Latvija iebilst pret ES ierēdņu atalgojuma paaugstināšanu

Latvija iebilst pret Eiropas Komisijas (EK) priekšlikumu, kas paredz palielināt Eiropas Savienības (ES) ierēdņu atalgojumu.

Ārlietu ministrijas Preses centra nodaļā aģentūru LETA informēja, ka Latvija bija starp tām ES dalībvalstīm, kas jau sākotnēji paudusi iebildumus komisijas priekšlikumam palielināt kopienas ierēdņu un pārējo darbinieku atalgojumu un pensijas par 3,7%.

Šobrīd starp EK un dalībvalstu pārstāvjiem notiek aktīvas diskusijas par šo jautājumu. Latvija cer uz konstruktīvu EK nostāju un cer panākt kompromisu līdz šā gada beigām.

Kā ziņots, ES Padomes ierēdņi otrdien paziņoja, ka nākamajā nedēļā gatavojas rīkot streiku, tādējādi pieprasot akceptēt viņu tiesības nākamgad saņemt 3,7% lielu algu paaugstinājumu.

Neskatoties uz Briseles centieniem ierobežot Eiropas valstu sabiedriskajā sektorā strādājošo atalgojumu paaugstināšanu, 38 000 ierēdņu varētu saņemt 3,7% algu palielinājumu, ja šādu ierosinājumu atbalstīs 27 bloka dalībvalstis.

Taču jau tagad 20 ES dalībvalstis paudušas iebildumus pret ierēdņu algu palielināšanu.

EK priekšlikums saistībā ar ES ierēdņu atalgojumu bija jāizstrādā, vadoties pēc 2004.gadā apstiprinātās kārtības. Tā nosaka, ka eirobirokrātu atalgojums tiek noteikts saskaņā ar vidējo astoņu ES dalībvalstu ierēdņu atalgojuma līmeni. Minētās astoņas dalībvalstis ir Beļģijas, Vācija, Spānija, Francija, Itālija, Luksemburga, Nīderlande un Lielbritānija.

ES ierēdņi gan atalgojuma paaugstināšanas gadījumā nesaņemtu par 3,7% lielāku atalgojumu "uz rokas", jo no nākamā gada par 0,43% pieaug speciālais nodoklis, ar ko tiek aplikta ES ierēdņu alga, kā arī par 0,4% palielinās iemaksu daļa pensiju shēmā.

Jau ziņots, ka Eiropadomes darbinieku pārstāvis Renco Karpenito izteica aicinājumu streikam pievienoties arī kolēģus no citām institūcijām - EK un Eiropas Parlamenta (EP).

EK pārstāvniecības Latvijā preses sekretārs Ivars Bušmanis aģentūrai LETA sacīja, ka Rīgā strādājošie darbinieki nepievienosies streikam.

Iepriekš EP deputāte Sandra Kalniete (PS) aģentūrai LETA norādīja, ka viņas rīcībā nav informācijas, ka arī parlamenta ierēdņi gatavotos atbalstīt streiku.

Pasaulē

Igaunija 2026.gadā varētu koncentrēties uz aktīvā dienesta attīstību un būtiski samazināt jauniesaukto skaitu nolūkā uzlabot karaklausības kvalitāti, ierosinājis Igaunijas Aizsardzības spēku komandieris ģenerālmajors Andruss Merilo.

Svarīgākais