Honkongā piektdien beidzot sāksies valdības un protestētāju pārrunas

© Scanpix

Honkongā piektdien sāksies valdības un protestētāju līderu sarunas, otrdien pēc sākotnējām sarunām apstiprināja abas puses.

"Mēs esam vienojušies par diviem jautājumiem sarunām. Pirmais būs konstitucionālais pamats konstitucionālai attīstībai un otrais legālās prasības konstitucionālai attīstībai," paziņoja Honkongas īpašā administratīvā rajona valdības pārstāvis.

Novērtējot sākotnējās sarunas, valdības pārstāvis paziņoja, ka tās bijušas labs sākums, un pauda cerību uz atklātu dialogu, un izteica gatavību ieklausīties protestētāju viedoklī.

Sarunu norises vieta tiks paziņota ceturtdien, viņš piebilda.

Tomēr Honkongas Studentu federācijas sekretāra vietnieks Lesters Šums pauda vilšanos par sarunu ierobežoto tematiku.

"Federācija ir ļoti vīlusies par diviem tematiem, ko valdība piedāvāja apspriest. Tas parāda, ka valdība patiesībā nevēlas pievērsties Honkongas politiskajām problēmām un to daudzo cilvēku neapmierinātībai, kuri protestēja ielās," paziņoja Šums.

Viņaprāt, valdība vēlas uzsvērt tiesiskos jautājumus, atstājot politiskās problēmas otrajā plānā.

"Mēs šodien pieņēmām viņu ierosinātos tematus, jo studenti ir ļoti noskaņoti uz dialogu, lai atrisinātu politikas problēmas," viņš piebilda.

Šums aicināja valdību sarunās apspriest arī politiskus jautājumus un paziņoja, ka studenti apsvērs izstāšanos no sarunām, ja valdība to nedarīs.

"Mūsu mērķi ir ļoti skaidri. Mēs vēlamies demokrātiskas vēlēšanas un Honkongas iedzīvotājiem pamata tiesības ievēlēt mūsu pilsētas galvu," norādīja studentu pārstāvis.

Studentu federācija arī pieprasīja, lai valdība neizmanto spēku protestētāju izklīdināšanai, kamēr norisinās sarunas.

Sestdien Honkongas īpašā administratīvā rajona pārvaldnieks Leuns Čunjins izvirzīja ultimātu protestētājiem, pieprasot līdz pirmdienai pārtraukt galveno ielu blokādi un brīdinot, ka valdība īstenos "visus nepieciešamos pasākumus sabiedriskās kārtības atjaunošanai".

Nedēļas nogalē pilsētā notika epizodiskas sadursmes starp protestētājiem un iedzīvotājiem, kuri ir noskaņoti pret protestiem.

Slimnīcu sniegtā informācija liecina, ka ievainoti 165 cilvēki, bet policija informēja, ka veikti 37 aresti un ievainoti 27 policisti.

Pirmdienas rītā lielākā daļa protestētāju izklīda un otrdien protesta vietā uzturas vairs tikai daži simti cilvēku.

Šums norādīja, ka protestētāji saglabās savu klātbūtni, līdz valdība izrādīs "taustāmu piekāpšanos par vēlēšanu reformām".

Protestētāji pieprasa tiesības brīvi izvirzīt kandidātus uz pilsētas vadītāja amatu pirms 2017.gadā paredzētajām vēlēšanām.

 

Svarīgākais