Ždanoka: Krimā valda svētku atmosfēra

© Scanpix

Šodien Krimā, kur notiek referendums par pievienošanos Krievijai, valdot svētku atmosfēra, aģentūrai LETA teica Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Tatjana Ždanoka, kas devusies sekot līdzi notiekošajam šajā Ukrainas reģionā. Cilvēki sveicot viens otru un valdot pacilāta gaisotne.

Viņa pavēstīja, ka cilvēki ļoti aktīvi apmeklē referenduma iecirkņus. Atsevišķos iecirkņos jau pirms pusdienām bija nobalsojusi teju puse balsstiesīgo, savukārt Bahčisarajā, kuru apmeklēja eiroparlamentāriete, vēlētāju aktivitāte ir nedaudz zemāka un līdz pusdienām bija nobalsojuši ap 40% balsstiesīgo.

Nekādu pārkāpumu un incidentu neesot. Neesot manāma arī bruņoto vienību aktivitāte. Karaspēks referenduma gaitā neiejaucoties.

Ždanoka paskaidroja, ka viņa devusies uz Krimu pēc pašas iniciatīvas un neesot iekļauta nevienā oficiālā delegācijā. Krimā uzturoties vairāki Eiropas Parlamenta deputāti, kas pārstāvot gan labējos, gan kreisos spēkus. Atsevišķiem viņas kolēģiem bijušas problēmas, ierodoties Krimā. Lidostā robežsargi, veicot pasu kontroli, aizturējuši Ždanokas kolēģus no Polijas un Čehijas. Tikai pēc Krimas valdības pārstāvju iejaukšanās, deputāti varējuši turpināt ceļu.

Kā ziņots, šodien Krimā notiek referendums par pievienošanos Krievijai, kas kopš 28.februāra faktiski okupējusi Ukrainai piederošo pussalu.

Latvija neatzīst par leģitīmu šodien Krimā notiekošo "tā saucamo referendumu par pievienošanos Krievijas Federācijai".

Kā uzsver Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM), referendums ir organizēts, klaji pārkāpjot Ukrainas konstitūciju, un notiek nelikumīgā ārvalstu, proti, Krievijas bruņoto spēku klātbūtnē.

ĀM norāda, ka gatavojoties referendumam, netika izplatīta pilnvērtīga, daudzpusīga informācija. "Gluži pretēji - republikas teritorijā tika bloķēta Ukrainas plašsaziņas līdzekļu darbība," paziņojumā norāda Latvijas ārlietu resors.

Latvija aicina Krieviju atturēties no tālākiem soļiem Krimas statusa nelikumīgai maiņai. Krimas anektēšana būtu Ukrainas suverenitātes un teritoriālās integritātes, kā arī starptautisko tiesību, tajā skaitā Krievijas starptautisko saistību kliedzošs pārkāpums.

"Tai būtu tālejošas negatīvas starptautiskas sekas," uzsver ĀM.

ĀM aicina Krieviju īstenot soļus situācijas Ukrainā eskalācijas samazināšanā, atgriežot savus karavīrus bāzēs atbilstoši Krievijas un Ukrainas vienošanām. Krieviju uztraucošie jautājumi ir jārisina mierīgā ceļā, iesaistoties dialogā ar Ukrainas leģitīmo valdību, kā arī izmantojot visus pieejamos starptautiskos mehānismus miermīlīgai krīzes noregulēšanai. Jebkuram risinājumam ir jārespektē Ukrainas suverenitāte, kā arī tās teritoriālā vienotība, kā arī - Krievijas divpusējās un daudzpusējās starptautiskās saistības.

Svarīgākais