Serbija Bulgārijas problēmu dēļ spiesta atlikt Krievijas atbalstītā gāzesvada "South Stream" būvniecību savā teritorijā, pirmdien paziņoja valsts premjerministra vietnieks un enerģētikas ministrs Zorans Mihailovičs.
"Līdz tam brīdim, kamēr nenoslēgsies pārrunas starp Bulgāriju un Briseli un Eiropas Savienību (ES) un Krieviju, mēs nogaidīsim. Vai līdz tam brīdim, kamēr Krievija neizmainīs savu nostāju. Jebkurā abu scenāriju iznākuma gadījumā mums nepieciešams atlikt celtniecības darbu mūsu valstī," pavēstīja Mihailovičs.
Bulgārijas premjerministrs Plamens Orešarskis svētdien paziņoja, ka valsts aptur Krievijas atbalstītā gāzesvada "South Stream" būvniecību savā teritorijā, reaģējot uz ES un ASV kritiku.
Gāzes vads "South Stream", kuru paredzēts būvēt pa Melnās jūras gultni, apejot Ukrainu, ir viens no galvenajiem Maskavas projektiem, kas tiek īstenots nolūkā samazināt atkarību no Ukrainas teritorijā izvietotās gāzes transporta infrastruktūras, eksportējot Krievijas dabasgāzi uz Rietumeiropu.
Eiropas Komisija (EK) uzskata, ka šis projekts pārkāpj bloka noteikumus, jo sevišķi attiecībā uz plānoto Krievijas gāzes giganta "Gazprom" monopolu un starpvaldību līgumiem, ko Maskava ir noslēgusi ar Eiropas tranzītvalstīm - Austriju, Bulgāriju, Ungāriju un Slovēniju. Jūnija sākumā EK ieteica apturēt gāzesvada būvdarbus, iekams projekts neatbildīs ES Enerģētikas direktīvas Trešās paketes noteikumiem.
Kā iepriekš izteicās ES enerģētikas komisārs Ginters Etingers, projekts "South Stream" nevirzīsies uz priekšu, kamēr Krievija nemainīs kursu attiecībā uz politisko krīzi Ukrainā atbilstoši starptautisko tiesību normām un nebūs gatava konstruktīvai sadarbībai saskaņā ar ES likumdošanu.