Senas Elizabetes II fotogrāfijas izraisa skandālu

Kārtējo ar britu karaļnamu saistīto skandālu izraisīja bulvāra avīze The Sun, nopublicējot senas fotogrāfijas © Scanpix

Britu tabloīds The Sun izraisījis kārtējo ar karaļnamu saistīto skandālu, publiskojot video un fotogrāfijas, kurās karaliene Elizabete II pirms vairāk nekā astoņdesmit gadiem redzama, paceļot roku nacistu sveicienā.

Bakingemas pils jau nosodījusi šo publikāciju, paziņojot, ka sāks izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kā karaliskā arhīva materiāli nokļuvuši avīzes rīcībā. Savukārt britu sabiedrībā domas, vai šos video un fotogrāfijas vajadzējis publicēt, radikāli atšķiras.

Attēli uzņemti 1933. vai 1934. gadā, kad pašreizējā karaliene Elizabete II bija aptuveni sešus vai septiņus gadus veca meitene, kura noteikti neapzinājās nacistu sveiciena nozīmi – turklāt, kā norāda BBC, tolaik nacistu līdera Ādolfa Hitlera vadītā Vācija vēl nebija izraisījusi Otro pasaules karu un ķērusies pie ebreju masveida iznīcināšanas programmas realizēšanas. The Sun galvenā redaktora pienākumu pildītājs Stigs Abels paziņojis, ka attēli publicēti nevis tādēļ, lai neveiklā situācijā nostādītu 89 gadus veco Elizabeti II, bet gan tādēļ, lai atklātu viņas tēvoča, tolaik topošā karaļa Edvarda VIII, uzskatus. Tieši viņš esot pamudinājis mazo Elizabeti, viņas māti un jaunāko māsu uz nacistu sveiciena izmantošanu. Tomēr The Sun sestdienas numura pirmajā lappusē liktais virsraksts diezgan tieši norāda nevis uz Edvardu VIII (viņš no troņa pēc nepilnu gadu ilgas valdīšanas atkāpās 1936. gada decembrī, jo bija nolēmis apprecēties ar divreiz šķirto amerikāņu skaistuli Volisu Simpsoni), bet gan visu karaļnamu.

«Mēs publicējam to, zinot, ka tas nekādā veidā neparāda sliktā gaismā mūsu karalieni, viņas māsu vai māti,» tā savā oficiālajā paziņojumā norādījusi The Sun redakcija. Šāda reakcija sekojusi pēc tam, kad Bakingemas pils oficiāli paudusi savu vilšanos un neizpratni par publikācijas mērķiem, kā arī likusi saprast, ka tiks uzsāka izmeklēšana, lai noskaidrotu, kurš nodevis Vindzoru karaļnama arhīvā bijušos dokumentus britu tabloīda rīcībā. The Sun savus avotus, protams, nav atklājusi, vien paziņojot, ka šie materiāli redakcijas rīcībā nonākuši pirms vairākiem gadiem, taču ļoti iespējams, ka tie ir meli, lai pasargātu informācijas avotu.

Bijušais Bakingemas pils preses sekretārs Dikijs Erbaiters sarunā ar BBC sacījis, ka noteikti jau uzsākta izmeklēšana, lai noskaidrotu, kurš izplatījis karaliskā arhīva fotogrāfijas. Gan pēc viņa, gan laikraksta The Guardian komentētāja Roja Grīnsleida domām, šo materiālu nonākšana atklātībā neiedragās Elizabetes II reputāciju – pavalstniekiem joprojām svarīgāk būs tas, ka Otrā pasaules kara laikā troņmantniece brīvprātīgi pievienojās aizsardzības spēkiem un pildīja kravas automašīnas šoferes pienākumus. Arī daļa The Sun interneta vietnes apmeklētāju pauduši sašutumu par publikāciju. Tajā pašā laikā citi komentētāji uzsvēruši, ka šis ir kārtējais pierādījums tam, ka monarhijas institūts ir morāli novecojis un britiem vairs nav nepieciešams. Interesanti, ka tieši The Sun bija tā avīze, kas aptuveni pirms desmit gadiem publicēja skandalozu informāciju par Elizabetes II mazdēlu princi Hariju, kurš uz kādu ballīti bija ieradies, ģērbies nacistu formas tērpā.



Pasaulē

Krievijas propaganda darīja un dara visu iespējamo, lai diskreditētu brīvprātīgo pulku "Azov" un citas ukraiņu patriotiskās kustības, jo saprata, ka to dalībnieki ir tieši tas spēks, kas spēj krievus apturēt, intervijā aģentūrai LETA sacīja Ukrainas speciālo uzdevumu brigādes "Azov" starptautiskās komunikācijas nodaļas vadītāja Jūlija Fedosjuka un seržants, filozofijas doktors Valentīns Dzjubenko.