Lietuvas vēstnieks ASV: Krievija pasaulē darbojas ar VDK metodēm

© Scanpix

Krievija ārvalstīs darbojas ar PSRS Valsts Drošības komitejai raksturīgajām metodēm - sēj šaubas vai pērk lojalitāti, tādējādi radot nopietnus draudus pasaules stabilitātei, uzskata Lietuvas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks ASV un Meksikā Žīgimants Paviļonis.

"Kamēr lielās pasaules valstis to nesapratīs, mums nāksies runāt ļoti skaļi," izteicies diplomāts.

"Krievija iekrājusi daudz naudas no sava irstošā enerģētikas monopola. Tāda bija VDK režīma būtība - pirkt lojalitāti. [Krievijas prezidentam] Vladimiram Putinam tas tik labi neveicas, bet šķiet, ka viņa draugi to saprot un ļoti grib viņu izglābt," viņš spriedis.

Paviļonis izteicis bažas, ka Krievija šomēnes varētu izmantot sev labvēlīgos spēkus Eiropas Savienībā, lai panāktu Rietumu sankciju mīkstināšanu, kamēr ES prezidētājvalsts vēl ir Itālija un kamēr vēl nav sanācis ASV Kongresa jaunais sasaukums, kurā republikāņiem ir vairākums abās likumdevēju palātās.

"No kā es baidos šai Itālijas prezidentūras pēdējā mēnesī - tie ir tie spēki Rietumos, kuri, redzot, ka Krievija tuvojas morālajai, ja ne ekonomiskajai bedrei, mēģinās to glābt. Tas var notikt šomēnes," viņš atzinis. "Tuvojas dažādas apspriedes - ministru, līderu līmenī, un to laikā tiks koncentrēti visi spēki, lai mēģinātu demontēt ļaunuma apturēšanas spēkus."

"Ja mums izdosies šo uzbrukumu izturēt un sagaidīt Latvijas prezidentūru, domāju, ka jaunais ASV Kongress, kas sāks strādāt janvārī, mums sniegs vispusīgu palīdzību," sacījis vēstnieks.

"Nelaime tā, ka pēc demokrātiskās revolūcijas, kas notika pirms ceturtdaļgadsimta, Rietumu lielvalstis nosprieda, ka vēsture beigusies un sācies romantiski iekrāsots demokrātijas un brīvības uzvaras laikmets. Tika krasi samazināti instrumenti, kas agrāk mums palīdzēja cīnīties ar ļaunumu, ļoti jūtami apcirptas "Radio Brīvā Eiropa" un "Amerikas balss" programmas," atgādinājis Paviļonis.

"Krievijas informācijas mašīna tiek finansēta piecas sešas reizes labāk nekā jebkuras ASV iniciatīvas šai jomā. (..) Vašingtonā mūs saprot mazākums, vecā kaluma cilvēki gan starp kreisajiem, gan labējiem, kas nav aizmirsuši Auksto karu, - tiklab Hilarija Klintone, kā Džons Makeins. Tagad šie cilvēki, kas palīdzēja mums iegūt brīvību, atgriežas. Makeins drīz pārņems Kongresa bruņoto spēku komitejas vadību. Mums tas ir ļoti svarīgi," viņš uzsvēris.

"Mēs dzīvojam nepieteikta kara apstākļos. Tas arī nekad netiks pieteikts - vienkārši kādudien ieraudzīsim, ka galvas ceļ piektā kolonna. Varbūt šur tur arī īpašo uzdevumu spēku karavīrus. Rietumu skatītāju ekrānos viņus varbūt noturēs par Lietuvas karavīriem. Tādēļ mums jābūt gatavībā, jāpārskata sava politika un jālūdz piedošana par pieļautajām kļūdām. Neatkarības gados mēs pārāk maz esam gādājuši par to, lai cilvēki arī bez uzaicinājuma aizstāvētu savu tēvzemi," norādījis diplomāts.

Pēc viņa teiktā, drošības dienesti Krieviju pārvalda jau gandrīz 100 gadus un Maskava labi izpētījusi Rietumu pasaules vājās vietas.

"Iztēlojieties situāciju, ka Briselē notiek NATO apspriede, kurā jāpieņem lēmums - aizstāvēt Baltijas valstis vai nē. Tikmēr televīzijā redzami dīvaini skati - kaut kādi cilvēciņi, it kā lietuvieši cīnās ar lietuviešiem, un nevar saprast, kas kurš ir. Ļoti grūti pieņemt lēmumu - varbūt, ka vainīgi paši lietuvieši? Iesējot šaubas, tām var izrādīties liela nozīme izšķirošā brīdī, kad mums būs svarīgas nevis nedēļas, bet stundas," klāstījis Paviļonis, aicinot nevairīties saukt lietas īstajos vārdos.

"Ir svarīgi atgriezties pie patiesības infrastruktūras, nebaidīties teikt patiesību, vai nu runa būtu par terorismu Krievijā vai enerģētisko šantāžu. Jo vairāk patiesības, jo vairāk šī melu impērija zaudē spēku," viņš uzsvēris.

Šajā sakarā vēstnieks norādījis, ka Lietuvas prezidentes Daļas Grībauskaites asie izteikumi par Krieviju kā teroristisku valsti Amerikas Savienotajās Valstīs ir labi saprotami. "Petīciju, kurā atzīts, ka tā ir valsts, kas finansē terorismu, parakstījuši daudzi mani kolēģi Vašingtonā un Lietuvā, Amerikas lietuvieši. Tas ir fakts, bet acīmredzami, ka patiesību dažs labs nemīl, jo iegulda lielu naudu melu impērijas veidošanā," sacījis Paviļonis.

Vienlaikus viņš atzinis, ka viņu pašu pārsteidz vienas Lietuvas sabiedrības daļas reakcija uz prezidentes tiešo valodu. "Nevaru vien nobrīnīties, kā dažkārt noteikti mūsu biznesa subjekti vai daži no lielām galvaspilsētām atbraukuši vēstnieki tik ātri iesaistās krievu propagandas mašīnas karuselī un faktiski piedalās tā griešanā," izteicies diplomāts.

Paviļonis pastāstījis, ka Vašingtonā viņam pašam nākas saskarties ar Krievijas aģentiem, tādēļ būtu dīvaini iedomāties, ka viņi necenšas ietekmēt ASV un ES līderus. Pēc viņa sacītā, ar Lietuvas jautājumiem vien Vašingtonā strādā pieci Krievijas aģenti un trīs no viņiem prot lietuviešu valodu.

"Krieviem ir ko piedāvāt. Krievijai strādā 3000 izlūku. Ar mums, ar postpadomju telpu vien, strādā simts, ar Lietuvu - pieci, trīs no viņiem māk lietuviski, seko visur, tikmēr mums ir divdesmit cilvēki, ieskaitot apkopējus," viņš atzinis.

Kā uzskata vēstnieks, pati Lietuva nekad īsti nav pārstājusi saredzēt Krievijā apdraudējumu. "Mēs vienmēr esam bijuši sirdsapziņas un patiesības balss - tiesa gan, jāatzīst, ka to slāpējusi Krievijas nauda un valstu pragmatiskās intereses. Taču, vērtējot pēc budžeta asignējumiem aizsardzībai, bijām un esam atpalikušāko NATO valstu skaitā pat šobrīd, kad armijai paredzētā summa krietni palielināta," viņš atgādinājis.

"Tikmēr Krievija karo pret mums hibrīdkarā psiholoģiskā, kultūras, informācijas, kibernētiskajā un citās jomās. (..) Krievija gatavo mūsu sabiedrību militārai invāzijai, kas (..) notiks tad, kad būs redzams, ka nepretosimies, jo esam sanaidojušies savā starpā, ka mūsu elite vairs vispār nesaskata patiesās problēmas un iemidzināta tāpat kā pirms 1940.gada. Tad atnāks krievi un ievedīs tādu kārtību, kādu šobrīd redzam Krimā," viņš brīdinājis.

Vienlaikus Paviļonis uzskata, ka draudi dažkārt saliedē valsts sabiedrību.

Viņš arī norādījis, ka Vašingtonā Lietuvu vērtē kā vienu no sekmīgākajiem transformācijas paraugiem, kas iedvesmo citas valstis, un aicinājis pašus lietuviešus paturēt to prātā.

"Lietuvieši ir ne tikai vieni no spēcīgākajiem un labākajiem līderiem, bet arī enerģiski uzņēmēji. Bizness te ienāk tādēļ, ka mūsu cilvēki ir brīnišķīgi - cilvēki, kas pirms 25 gadiem spēja sacelties pret padomju impēriju, var turpināt šo transformāciju. Uzskatu, ka no šā mūsu spēka Putins arī visvairāk baidās. Nezaudēsim to, neļausim sevi maldināt, jo Putins dara visu, lai mūsu eliti novērstu no patieso problēmu risināšanas, un viņam tas izdodas," sacījis vēstnieks.

Tomēr viņš piebildis, ka šobrīd jūt Lietuvā atdzimstam kaut ko no atmodas kustības - Sajūža - laiku gara.

"Lūgsim cits citam piedošanu, ka, iespējams, kaut ko esam darījuši ne tā, varbūt pārlieku egoistiski attīstījuši to vai citu politiku. Saliedēsimies un paveiksim to, kas Lietuvai ir svarīgākais, lai Putinam pat prātā neienāktu te spert kāju," aicinājis Paviļonis.

Pasaulē

Kāda māte Teksasā iesūdzējusi tiesā mākslīgā intelekta (MI) uzņēmumu, apgalvojot, ka tērzēšanas robots lika viņas 15 gadus vecajam dēlam ar autismu nodarīt sev kaitējumu un nogalināt vecākus, jo viņam tika ierobežots ekrāna lietošanas laiks, vēsta “The Independent”.

Svarīgākais