Anglija "atvainojas" Indijai, uzstādot pieminekli Gandijam

© f64

Indijas aktīvists Mahatma Gandijs, kurš cīnījās pret britu valdīšanu Indijā un tika vairākas reizes ieslodzīts cietumā, tiks godināts ar statuju pie Lielbritānijas parlamenta, un tā stāvēs līdzās vairākiem viņa koloniālās ēras ienaidniekiem.

ndijas aktīvists Mahatma Gandijs, kurš cīnījās pret britu valdīšanu Indijā un tika vairākas reizes ieslodzīts cietumā, tiks godināts ar statuju pie Lielbritānijas parlamenta, un tā stāvēs līdzās vairākiem viņa koloniālās ēras ienaidniekiem.

Lielbritānijas finanšu ministrs Džordžs Osborns devies vizītē uz Deli, lai satiktos ar jauno Narendras Modi veidoto valdību. Viņš tviterī ierakstījis, ka Lielbritānija "pagodinās [Gandija] piemiņu", uzceļot statuju Parlamenta laukumā. Līdz ar to Indijas neatkarības varonis būs kopā ar viņa bijušo ienaidnieku, Lielbritānijas kara laika premjerministru Vinstonu Čērčilu, kurš reiz izteicās, ka viņš cer, ka Gandijs badojoties nomirs, un nosauca viņu par "puskailu faķīru".

Gandija statuja atradīsies arī blakus Jāna Smata statujai, kurš bija Dienvidāfrikas līderis 20.gadsimta sākumā un iestājās par rasu segregāciju.

Par Gandija centieniem atjaunot apspiesto indiešu tiesības Smata valdība viņu ieslodzīja cietumā. Gandija sāktā brīvības kustība iedvesa bailes britu valdībai, līdz Indija atguva neatkarību 1947.gadā.

"Ceru, ka šī statuja būs ilglaicīgs un piestāvošs cieņas apliecinājums un mūžīgs monuments mūsu draudzībai ar Indiju," stāstīja Osborns.

Parlamenta laukums ir tieši pretī Vestminsteras pilij, kurā atrodas Lielbritānijas likumdevēji. Laukumā atrodas vairāku valstsvīru un citu vēsturē ievērojamu cilvēku statujas, kā Dienvidāfrikas prezidenta Nelsona Mandelas statuja.

Osborns un Lielbritānijas ārlietu ministrs Viljams Heigs otrdien tiksies ar Modi ar cerībām veicināt tirdzniecību un rast iespēju Lielbritānijas uzņēmumiem ienākt Indijas tirgū.

Apmeklējot Gandija piemiņas vietu Deli, Heigs otrdien nosauca viņu par "Milzīgu iedvesmas un spēka avotu." Indijas ārlietu ministrs Sušma Svaradža izteica pateicību Lielbritānijas valdībai par izrādīto draudzības žestu.

Gandija statuja ir pierādījums Lielbritānijas no jauna izskanējušai nožēlai par tās koloniālo pagātni Indijā. Tas ievērojams arī vairāku amatpersonu Indijas apmeklējumos.

Pagājušā gada februārī Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kemerons apmeklēja nežēlīgā slaktiņa vietu, kur 1919.gadā Lielbritānijas bruņotie spēki nošāva vairākus simtus neapbruņotu protestētāju.

Viņš nosauca Amritsarā notikušo slaktiņu par "apkaunojošu", bet neizteica publisku atvainošanos.

Pasaulē

Kamēr pa Rīgas ielām laiski klaiņo retais iebraucējs, tikmēr Čehijas galvaspilsētu katru gadu apmeklē astoņi miljoni tūristu. Prāgas iedzīvotājiem par to nemaz nav prieks. Tūristu pūļi ierodas pilsētā galvenokārt pēc lētā alkohola. Ko piedāvā pilsētas vadība? To pētījuši mediju platformas “Deutsche Welle” (DW) žurnālisti.

Svarīgākais