Austrāliešu ekspedīcijai pēc trīs gadus ilgiem meklējumiem izdevies uziet lidmašīnu, kuru polārpētnieks Daglass Mousons Antarktīdā pameta 1912. gadā. Ekspedīcijas pārstāvis Deivids Džensens sarunā ar AFP sacījis, ka tā bijusi pēdējā iespēja atgūt šo lidaparātu, kuram gan nav spārnu, jo tas bija iesalis ledājā un kopā ar to jau faktiski nonācis atklātā jūrā.
"Ja atkal būtu uznācis paisums, mēs to vairs nekad nebūtu ieraudzījuši, un mums ļoti paveicās, ka meklējumu laikā bija pilnmēness un bēgums Denisona zemesragā bija sasniedzis zemāko iespējamo līmeni," uzsvēris priecīgais zinātnieks, norādot, ka šī lidmašīna ir daļa no aviācijas vēstures.
D. Mousons vēlējās kļūt par pirmo cilvēku uz mūsu planētas, kurš ar lidaparātu pārlido pāri Antarktīdai. Ekspedīcijā viņš bija nolēmis ņemt līdzi britu kompānijas Vicker vienmotora lidmašīnu, kas bija izgatavota tikai astoņus gadus pēc tam, kad brāļi Raiti veica aviācijas vēsturē pirmo lidojumu. Taču demonstrējuma lidojuma laikā Adelaidē 1911. gada oktobrī lidmašīna avarēja un tās spārni tika sadragāti tā, ka lidojumam tā vairs nebija piemērota. Nosūtījis uz Lielbritāniju neveiksmīgo pilotu, D. Mousons tomēr nolēma lidaparātu ņemt līdzi ekspedīcijā uz Antarktīdu, riteņu vietā pierīkojot tam slēpes un izmantojot kā sniega traktoru. Kādu laiku bezspārnainais lidaparāts šīs funkcijas pildīja, taču pēc tam lielā sala dēļ atteicās darboties tā dzinējs un pētniekam lidmašīnu nācās pamest mūžīgajos ledos, notikumu gaitu restaurējis austrāliešu ekspedīcijas vadītājs Tonijs Stjuarts.
Viņš piebildis, ka 1931. gadā savas kārtējās ekspedīcijas laikā D. Mousons atradis lidmašīnas vraku, bet pēdējo reizi to kādas ekspedīcijas dalībnieki bija nofotografējuši 1975. gadā. Austrāliešu ekspedīcijas mērķis ir atlikušās lidmašīnas daļas nogādāt Austrālijā, kur tās tiks izvietotas apskatei muzejā.