Irāna plāno kosmosā atkārtoti nosūtīt pērtiķi

© Scanpix

Irāna tuvākā mēneša laikā plāno kosmosā atkārtoti nosūtīt pērtiķi, svētdien, atsaucoties uz Irānas Kosmosa organizācijas vadītāja vietnieku Hamidu Fazeli, vēsta Irānas plašsaziņas līdzekļi.

"Otrais dzīvnieks mēneša laikā būs gatavs nosūtīšanai kosmosā," skaidrojis Fazeli.

Irāna šā gada janvārī paziņoja, ka tai izdevies sekmīgi kosmosā nosūtīt kapsulu ar dzīvu pērtiķi un droši nogādāt to atpakaļ uz Zemes.

Tomēr šī eksperimenta panākumi tika apšaubīti, jo pēc kapsulas nolaišanās medijiem tika parādīts cits pērtiķis.

Irāna jau 2011.gadā mēģināja nosūtīt kosmosā dzīvu pērtiķi, bet toreiz šis projekts beidzās ar neveiksmi, par kuras cēloņiem sabiedrība netika informēta.

Irāna šo projektu prezentējusi kā gatavošanos cilvēka nosūtīšanai kosmosā, ko plānots paveikt 2020.gadā.

Irāna jau 2010.gadā ar "Kavoshgar-3" raķeti nosūtīja kosmosā mazākus dzīvniekus - žurku, bruņurupučus un tārpus, bet 2009.gadā sāka ambiciozu kosmosa programmu, palaižot orbītā savu pirmo satelītu.

2011.gada martā Irānas Kosmosa aģentūra palaida kosmosā raķeti "Kavoshgar-4" ar kapsulu, kas paredzēta pērtiķa pārvadāšanai, taču toreiz tā bija tukša.

Irāna apgalvo, ka tai veiksmīgi izdevies palaist kosmosā arī trīs satelītus - satelītu "Omid" 2009.gada februārī, satelītu "Rassad" 2011.gada jūnijā un satelītu "Navid" 2012.gada februārī.

Tomēr pērnā gada maijā Irāna atcēla satelīta "Fajr" palaišanu. Arī šoreiz atcelšanas cēloņus Teherāna nepaskaidroja.

Irānas kosmosa programma satrauc Rietumus, kas bažījas, ka Teherāna, maskējoties aiz zinātniskas programmas, varētu attīstīt raķetes, kuras spējīgas nest kodolgalviņas.

Irāna to kategoriski noliedz, tāpat kā noliedz savas kodolprogrammas iespējamos militāros mērķus.

Publicēta: 13.10.2013 18:24

LETA, AFP

Pasaulē

Šodien, 19. jūlijā, visa pasaule ir sašutusi un izbijusies par negaidītajiem darbības traucējumiem vairākās jomās. Proti, uzņēmumus, tostarp bankas, aviokompānijas, vilcienu uzņēmumus, telekomunikāciju uzņēmumus, TV un radio raidorganizācijas un lielveikalus, ir skāris masveida globāls IT pārrāvums. Lielāko ASV aviokompāniju darbība, tostarp American Airlines, Delta Airlines un United Airlines, ir apturēta, savukārt Vācijas, Amsterdamas un Spānijas lidostas arī ziņo par problēmām. Pasaules mediji ziņo, ka kāds kiberdrošības uzņēmums “Crowdstrike” ir paziņojis, ka vainojams ir tā “satura atjauninājums”, kas attiecas tieši uz “Windows” ierīcēm.

Svarīgākais