Indonēzijā vulkāna izvirdumu dēļ evakuēti vairāk nekā 5000 cilvēku

© Scanpix

Vulkāna izvirdumu dēļ Indonēzijas Sumatras salā savas mājas bijuši spiesti pamest vairāk nekā 5000 cilvēku, otrdien paziņojušas amatpersonas.

Sumatras salas ziemeļos esošais Sinabungas vulkāns jau kopš mēneša sākuma izmet gaisā karstus pelnus, akmeņus un lavu.

"Līdz šim no septiņiem ciematiem evakuēti 5265 cilvēki. Viņi visi bija ļoti nobijušies, jo vulkāns neizrāda nekādas pazīmes, ka gatavotos norimt," ziņu aģentūrai AFP norādīja vietējās valdības preses pārstāvis.

Varasiestādes devušas rīkojumu evakuēt cilvēkus, kuri dzīvo trīs kilometru rādiusā ap vulkānu, bet savas mājas pamet arī tālāko rajonu iedzīvotāji, norādīja preses pārstāvis.

"Viņi vienkārši nejūtas droši un ir panikā. Viņi labāk izvēlas palikt patversmēs, piemēram, mošejās un baznīcās," viņš piebilda.

Nacionālā katastrofu vadības centra pārstāvis Sutopo Purvo Nugroho informēja, ka vulkāns izvirdis arī otrdienas rītā, lai gan mazāk aktīvi nekā iepriekšējās dienās.

Sinabungas vulkāns atdzīvojās septembrī, kad pirmo reizi kopš 2010.gada izmeta gaisā akmeņus un karstus pelnus.

Indonēzija atrodas pie tā dēvētā Klusā okeāna Uguns loka, kur saskaras kontinentālās plātnes, tāpēc zemestrīces un vulkānu izvirdumi tur notiek bieži.

Augustā vulkāna izvirdumā Palu salā, Austrumu Nusas Tengaras provincē, dzīvību zaudēja pieci cilvēki.

Pasaulē

2024. gada 31. decembrī beigsies piecgades līgums starp Krievijas “Gazprom” un Ukrainas “Naftogaz” par gāzes transportēšanu caur Ukrainu. Pagājušā gada vasaras beigās Ukrainas valsts prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka Ukraina neturpinās Krievijas gāzes tranzītu caur savu teritoriju. Maskava neslēpj interesi par tranzīta turpināšanu, taču Kijiva plāno atteikties no ne tikai gāzes, bet arī naftas transportēšanas no Krievijas un aicina ES nepirkt Krievijas energoresursus, par kuru līdzekļiem Vladimirs Putins turpina finansēt karu pret Ukrainu. Kādu vietu ieņems Ukraina globālajā gāzes un naftas tranzītā, “Radio Brīvība” studijā savus viedokļus pauda žurnālists Vitālijs Portņikovs, bijusī Ukrainas ārlietu ministra vietniece eirointegrācijas jautājumos Lana Zerkala un naftas un gāzes nozares analītiķis, austrumvalstu pētnieks Mihails Krutihins.

Svarīgākais