Bojā gājušo skaits postošajā zemestrīcē Nepālā pārsniedz 2300, savukārt spēcīgo pēcgrūdienu turpināšanās rada bažas par upuru skaita pieaugumu, ziņo valsts amatpersonas.
Indijā zemestrīcē bojā gājuši vismaz 57 cilvēki, savukārt Ķīnas Tibetā bojā gājuši vismaz 17 cilvēki.
7,8 magnitūdu zemestrīce sestdien bija jūtama visā Nepālā un lielā daļā Indijas un Bangladešas, ziņo ASV Ģeoloģijas dienests (USGS).
Ievērojami postījumi nodarīti Nepālas galvaspilsētai Katmandu, bet par situāciju reģionos apgrūtinātās pieejamības dēļ saņemta daļēja informācija. Neskatoties uz auksto laiku, izdzīvojušie Katmandu nakti pavadīja uz ielas, baidoties atgriezties bojātajās ēkās.
Savukārt svētdien Nepālu satricinājuši spēcīgi pēcgrūdieni, kas sniedzās līdz 6,7 magnitūdām, ziņo ASV Ģeoloģijas dienests (USGS). Spēcīgāko pēcgrūdienu epicentrs atradās desmit kilometru dziļumā uz ziemeļaustrumiem no Katmandu, netālu no Ķīnas robežas.
Nepālā pašlaik apzināti aptuveni 4600 ievainoto, un valsts slimnīcām ir grūtības sniegt palīdzību visiem cietušajiem, kas tiek izvietoti teltīs, jo pēcgrūdienu dēļ pastāv bažas par bojāto slimnīcas ēku sabrukšanu.
„Elektrība ir atslēgta, komunikāciju sistēmas ir pārslogotas, slimnīcas ir pārpildītas un trūkst vietas, kur uzglabāt mirušos,” aģentūrai AFP sacīja „Oxfam” Austrālijas nodaļas vadītāja Helēna Soke.
Starptautiskie palīdzības spēki un Nepālas valdība pastiprina centienus nogādāt glābējus un pirmās nepieciešamības preces uz nomaļākām vietām.
Lavīnu dēļ sestdien nebija iespējams ar helikopteriem uzsākt alpīnistu un personāla evakuāciju no Everesta bāzes nometnes, kurai sestdien pāri pārvēlās zemestrīces izraisītas lavīnas.
Pēc ārvalstu kalnā kāpēju ziņotā, lavīna bāzes nometnē uzgāzusies virsū vismaz 500 teltīm un bojā gājuši vismaz 18 cilvēki, kuru vidū ir arī ārvalstu alpīnisti. Ievainoti vismaz 60 cilvēki.
Viens no Everestā bojā gājušajiem ir tehnoloģiju giganta “Google” struktūrvienības izpilddirektors Dens Fredinburgs.
Aculiecinieki stāsta, ka milzīgā sniega un akmeņu masa, kas gāzusies pāri nometnei, sniegusies aptuveni 50 stāvu mājas augstumā, noslaukot visu savā ceļā. Kad kalns aprimis, izdzīvojušie sākuši atrakt nometnes paliekas, sniedzot palīdzību cietušajiem.
Aģentūras AFP reģionālajam fotogrāfam Roberto Šmitam sestdien izdevies dokumentēt satriecošu ainu ar milzīgajiem sniega un akmeņu blāķiem, kas no Everesta gāžas virsū alpīnistu bāzes nometnei.
Alpīnisti no Everesta pirmās bāzes nometnes ziņoja, ka pēcgrūdieni izraisījuši jaunus ledāju nogruvumus un lavīnas.
Līdz jaunajām lavīnām sešiem glābēju helikopteriem izdevās nosēsties pie bāzes nometnes, lai evakuētu ievainotos.
Starptautiskā Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness federācija (IFRC) Āzijas un Klusā okeāna reģiona pārstāvis Džagans Čapagains pavēstīja, ka vislielākās bažas ir par ciematiem, kas atradās tuvu zemestrīces epicentram, aptuveni 80 kilometrus uz ziemeļrietumiem no Katmandu.
ASV un virkne Eiropas Āzijas valstu nosūtījušas glābējus un ārkārtas palīdzību, lai paātrinātu izdzīvojušo meklēšanu un drupu novākšanu.
ASV nosūtījusi glābēju komandu un iedalījusi vienu miljonu ASV dolāru sākotnējās palīdzības nodrošināšanai. Austrālija un Jaunzēlande solījusi palīdzību 4,5 miljonu ASV dolāru apmērā. Abas valstis arī cenšas noskaidrot simtiem Nepālā dzīvojošo savu līdzpilsoņu likteni.
Indija nosūtījusi divas militārās transporta lidmašīnas, kā arī līdzīgi piedāvājumi saņemti no kaimiņvalstīm Šrilankas, Pakistānas un Taivānas, tikmēr Katmandu jau ieradusies Ķīnas glābēju komanda ar dienesta suņiem.
Japānas glābēju komanda Nepālā ieradīsies svētdien, kā arī ceļā uz reģionu ir Eiropas Savienības (ES) humānās palīdzības ekspertu komanda. Atsevišķi par palīdzības iedalīšanu paziņojušas arī virkne Eiropas valstu.