Vācijas "zaļo" līderi pirmdien paziņojuši par savu atkāpšanos, reaģējot uz partijas vājo sniegumu svētdien notikušajās Bundestāga vēlēšanās.
Partijas līdzpriekšsēdētāja Klaudija Rota pirmdienas pēcpusdienā apstiprināja jau iepriekš izskanējušās baumas, ka vēl pirms rudenī gaidāmā "zaļo" kongresa atkāpties grasās visa partijas valde.
Kā ziņots, par zaļajiem, kas 2009.gada vēlēšanās ieguva 10.7% balsu, svētdien nobalsoja tikai 8,4% vēlētāju, un Rota atzina, ka šāds iznākums bijis "smaga un sāpīga sakāve".
Partijas ierindas biedriem paziņojums par vadības atkāpšanos nav pārsteigums. Jau svētdienas vakarā daudzi atzina, ka "zaļajiem" nepieciešamas pārmaiņas.
"Zaļās partijas vecākās paaudzes politiķi, piemēram, Jirgens Tritins un Klaudija Rota ir darījuši daudz, taču tagad ir laiks pārmaiņām," sarunā ar "The Local" atzina partijas biedrs Andreass Audrečs.
"Nepieciešama paaudžu nomaiņa," viņam piebalsoja 30 gadus vecā Anna Grēbe, piebilstot, ka "zaļajiem" jāpiesaista gados jaunie vēlētāji, kā arī jaunieši, kas nemaz nedevās pie balsošanas urnām.
Pati Grēbe, kas sen jau esot domājusi par pievienošanos "zaļajiem", tieši svētdienas vakarā pēc rezultātu uzzināšanas beidzot izlēmusi iestāties partijā.
"Domāju, ka tā sasniegusi punktu, kurā partijai sev jāuzdod fundamentāli jautājumi, un es vēlos piedalīties šajā procesā. Es nevēlētos pievienoties partijai, kas atrastos uz uzvaras viļņa. Šī paškritikas fāze ir kas tāds, kurā vēlos piedalīties," sacīja Grēbe.
Partijas biedru un atbalstītāju vidū valda vienprātība, ka "zaļo" vājie rezultāti nav skaidrojami ar nepareizo partijas politiku, bet gan ar to, ka vides aizstāvjiem nav izdevies uzrunāt vēlētājus. Daudzi "zaļie" pauduši gatavību uzsāk atklātas debates par to, kā nākamajās vēlēšanās gūt labākus panākumus.
"Pamatā mēs pieļāvām kļūdas savā komunikācijā, nevis mūsu programmā. Mēs runājām par nodokļu paaugstināšanu septiņiem procentiem ļaužu, nevis par nodokļu samazināšanu 93% cilvēku," atzina Notkers Šveinharts, kura ieceres kļūt par Bundestāga deputātu svētdienas vakarā cieta krahu.
Viņš piebilda, ka pašreizējais "zaļo" frakcijas vadītājs parlamenta apakšpalātā Tritins pēc amata atstāšanas varētu startēt Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās.
"Es vēlētos, lai viņš dotos uz Eiropu. Daniels Kons-Bendits paziņojis, ka nevēlas turpināt, un es domāju, ka gan priekš Tritina, gan priekš mums būtu labi, ja viņš atrastos tur. Ir svarīgi, ka tur ir spēcīga personība," norādīja Šveinharts.
Tikmēr 32 gadus vecais partijas brīvprātīgais palīgs Matiass Šreters uzskata, ka partijai jāatgriežas pie "zaļo" pamatvērtībām un ka tai jābūt patstāvīgākai un mazāk atkarīgai no sociāldemokrātiem (SPD).
"Starp mums un SPD ir lielas atšķirības. Mums nepieciešama pašiem sava kampaņa, un tad jāskatās, ko citas partijas patiesībā domā mūsu svarīgākajos jautājumos, un jāpieņem attiecīgi lēmumi," norādīja Šreters.
Viņš piebilda, ka vajadzētu runāt pat ar kreiso ekstrēmistu partiju "Die Linke" ("Kreisie"), lai noskaidrotu, vai tā spēj kļūt reālistiska, nevis atrasties pastāvīgā priekšvēlēšanu kampaņas stāvoklī.
Svētdien notikušajās vēlēšanās "Die Linke" apsteidza zaļos, izcīnot 8,6% balsu un iegūstot trešo lielāko pārstāvniecību Bundstāgā.
Tikmēr "zaļo" līderi pirmdien turpināja publiski noraidīt jebkādas sarunas par iespējamo koalīciju ar vēlēšanu uzvarētājiem - kancleres Angelas Merkeles vadītajiem kristīgajiem demokrātiem (CDU) un to Bavārijas meitaspartiju - Kristīgi sociālo savienību (CSU).
Tomēr kāds partijas vadības pārstāvis, kas vēlējās palikt anonīms, "The Local" norādīja, ka bumba esot CDU/CSU laukuma pusē un ka "zaļo" uzaicināšana uz sarunām esot atkarīga no Merkeles.