Vācijā glābēji no Alpu alām evakuē savainotu pētnieku

© Scanpix

Starptautisku glābēju komanda uzsākusi Vācijas dziļākajā alu sistēmā ievainotā pētnieku evakuāciju.

52 gadus vecais speleologs Johans Vesthauzes kopā ar diviem biedriem pagājušā nedēļas nogalē devās pētīt Rīzendingas alu sistēmu, kas atrodas kalnos pie Austrijas robežas.

Svētdien grupu aptuveni kilometra dziļumā pārsteidza akmeņu nogruvums, kurā Vesthauzers guva galvas un krūšu kurvja traumu. Pārējie divi biedri negadījumā necieta. Viens no viņiem spēja izkļūt no alas, lai saceltu trauksmi, bet otrs palika pie cietušā biedra.

Cietušā evakuēšanai izvērsta plaša glābšanas operācija, kurā piedalās vairāk nekā 200 Vācijas, Austrijas, Šveices un Itālijas kalnu glābēju komandas.

Ceturtdien cietušo pētnieku sasniedza pirmie glābēji un ārsti, kas Vesthauzeram sniedza pirmo palīdzību.

Piektdien uzsākta sarežģītā operācija Vesthauzera evakuēšanai no alu sistēmas. Eksperti norāda, ka cietušā evakuēšana no 1000 metru dziļuma sarežģītajā alu sistēmā aizņems veselu nedēļu. Pat pieredzējušam alpīnistam vai alu pētniekam izkļūšana no alas aizņemtu vismaz desmit stundas, taču glābēju komandai līdzi jānes nestuves ar ievainoto, kuram smadzeņu traumas dēļ jāatrodas horizontālā stāvoklī.

Ceļā viņiem jāpārvar pazemes ezeri, šauras ejas un beigās jātiek augšā pa aptuveni 300 metrus augstu vertikālu eju. Draudus cietušā veselībai arī rada fakts, ka gaisa temperatūra alu sistēmā ir aptuveni plus trīs grādi pēc Celsija skalas.

Apjomīgo glābšanas operāciju veic vairāk nekā 200 kalnu glābēji no Vācijas, Austrijas, Šveices un Itālijas. Vesthauzera pārvietošanu pa posmiem veic atsevišķas glābēju grupas.

Bavārijas amatpersonas atteikušās minēt, cik daudz izmaksā sarežģītā un apjomīgā glābšanas operācija, bet Vācijas mediji jau prognozē, ka tā būs dārgākā glābšanas operācija Vācijas vēsturē un izmaksas varētu sniegties vairākos miljonos eiro.

1995.gadā atklātā Rīzendingas alu sistēma ir sarežģīta, jo tajā ir daudzi milzīgi paplašinājumi, šauras ejas, vertikālas ejas un pazemes ezeri. Eju tīkls kopumā stiepjas 19,2 kilometru garumā un 1148 metru dziļumā zem zemes. Ieeja Rīzengingas alu sistēmā atrodas aptuveni divu kilometru augstumā Bavārijas Alpos, kurai var piekļūt tikai kāpienā pa stāvi klints sienu vai nolaisties ar helikopteru.

Vesthauzers ir pieredzējis alu pētnieks un viens no Rīzendingas alu sistēmas atklājējiem.

Pasaulē

Kāpēc kuprainais valis nopeldēja rekordgarus 13 046 kilometrus, šķērsojot planētu caur trīs okeāniem? Iespējams, viņš apmaldījās savā parastajā maršrutā vai mainīgais klimats lika viņam doties tālāk, meklējot pārtiku, vēsta raidorganizācija CBC.

Svarīgākais