Eiropas Komisija (EK)4. novembrī pieņēma ierosinājumu, kas uzliek dalībvalstīm par pienākumu samazināt plāno plastmasas iepirkumu maisiņu izmantošanu.
Dalībvalstis var izvēlēties, kādus pasākumus tās uzskata par vispiemērotākajiem - vai nu aizliegt plāno plastmasas maisiņu izmantošanu, vai ieviest nodevu par to izmantošanu.
Plānos plastmasas maisiņus bieži vien izmanto tikai vienu reizi, bet vidē tie var saglabāties vairākus gadsimtus kā videi kaitīgas mikroskopiskas daļiņas, par kurām ir zināms, ka tās īpaši apdraud jūras vidi.
Principā ar šo priekšlikumu tiek grozīti iepakojuma un izlietotā iepakojuma direktīvas divi svarīgi aspekti. Pirmkārt, dalībvalstīm ir jāpieņem pasākumi, lai samazinātu tādu plastmasas maisiņu patēriņu, kuru materiāla biezums nesasniedz 50 mikronus, jo šāda veida maisiņus atkārtoti izmanto retāk nekā tos, kas izgatavoti no izturīgākas plastmasas, un tāpēc tos bieži vien izmet. Otrkārt, šiem pasākumiem var izmantot ekonomiskus instrumentus, tādus kā maksa, valsts noteikti samazinājuma mērķi, kā arī tirdzniecības ierobežojumi (tiem jābūt saskaņā ar iekšējā tirgus noteikumiem, kurus paredz Līgums par Eiropas Savienības darbību ). Tas, ka atsevišķas ES dalībvalstis, ieviešot maksu un citus pasākumus, būtiski samazinājušas šo izmantojumu, liecina, ka, efektīvi rīkojoties, rezultāti neizpaliek.
Ikgadu Eiropā atkritumos nonāk vairāk nekā 8 miljardi plastmasas maisiņu, kas rada milzīgu kaitējumu videi.
Priekšlikuma pamatā ir atsevišķu dalībvalstu pasākumi un Komisijai adresētas ES vides ministru prasības ES līmenī novērtēt rīcības iespējas. Priekšlikums seko plašai sabiedriskai apspriešanai , kas parādīja, ka ES mēroga iniciatīva šajā jomā saņem plašu atbalstu.
Plānie plastmasas maisiņi nenonāk atkritumu apsaimniekošanas plūsmās un uzkrājas mūsu vidē, īpaši jūrās. Jūras piesārņojums arvien vairāk tiek atzīts par lielu pasaules mēroga problēmu, kas apdraud jūras ekosistēmas un dzīvniekus, piemēram, zivis un putnus.