Austrālijas un Jaunzēlandes Pārtikas drošuma aģentūra Japānā ražotajā sojas piena produktā „Bonsoy”, ir konstatējusi būtiski paaugstinātu joda daudzumu, deviņi pieaugušie un viens bērns ar vairogdziedzera (tireotoksikoze) problēmām vērsušies pie ārsta.
Austrālijas un Jaunzēlandes Pārtikas drošuma aģentūra ir konstatējusi, ka viens litrs sojas piena produkta ,,Bonsoy” satur 31 000 mikrogramus joda, kas būtiski pārsniedz maksimāli pieļaujamo joda daudzumu.
Cilvēkam vidējā pieļaujamā joda dienas deva ir 50 - 150 mikrogrami, bet maksimālā dienas deva – 1100 mikrogrami, 14 gadu veciem bērniem - 900 mikrogrami, bet bērniem vecumā no 1 līdz 3 gadiem - 200 mikrogrami.
Lietojot tikai vienu krūzi šī sojas piena produkta dienā, cilvēks uzņemtu 7 500 mikrogramus joda, kas ievērojami pārsniedz pieļaujamo dienas devu.
,,Bonsoy’’ sojas piena produkts ir bagātināts ar ,,Kombu” ekstraktu, kas iegūts no jūras aļģēm.
Sojas piena produkts „Bonsoy” ir izplatīts Horvātijā, Malaizijā, Nīderlandē, Polijā, Spānijā, Vācijā, Kiprā, Īrijā un Apvienotajā Karalistē.
Lai gan pagaidām nav informācijas, ka sojas piena produkts ir izplatīts arī Latvijā, šāda iespēja, ņemot vērā, ka tas ir izplatīts citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, pastāv.
Pārtikas un veterinārais dienests aicina patērētājus, ja tie tirdzniecībā pamana Japānas kompānijā MARUSAN-Ai Co Ltd. ražotu sojas piena produktu „Bonsoy”, kas fasēts viena litra tetrapakās, ar EAN kodu 9312336049037, to nekādā gadījumā neiegādāties un nelietot uzturā, kā arī informēt par to Pārtikas un veterināro dienestu, zvanot uz PVD uzticības tālruni 67027402.
PVD par veselībai bīstamo produktu informēs arī lielākos pārtikas tirdzniecības tīklus.
Produkta izplatītājs Austrālijā Spyral Foods Pty Ltd ir no tirdzniecības jau atsaucis visas sojas piena produktu partijas ar derīguma termiņiem līdz 2011. gada 3. novembrim.
Sojas pienu kā alternatīvu dzīvnieku izcelsmes pienam (govs, kazas) mēdz lietot cilvēki, kuri nepanes piena cukuru jeb laktozi.
Jods ir viens svarīgākajiem mikroelementiem dzīvajiem organismiem. Cilvēka organismā tas ir vairogdziedzera izstrādāto hormonu sastāvdaļa, jo piedalās vielmaiņas, tostarp organisma augšanas un attīstības procesos.
Jods koncentrējās vairogdziedzerī, kur piedalās divu tireohormonu – trijodtironīna un tiroksīna veidošanā. Dabā jods atrodams tikai dažos pārtikas produktos (olās, jūras produktos). Regulāra pārmērīga joda uzņemšana var nelabvēlīgi ietekmēt vairogdziedzera darbību.