Lietuvas Ģenerālprokuratūra sāk izmeklēšanu par skandalozo PBK pārraidi

Lietuvas Ģenerālprokuratūra otrdien nolēmusi sākt pirmstiesas izmeklēšanu, lai noskaidrotu, vai 4.oktobrī "Pirmajā Baltijas kanālā" rādītajā pārraidē "Cilvēks un likums" nav pārkāpts Lietuvas Kriminālkodekss, kas paredz atbildību par publisku atbalsta apliecināšanu PSRS agresijai pret Lietuvu, kā arī par šīs agresijas noliegšanu vai klaju tās nozīmes mazināšanu.

Kā norādīts Ģenerālprokuratūras paziņojumā, šāds lēmums pieņemts, lai pilnībā izmantotu visas Lietuvas kriminālprocesā paredzētās iespējas, izvērtējot šā raidījuma satura atbilstību likumam, kā arī atbildību par iespējamu pretlikumīgu atbalsta izteikšanu PSRS noziegumiem pret Lietuvas Republiku. Prasību sākt šādu izmeklēšanu Ģenerālprokuratūrai tika iesniedzis Lietuvas Seima nacionālās drošības un aizsardzības komitejas deputāts Arvīds Anušausks.

Par šiem Kriminālkodeksā pieminētajiem likumpārkāpumiem var tikt piespriests naudassods vai brīvības ierobežošana, vai arests, vai brīvības atņemšana uz laiku līdz diviem gadiem.

Jau ziņots, ka minētā Krievijas televīzijas Pirmā kanāla pārraide, kurā tika pausta aizskaroša attieksme pret Lietuvas brīvības cīņām un 1991.gada janvāra traģiskajiem notikumiem, izraisīja plašu sašutuma vilni Lietuvas sabiedrībā. Tajā tika apgalvots, ka 13.janvāra uzbrukumā Viļņas televīzijas tornim neesot bijis neviena upura, kura nāvē būtu vainojama padomju armija, un viss notikušais esot liela Lietuvas varasiestāžu provokācija. Pārraidē piedalījās Krievijas pilsonis, bijušais Padomju Savienības Valsts drošības komitejas specvienības "Alfa" komandieris Mihails Golovatovs, ko Lietuva jau 22 gadus grib saukt pie atbildības saistībā ar šo uzbrukumu, kā arī Lietuvas Komunistiskās partijas darbonis Aļģimants Naudžūns un bijušais Lietuvas PSR prokurors Antans Petrausks.

Mēģinot gāzt likumīgi ievēlēto Lietuvas varu, kas 1990.gada martā bija paziņojusi par valstiskās neatkarības atjaunošanu, īpašās padomju karaspēka vienības 1991.gada 13.janvārī ar spēku ieņēma Viļņas televīzijas torni un Televīzijas un radio komiteju un pārtrauca televīzijas un radio raidījumus. No lodēm un zem tanku kāpurķēdēm pie televīzijas torņa gāja bojā 14 neapbruņoti cilvēki un vairāki simti tika ievainoti.

Izceļoties skandālam ap PBK pārraidi, mediju koncerns SIA "Baltijas Mediju alianse" visās trīs Baltijas valstīs pārtrauca PBK autorprogrammas "Cilvēks un likums" rādīšanu ēterā, bet 14.oktobrī Viļņas apriņķa administratīvā tiesa, izskatot Lietuvas Radio un televīzijas komisijas (LRTK) prasību, uz trim mēnešiem būtiski ierobežoja Baltijas valstīs raidošā PBK darbību Lietuvā, apturot Krievijā un citur ārpus Eiropas Savienības tapušo PBK pārraižu translēšanu.

Svarīgākais