Pētījums: Zirgi komunicē ar ausīm

© f64

Saseksas universitātes pētījumā par zirgu uzvedību secināts, ka dzīvnieki savstarpējai saziņai izmanto ausis, liecina bioloģijas zinātniskajā žurnālā "Current Biology" publicētajā pētījumā.

Britu pētnieki atklājuši, ka dzīvnieki ne tikai izmanto dzirdi, lai manītu tuvojamies plēsoņu, bet arī pievērš uzmanību, kādā virzienā pavērstas citu sugasbrāļu ausis, lai saprastu, ko viņi ir pamanījuši.

Zinātnieku mērķis bija izpētīt dzīvnieku uzvedību, lai saprastu, kā evolūcijas gaitā varētu būt attīstījušas saskarsmes iemaņas.

"Mūs interesē, kā dzīvnieki sazinās," sacīja pētījuma vadītāja Dženifera Votena. "Spēja noteikt citu domas ir fundamentāla prasme, no kuras attīstās citas - sarežģītākas - prasmes."

Votena un viņas kolēģe profesore Kārena Makomba veica uzvedības eksperimentu, kurā 72 zirgiem vajadzēja izmantot vizuālus norādījumus no citiem zirgiem, lai atrastu barību. Katram dzīvniekam vajadzēja izvēlēties vienu no diviem traukiem ar barību. Aiz tiem bija novietota cita zirga fotogrāfija dabiskā lielumā, kura galva bija pavērsta pa labi vai pa kreisi. Dažkārt nofotografētā zirga acis vai ausis bija aizklātas.

Ja acis un ausis bija redzamas, zirgi izvēlējās to trauku, uz kuru "skatījās" nofotografētais sugasbrālis vai kur bija vērstas viņa ausis. Ja acis un ausis bija aizklātas, zirgi trauku izvēlējās nejauši.

Gluži kā daudzi citi zīdītāji, ko apdraud plēsoņas, zirgi var grozīt ausis gandrīz 180 grādu leņķī, bet, kā apgalvo pētniece Votena, kustīgo ausu nozīme savstarpējā saziņā vēl nav pienācīgi novērtēta.

"Šķiet, ka vizuāliem norādījumiem tik tiešām ir nozīme - acis un ausis šai ziņā ir ļoti svarīgas," pētniece skaidroja BBC. "Zirgi ir ļoti sabiedriski dzīvnieki, tādēļ viņu saziņu ir vērts pētīt. Turklāt jo vairāk mēs pētām dažādu dzīvnieku sugu savstarpējo saziņu, jo vairāk mēs spējam iedomāties, kā varētu būt attīstījušās sarežģītās komunikācijas prasmes un spēja dzīvot sabiedrībā."

Svarīgākais