Pirmo reiz 112 gados izstādīs pazudušo Faberžē Lieldienu olu

© Scanpix

Slavenā juveliera Pītera Karla Faberžē Imperiālā Lieldienu ola nav bijusi pieejama sabiedrības acīm teju gadsimtu. Šī ola 1887.gadā izgatavota Krievijas imperatoram Aleksandarm III un pasniegta kā dāvana Lieldienās imperatorei Marijai Fjodorovnai. Pēdējo reizi tā redzēta gandrīz pirms gadsimta, pēc izglābšanas no kāda metāllūžņu tirgotāja mēģinājuma to izkausēt.

Pēdējo reizi 8,2 centimetrus augstā zelta ola ar dimantiem un safīriem redzēta gandrīz pirms gadsimta, pēc izglābšanas no kāda metāllūžņu tirgotāja, kas mēģinājis to izkausēt. Vēlāk, 1902.gadā, ola izstādīta Pēterburgā. Savukārt Krievijā kara laikā 1917.gadā tā nonākusi boļševiku īpašumā, pārceļojot uz ASV. Šo olu nesen nopircis kāds vērtsmetālu uzpircējs par vien 14 tūkstošiem dolāru jeb aptuveni 10 tūkstošiem eiro. Nevarot atrast pircēju, viņš sācis meklējumus internetā un sapratis, ka viņa īpašumā iespējams ir paša Faberžē darinātā ola.

Šo olu pārpircis kāds mākslas kolekcionārs, kas atļāvis to izstādīt Lodonā, Bondstrītas luksusa veikalu rajonā. Līdzīgu olu vērtība vērtējama miljonos. 2004.gadā uzņēmējs Viktors Vekselbergs iegādājies līdzīgu Faberžē Lieldienu olu par 90 miljoniem dolāru, taču 2007.gadā krievu biznesmenis Aleksandrs Ianovs Faberžē olu nopircis par 18,5 miljoniem dolāru.

Svarīgākais