Pirmie Plūtona fotoattēli pārsteidz zinātniekus

© scanpix.ee

ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA) trešdien izplatījusi pirmos Plūtona tuvumā uzņemtos attēlus, kas parāda augstus ledus kalnus uz pundurplanētas virsmas.

Līdz šim augstākās izšķirtspējas attēli rāda Plūtona platību aptuveni 240 kilometrus garumā, kas nosēta ar 3350 metrus augstiem kalniem, paziņoja zinātnieki.

Zondes "New Horizons" uzņemtajos attēlos nav redzami trieciena krāteri, kas nozīmē, ka tā ir relatīvi jauna platība un varētu liecināt, ka Plūtons joprojām ir ģeoloģiski aktīvs, sacīja zinātnieks Džefs Mūrs.

Attēli uzņemti no 77 000 kilometru attāluma pusotru stundu pirms "New Horizons" pietuvošanās vistuvāk Plūtonam.

Zonde arī uz Zemi pārraidījusi skaidrus Plūtona pavadoņa Harona attēlus, kuros redzamas klintis un gravas, ieskaitot deviņus kilometrus dziļu kanjonu.

Par Plūtonu ir maz zināms tā attāluma un neparastās orbītas dēļ, kas apgrūtina tā novērošanu no Zemes. Orbitālais Habla teleskops ir spējis uzņemt tikai mazus miglainus attēlus, kamēr "New Horizons" spēj uzņemt attēlus, kuros būs redzami futbola laukuma lieluma objekti.

Zondes instrumenti varēs fiksēt virkni datu par Plūtonu, lai varētu noteikt tā ģeoloģiju, virsmas sastāvu un temperatūras. Dati uz Zemi tiks sūtīti nākamos 16 mēnešus.

"New Horizons" uz Plūtonu startēja 2006.gadā un nolidoja 4,8 miljardus kilometru.

Svarīgākais