Starptautisko ekspertu komanda svētdien uzsākusi Sīrijas ķīmisko ieroču krājumu un ražošanas iekārtu iznīcināšanu, aģentūrai AFP apliecināja informācijas avots starptautiskajā misijā.
ANO un Hāgā bāzētās Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas (OPCW) eksperti ieradušies ieroču uzglabāšanas un ražošanas vietās, sākot darbu no munīcijas novērtēšanas un iznīcināšanas, ziņo informācijas avots.
"Šodien ir pirmā ieroču iznīcināšanas diena, kad, pārbraucot pāri ar smagajām automašīnām, tiks iznīcinātas raķešu kaujas galviņas, aviācijas ķīmiskās bumbas un mobilās un statiskās ķimikāliju jaukšanas un ieroču uzpildes iekārtas," pavēstīja informētā persona.
OPCW iepriekš skaidroja, ka eksperti pielietos pārbaudītas metodes, lai Sīrijas ražošanas iekārtas padarītu nelietojamas. Starp pielietotajām metodēm ir sprāgstvielu un āmuru izmantošana vai iebetonēšana.
Starptautisko inspektoru komanda Damaskā ieradās otrdien, sākot pārbaudīt Sīrijas valdības iesniegtos datus par valsts ķīmisko ieroču programmu.
Sīrijas ķīmisko ieroču iznīcināšanu pārrauga 19 eksperti, kuru uzdevums ir īstenot ANO Drošības padomes rezolūciju par Damaskas ķīmisko ieroču arsenālu iznīcināšanu.
Šī ir pirmā reize OPCW vēsturē, kad tās inspektoriem ķīmisko ieroču iznīcināšana ir jāveic valstī, kurā notiek pilsoņkarš.
Sīrijas ķīmisko ieroču iznīcināšana ir jāpabeidz līdz 2014.gada vidum. Tā būs viena no vērienīgākajām un bīstamākajām šāda veida operācijām.
Sīrijas ķīmisko ieroču arsenālu veido vairāk nekā 1000 tonnu zarīna, iprīta un citu aizliegto ķīmisko vielu, kas ir izvietotas aptuveni 45 objektos visā kara pārņemtajā valstī.
Sīrijas prezidents Bašaras al Asads ir solījis pakļauties ANO rezolūcijai par ķīmisko ieroču iznīcināšanu.
Svētdien publicētā intervijā Vācijas žurnālam "Der Spiegel" Asads atzina, ka viņa valdība pieļāvusi kļūdas Sīriju pārņēmušajā pilsoņu karā, taču atkārtoti noliedza, valdības spēki 21.augustā pielietojuši ķīmiskos ieročus.
Jautāts, vai tikai opozīcijas puse ir atbildīga par slaktiņiem un viņa spēki ir nevainīgi, Asads norādīja, ka "patiesībā nav melna un balta", atzīstot, ka neviena no pusēm nav uzskatāma par nevainīgu, tomēr valdības spēki pārsvarā aizstāvoties.
Asads arī apgalvoja, ka viņa valdība ir ļoti atklāta ar ANO un OPCW ekspertu komandu.
"Eksperti var apmeklēt jebkuru vietu. Viņi saņems no mums visus datus, viņi tos pārbaudīs un tad viņi var pieņemt lēmumu par mūsu uzticamību," sacīja Asads.
Sīrijas konflikts sākās 2011.gada martā un tajā dzīvību zaudējuši jau vairāk nekā 115 000 cilvēku, liecina Lielbritānijā bāzētās sīriešu aktīvistu organizācijas "Syrian Observatory for Human Rights" (SOHR) apkopotie dati.
Aptuveni divi miljoni sīriešu aizbēguši no savas dzimtenes, bet vēl vairāki miljoni devušies bēgļu gaitās Sīrijas robežās.