Lielbritānijā no paverdzināšanas atbrīvotie latvieši ir vīlušies liecinieku aizsardzības programmā. Neapmierinātība ar britu palīdzības iestāžu darbu bijusi tik liela, ka cits pēc cita vairāki ir sākuši domāt par liecību atsaukšanu, svētdien vēstīja LNT raidījums "Top 10".
Pērn rudenī Kembridžšīras pilsētās Visbīčas, Mārčas un Kingslīnas puravu fermās ar līdz šim Anglijā apjomīgāko policijas operāciju tika likvidēta viesstrādnieku ļaunprātīgas izmantošanas shēma. No tā sauktās modernās verdzības tika atbrīvoti 80 latviešu un lietuviešu migrantu, bet lieta jorpojām nav līdz galam atrisināta, un neviens no sākotnēji deviņiem aizturētajiem nav arī notiesāts.
Viens no cietušajiem Tālis pameta liecinieku aizsardzības programmu, aizbrauca uz Latviju, taču nu ir atpakaļ tajā pašā Anglijas pilsētā, kur iepriekš ticis izmantots. Arī cita cietusī Kristīne pametusi liecinieku aizsardzības programmu un nu emigrējusi uz Īriju.
Mēnešiem ilgi migrantu palīdzības iestāde turējusi cietušos viesnīcās, kur vienīgās ēdienreizes bija ar karstu ūdeni aplejamas putras un zupas.
Vislielākie pārdzīvojumi bijuši deviņpasmitgadīgajai Lindai, kura to visu pieredzējusi esot bērna gaidībās. Viņas meita piedzimusi vēl mitinoties viesnīcā. Zinot stresu un cik nepietiekoša pārtika uzņemta, ārsti ar atvieglojumu secinājuši kā mazulis ir vesels, norāda raidījums. Tomēr ģimenes mērs bijis pilns un viņa atteikusies no migrācijas dienesta vājās un reizēm pat rupjās atsauksmes un vērsās vietējā pašvaldībā. Tagad viņiem piešķirts sociālais dzīvoklis.
Cits cietušais Mareks joprojām darbu nespēj atrast, un tamdēļ dzīvo no sociālajiem pabalstiem.
Ivars Mežals un Juris Valujevs pēc Kembridžšīras policijas teiktā joprojām tiek uzskatīti par galvenajiem aizdomās turamajiem, kuri ne tikai nelegāli esot nodarbojušies ar viestrādnieku darbā iekārtošanu.
Kā LNT "Top 10" noskaidroja Kembridžšīras policijā, viesstrādnieku ļaunprātīgā izmantošanā vainotie Ivars Mežals un Juris Valujevs pirms kāda laika atbrīvoti no apcietinājuma un tagad tiesu gaida uz brīvām kājām.
Līdz šim neviens no viņiem savu vainu nav atzinis. Izskanējušos pārmetumus par savu tautiešu ekspluatēšanu Ivars Mežals noraidīja jau pērn septembrī, kad viņa vārds sāka figurēt BBC izmeklēšanā vēl pirms policijas reida oktobrī. Tagad pēc atbrīvošanas, abi aizdomās turamie devušies katrs uz citu pilsētu. Pēc sākotnējās informācijas, viņiem ne tikai ir aizliegts pamest Lielbritāniju, bet esot arī noteikts uzturēties konkrētu pilsētu teritorijās.
Cietušie pauž sašutumu par aizdomās turēto atbrīvošanu.
"Tikko, kā mums bija piedzimis bērniņš, mums piezvanīja policija un pateica, ka mūsu pāridarītāji ir izlaisti no apcietinājuma, atbrīvoti, jo lietas apjoms ir pārāk liels un nevar tik ātri izskatīt, un tāpēc viņi tika palaisti uz brīvām kājām. Mums bija šoks par to, jo varbūt viņi ir mūsu pilsētā. Varbūt viņi centīsies sazināties ar mums, kaut kā iespaidot. Pēc tam mēs noskaidrojām, ka viņiem ir uzliktas aproces uz kājām, kas viņus izseko, kur viņi atrodas. Telefoni tiek noklausīti, pases ir ieturētas un viņiem jāiet atzīmēties uz policijas iecirkni trīs līdz četras reizes nedēļā. Ja, piemēram, es viņu satiktu šajā pilsētā un viņš liktu man mainīt manu liecību, es to nedarītu, jo man tās bailes no viņa ir pārgājušas. Viņš vairs nav ietekmīgs, jo draugu vairs nav, viņš ir viens," norāda cietušais Mareks.
"Kad policija piezvanīja un pateica, ka viņi ir izlaisti ārā, mēs bijām šokā, nezinājām, ko darīt. Policija ziņoja, kurā pilsētā viņi ir, lai es varu izvairīties no tām pilsētām, ja nu mazums uzskrien virsū," sacīja Linda.