ASV kosmosa aģentūrai veiksmīgi izdevies notestēt lielāko jebkad pielietoto izpletni, ar kura palīdzību nākotnē iecerēts nolaisties uz planētas Marss, ziņo motherboard.vice.com
Kā ziņo, NASA, testēšana noritējusi veiksmīgi - "lidojošais sķīvītis" sasniedzis nepieciešamo augstumu, precīzi nostrādājis arī lielais izpletnis, kura zimēri ir tiešām iespaidīgi - izlaists tas spētu apklāt 22 hektārus lielu teritoriju. Pēc eksperimenta modulis piezemējies Klusajā okeānā.
Kā jau iepriekš ziņojām, iepriekš starts tika atlikts sliktu laikapstākļu dēļ.
"Lietusgāžu fronte, kas attīstījās naktī, virzās uz starta vietu, kas rada nestabilus vēja apstākļus virsmas tuvumā un neļaus palaist balonu," vēstīja NASA.
NASA jau kopš pagājušā gadsimta septiņdesmitajiem gadiem sūtījusi uz Marsu kosmosa kuģus - robotus. Šajā izmēģinājumā tiks izmantota jauna tehnoloģija, kas pazīstama kā apaļais virsskaņas izpletnis (Supersonic Ringsail Parachute). Tas atļautu uz Marsa mīksti nolaisties cilvēkiem, vairāku mēnešu pārtikas krājumiem un citām nepieciešamajām lietām.
Tā kā Marsa atmosfēra ir ļoti plāna, jebkuram izpletnim, kas ļautu nolaisties smagam, ātri lidojošam kosmosa kuģim, jābūt īpaši izturīgam.
Izmēģinājuma laikā "lidojošais šķīvītis" - kamerveida bremze un izpletnis - ar milzīga gaisa balona palīdzību tiks pacelta 37 kilometru augstumā virs Klusā okeāna. Tad balons atdalīsies no kosmosa kuģa, un tālāk to cels raķetes, līdz tas nonāks 55 kilometru augstumā, sasniedzot virsskaņas ātrumu.
"Lidojot trīs reizes ātrāk par skaņu, "šķīvīša" bremze piepūtīsies, palēninās kuģi, un tad pie ātruma, kas 2,35 reizes pārsniegs skaņas ātrumu, atvērsies izpletnis, lai nogādātu to līdz okeāna virsmai," skaidro NASA.
ASV kosmosa aģentūras mērķis ir nogādāt cilvēkus uz Marsa līdz 2030.gadam.