samierināšanos ar mūsdienu dzīves stilu. Tas varētu nozīmēt arī mērenāku nostāju attiecībā uz homoseksuāļiem un šķirteņiem, kas apprecējušies vēlreiz.

Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātes profesors Valdis Tēraudkalns skaidro, ka pāvesta Franciska reformas par laulību anulēšanu (katoļu baznīcas lietots formulējums) ļaus lemt daudz īsākā laikā. Šobrīd, lai laulību atzītu par neesošu, ir nepieciešami divu atšķirīgu instanču vienādi spriedumi. Viņš norāda, ka process velkas gadiem, pat gadu desmitiem un tas nav arī lēts, spriežot pēc portālā katolis.lv atrodamās informācijas. Latvijā lietas izskatīšana pirmajā instancē maksā 150 eiro.

Reliģiju pētnieks uzsver: «Zīmīgi, ka Romas pāvests nācis klajā ar paziņojumu par reformām pirms plānotā ASV apmeklējuma, jo apmēram puse no gandrīz 50 000 lēmumu par laulības anulēšanu 2012. gadā bija ASV.»

Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem katoļu baznīcā noslēgtās laulības tiks atzītas par spēkā neesošām pēc tam, kad par to būs pieņemts viens baznīcas tribunāla lēmums, un parasti tribunālu vada vietējais bīskaps. Pēc vecās sistēmas šie lēmumi vēl bija jāapstiprina apelācijas tiesai.

Francisks arī sacījis, ka anulēšanas tribunāliem vajadzētu būt par brīvu, «cik vien tas ir iespējams», atzīstot, ka tiesas amatpersonām pienākas «taisnīga un cienījama» samaksa. Līdz šim katoļi laulības baznīcā nevarēja slēgt, ja viens vai abi jau sastāvējuši baznīcā slēgtā laulībā un baznīcas tiesa (tribunāls) šo laulību neatzina par spēkā neesošu.

V. Tēraudkalns norāda, ka pārmaiņas katoļu baznīcas nostājā ir saistītas ar reakciju uz norisēm Rietumu sabiedrībā, kurā mainās kopdzīves modeļi un pastāv augsts laulību šķiršanas procents. Vienlaikus viņš piebilst: «Taču būtu vienkāršoti domāt, ka reforma nozīmē katolicisma dogmu liberalizāciju, jo tradicionālistiem baznīcā ir liela ietekme un jebkurš radikāls lēmums nozīmētu šķelšanos. Tieši ētikas joma mūsdienās ir reliģisko kopienu fragmentācijas iemesls.»

Pasaulē uzskati tiešām mainās. Piemēram, katoļticīgās Maltas parlaments 2011. gadā pieņēma likumu, kas ļauj šķirties. Tas atzīstams par ļoti radikālu soli, jo Malta bija vienīgā Eiropas Savienības valsts, kurā tika aizliegta laulības šķiršana.

UZZIŅAI

Latvijā 2003. gada martā Svētais Krēsls Vatikānā atļāva nodibināt divas tiesas: Starpdiecēžu tiesu (tās kompetencē ir Rēzeknes–Aglonas, Jelgavas un Liepājas diecēzes) un Rīgas Metropolijas tiesu (skata Rīgas un Vidzemes draudžu jautājumus). Katoļu baznīcas tiesa laulību nešķir, tā laulību atzīst vai neatzīst par derīgu tās noslēgšanas brīdī.



Pasaulē

Amerikā 1967. gada 12. janvārī nomira 73 gadus vecais Džeimss Bedfords. Viņš jau ilgu laiku slimoja ar nieru vēzi, tā metastāzes bija sasniegušas plaušas. Tomēr pēc nāves Džeimss netika kremēts vai apglabāts zārkā - viņš kļuva par pirmo cilvēku, kurš tika iesaldēts ar mērķi atdzīvināt vēlāk, kad zinātne un tehnoloģijas būs pietiekami attīstītas, lai viņu varētu izglābt. Ar stāstu dalās “postimees.ee”.

Svarīgākais